Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Özel Günler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Özel Günler Burada Bayram ve Özel Günler Hakkında Paylaşımları Yapabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.09.2008, 09:48   #1
ayparcam
Usta Yiğido

ayparcam - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ayparcam Şuan ayparcam isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.10.2011 13:00

Tecrübe Puanı: 668 ayparