Warnung: Illegal string offset 'type' in [path]/includes/class_postbit.php(293) : eval()'d code (Zeile 153)
SİVAS'IN MADEN YATAKLARI - Sayfa 2 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas Rehberi > Coğrafya
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Coğrafya Coğrafya

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 29.01.2008, 17:38   #11
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 10:55

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Standart --->: SİVAS'IN MADEN YATAKLARI

Petrol Mühendisleri Odası, TBMM'de görüşülerek yasalaşan Petrol Kanunu ile ilgili 18 Ocak 2007 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

BASINA VE KAMUOYUNA

TBMM'de görüşülerek yasalaşan Petrol Kanun'u ile ilgili olarak TMMOB Petrol Mühendisleri Odasının görüşleri aşağıda verilmiştir.

1- TBMM'den geçen Kanun ile yabancı devletlerin doğrudan doğruya veya idaresine hakim olacak şekilde mali ilgileri veya menfaatleri bulunan hükmü şahıslar ile yabancı devletler adına hareket eden şahısların, petrol hakkına sahip olmalarını, petrol ameliyesi yapmalarını, buna dayanarak menkul ve gayri menkul satın almalarını yasaklayarak bu yasağa istisna tanıma hakkını Bakanlar Kuruluna veren eski Kanun'un ilgili maddesi yeni Kanun'dan çıkarılarak petrol arama ve üretim faaliyetinde bulunmak isteyen yabancı devletlerin taleplerinin milli menfaatlere uygun olarak değerlendirilmesi imkânı ortadan kaldırılmıştır. Bu anlayışla ülkemizdeki rezervlerin, stratejik olarak kendi siyasal anlayışına göre kontrol altında tutulmasını sağlamayı arzu eden yabancı devletlerin müracaatının Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirilmesi koşulu ortadan kaldırılmış, ülke yararını gözetme anlayışı terk edilmiştir. Yabancı ülkeler adına faaliyet gösteren şirketlerin ve şahısların diğer şirketler üzerinde siyasal ve ekonomik olarak etkin bir politika izlemesinin önü açılmıştır. Bu durumda kamu ve ülke menfaatlerini gözetmek anlayışından vazgeçilip ülke çıkarlarının ikinci plana atıldığı açıkça ortadadır.

2- Ülke petrol aramacılığına katkıda bulunmak amacıyla petrol sektörünün en riskli bölümü olan arama fazında yapılması gerekli teşvik ve destekler yerine üretim aşamasında Devlet hissesinden yapılan indirimlerle üreticilere teşvikler verilerek yanlış politika uygulanmasına yol açılmıştır.

3- Geçmiş dönemlerde yatırım yapılarak o günün şartlarına göre geliştirilen sahalardan üretilen petroller dahil olmak üzere Devlet hisselerinde yapılan önemli oranlardaki indirimler Devletin milyonlarca dolarlık ciddi kayıplarına neden olacaktır.

4- Şirketlerin alabilecekleri arama ruhsatı sayındaki tüm kısıtlamalar kaldırılarak istendiğinde tek bir şirketin tüm ruhsat alanlarını kapabilmesinin önü açılmıştır.

5- Üretim sahalarının kullanılmasında eski Kanuna göre şirketlere uygulanan 40 yıl üretim hakkı sınırlamasının kaldırılarak sahanın sınırsız süre ile şirketlere bırakılması Devlete geçebilecek bir hakkın önlenmesi sonucunu doğurarak kamu zararı oluşmasına neden olacaktır.

6- Petrol üretiminden alınan Devlet Hissesinin % 50'sinin üretimin yapıldığı ilin il özel idaresine bırakılması mali uygulamalarda olması gerekli eşitlik temel ilkelerine aykırıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Emre ÖZGÜR
Genel Sekreter
PMO Yönetim Kurulu Adına
Alt 29.01.2008, 17:40   #12
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 10:55

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Standart --->: SİVAS'IN MADEN YATAKLARI

KUŞATILMIŞLIĞIMIZIN, ÜLKEMİZİN NASIL ADIM ADIM SATILDIĞININ RESMİDİR
GEÇEN YILKİ HABERLERDEN

ATO'dan yeni Petrol Yasası'na tepki

27 Ocak, 2007 23:20:00 (TSİ)

İlgili Haberler
• TPAO Saros'da petrol arayacak

• ABD ile Irak petrolünde işbirliği

• 40 kuyudan 32'sinde petrol bulundu

• Akçakoca'da petrol aramaları da başladı

• Batman'da petrol üretimi artırılacak

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, TBMM'de kabul edilen yeni Petrol Yasas'ının Türkiye'nin petrol umutlarına ağır bir darbe vurduğunu ileri sürdü.

Aygün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de petrol olmadığı şeklinde iddialar bulunduğunu belirterek, ''Olmayan şeyin yasası olur mu? Türkiye'de petrol olmadığını söylemek için önce arama yapmak lazım. Türkiye'de yeterince arama yapılmadı. Bu yasa ile Türkiye'nin petrol arama çalışmalarına da ağır bir darbe vurulmuştur'' dedi.

ABD'de yılda 17 bin, Romanya'da 6 bin kuyu açılırken, Türkiye'de 40, tarih boyunca da ancak 3 bin 326 petrol ve doğal gaz kuyusu açıldığını vurgulayan ATO Başkanı, ABD'nin sadece Teksas eyaletinde 1 yılda 3 bin sondaj yapıldığına, işaret etti.

Aygün, yeni yasanın ruhsatın alınmasından sonra üç yıl içinde arama sondajına başlama zorunluluğunu kaldırmasının da sondaj çalışmalarını azaltacağını savundu.

Türkiye'nin petrolde dışa bağımlılığının faturasının ağır olduğuna işaret eden Aygün, sadece 2006 yılında ham petrol ve petrol ürünlerine 16 milyar dolar ödendiğini hatırlattı.

''TPAO'nun ruhuna El Fatiha"

Petrol üretiminin tamamına yakınının kalkınmada öncelikli illerde yapılması durumunda, devlet hissesinin yarısının söz konusu illerdeki il özel idaresine verilecek olmasını da eleştiren Aygün, ''Bu ayrımcılıktır. Ankara'da toplanan vergi sadece Ankara'da mı harcanıyor? O illerde harcanmıyor mu?'' diye sordu.

Aygün, DTP'li Diyarbakır Belediye Başkanı'nın ''Bölgenin petrol geliri bölgeye bırakılsın'' açıklamasının dikkate alındığında, Petrol Yasası ile getirilen bu düzenlemenin kafa karıştırdığını da belirtti.

Yeni Yasa ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) devlet adına petrol arama ve üretim faaliyetinde bulunma hakkının kaldırıldığını, diğer şirketlerden daha fazla arama ruhsatı alabilme imkanının da elinden alındığını kaydeden Aygün, ''TPAO işlevsiz bir kuruluş haline getirilmiştir ve özelleştirilmesinin önü açılmıştır. TPAO'nun ruhuna el fatiha'' açıklamasında bulundu.

TPAO'nun Azerbaycan'ın Hazar petrollerinde hisse sahibi olduğunu, Türkiye'nin hissesine düşen bölümün satışından elde edilen 1 milyar 650 milyon doların da TPAO'nun kasasına girdiğini belirten Aygün, şöyle devam etti:

''Sadece 2006 yılında Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından elde edilen petrol geliri 600 milyon dolardır. TPAO özelleştirilirse büyük olasılıkla yabancı bir şirket satın alacaktır. Bu durumda bu şirket, Türkiye'nin yurt dışı ruhsatlarındaki ortaklık hisselerini ve Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattındaki hisselerini de satın almış olacaktır. Hazar petrolleri ile ilgili ortaklık anlaşmalarının 30 yıllık olduğu göz önünde bulundurulursa TPAO'nun 30 yıllık geliri de satılmış olacaktır. En önemlisi Türkiye Cumhuriyeti Hazar bölgesinden çıkarılmış olacaktır''

''Milli menfaat bölümü çıkarıldı"

Petrol Yasası'ndaki ''Milli Menfaatin Korunması'' başlıklı bölümün de yeni yasada yer almadığını ifade eden Aygün, bu şekilde milli menfaatlerin yerini, yabancıların menfaatlerinin aldığını iddia etti.

Petrol konusunda Irak'ta silah zoruyla yapılanın Türkiye'de yasa ile yapıldığını belirten Aygün, ''Irak'ta petrol sektörünün serbestleştirilmesi ve petrolü bölüşme çalışmalarının devam ettiği bir sırada Türkiye'de yabancılara önemli imtiyazlar sağlayan Petrol Yasasının çıkarılması manidardır'' açıklamasında bulundu.

''Yabancıya sınırsız hak"

Yeni yasa ile ülke içinde üretilen ham petrol ve doğal gaz ile bunlardan elde edilen petrol ürünlerinin kara sahalarında yüzde 65'inin, deniz sahalarında ise yüzde 55'inin memleket ihtiyacına ayrılması zorunluluğunun kaldırıldığını kaydeden Aygün, bu şekilde yabancı şirketlere, ürettikleri ham petrol üzerinde sınırsız tasarrufta bulunma hakkı verildiğini de bildirdi.

Arama ruhsatlarından hektar başına alınan devlet hakkı gelirinin de tamamen kaldırıldığını kaydeden Aygün, üretilen ham petrolden alınan yüzde 12,5'lik devlet hissesi oranının ise kademeli olarak yüzde 2'ye kadar indirildiğine dikkat çekti ve bunun devlet gelirini yüzde 70 oranında azaltacağını belirtti.

ATO Başkanı, yeni yasa ile yabancı şirketlere Türkiye'nin her yerinde sınırsız bir biçimde faaliyette bulunma hakkı tanındığını ve bu şekilde uluslararası petrol şirketlerinin istediği doğrultuda bir düzenlemeye gidildiğini savundu.
Alt 22.10.2008, 12:47   #13
yerliturkuaz
Usta Yiğido

yerliturkuaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yerliturkuaz Şuan yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.03.2012 11:23
Yeti: Bloody Orca Slap Champion!
Tecrübe Puanı: 784 yerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblick
Standart Cevap: SİVAS'IN MADEN YATAKLARI

Bir cogumuzun bildigi gibi ilimizde demir madenleri bakimindan oldukca zengin...

Yalniz ilimiz degil ulkemizin bir cok yeri degerli madenlere sahip ama malesef ozellikle boru kullanamiyoruz...
yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 25.04.2009, 10:58   #14
ErdalGüler
Usta Yiğido

ErdalGüler - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ErdalGüler Şuan ErdalGüler isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.01.2010 17:37
Bejeweled Champion! Bloody Pingu Champion! Christmas Blackjack Champion! Lines And Squares Champion! Street Racer Champion! Virus 2 Champion! Yeti Bubbles Champion!
Tournaments Won: 5

Tecrübe Puanı: 775 ErdalGüler FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Maden

Ortalama Tenör ve Toplam Rezerv

Altın
Koyulhisar-Güzelyurt

1.5 gr/ton

Divriği A Kafa

% 18-20 Fe3O4

125.000.000 ton

% 40-61 Fe

63.298.803 ton

Divriği B Kafa

Demir
Divriği-Ekinbaşı

Divriği-C Plaseri

Divriği-Purunsur

Divriği-Dumluca

Gürün-Otlukilise

Kangal-Yellice

Kangal-Çetinkaya, Pınargözü+Davutoğlu

Kangal-Yellice

% 5-48 Cr2O3

4.481.000 ton

Krom

Ulaş-Eskiköy

Ulaş-Başçayır

Ulaş-Karagöl

Kangal-Pınargözü (Davutoğlu)

Sivas-Kangal

Hafik-Kızıldağ

Zara-Beypınarı

İmranlı-Kızıldağ

Suşehri-Doğantepe

Kurşun+ Çinko
Koyulhisar-Ortakent- Kurşunlu+Aksu

% 2-27.7 Pb

% 3.46-6 Zn

2.206.926 ton

İmranlı-Aktepe

Ulaş - Akkaya

% 70-95 SrSO4

Ulaş (Ekincioğlu+Karagömlek+

986.575 ton

Ebugen)

Sölestin

Zara (Dipsizgöl+Yuva+

Alişanbeyağılı+Atkıran+

Nasır+Sandal+Kırıkkilise)

Hafik (Tuzlagözü+Kabalı+

Tavşanlı+Ahmetuşağı+

Pirhüseyin)

Hafik-Gürlevik Dağı

Grup lif 4,5,6,7

65.580.000 ton

Asbest

Hafik-Aktaş

Divriği-Karageban

Kangal-Çavdar

Zara-Beypınarı

Koyulhisar-Yenice Köyü

% 92-95 BaSO4

Barit

1.000.000 ton

Hafik-Örencik

% 2-5

Talk

945.000 ton

Hafik-Yağmurluseki

Kaolen
Zara-Kösedağı

% 18-36 Al2O3

50.000.000 ton

Zeolit
Yıldızeli-Eşmebaşı

% 75-95

Yıldızeli-Pazarcık

2.250.000 ton

Yıldızeli-Kalın köyü-Sıcak Çermik, Kalın köyü-Kandil Sırtı, Yukarı Balahur köyü-Sarıkaya, Delikkaya köyü-Uyuz Çermik

200.000.000 m3

Merkez-Beypınarı-Çukurbelen köyü (Soğuk Çermik), Paşa fabrikası, Karaçayır-Olukman
Traverten

Kireçtaşı (Çimento Hammaddesi)
Merkez-Karlık Tepe

25.000.000 ton

Kiltaşı (Çimento Hammaddesi)
Merkez-Taşocağı

10.000.000 ton

Kireçtaşı
Hafik-Üzeyir

% 52.65-97 CaO 42.700.000 ton

Yıldızeli-Nallı
(Kireç)
Koyulhisar-Ardıçlık
Tuz
Zara-Cedit Tuzlası

36-70 kg/dak.

Zara-Çakrı Tuzlası
Merkez-Fadlum Tuzlası
Linyit
Kangal-Kalburçayırı

1.200-5.000 kcal/kg

Kangal-Hamal

Kangal-Etyemez

119.679.721 ton

Divriği-Uluçayır

Divriği-Selimoğlu

Gemerek (Merkez +Yeniçubuk)

Hafik-Düzyayla

Koyulhisar-Taşpınar

Yıldızeli-Çırçır

Sivas-Sıcak Çermik ( MTA-1,2,4)

46-49 °C

Sivas-Soğuk Çermik

26-30 °C

Kangal-Balıklı Kaplıca

35-36 °C

Kangal-Kalkım Çermiği

28 °C

Şarkışla-Ortaköy

36 °C

KAYNAK:MTA
Alt 27.04.2009, 23:54   #15
eyuphulagu
Usta Yiğido
NO AVATAR

eyuphulagu Şuan eyuphulagu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.01.2015 21:16

Tecrübe Puanı: 627 eyuphulagu FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca.Sivas'ın bir maden kenti olduğu herkes tarafından bilinmesine rağmen bu yer altındaki madenlerin çoğu çıkarılmıyor ya da atıl durumda yıllardır bekliyor.Dünyanın en zengin rezervlerine sahip olsan ne yazar bunları çıkaramadıktan sonra benim için bu rezervler hiçbir şey ifade etmiyor.2. olarak Sivas'ta en büyük rezervin ben mermer olduğunu düşünüyorum.Sivas'ın mermer sektörün
de uzmanlaşıp bu sektöre önem vermesini istiyorum.
eyuphulagu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil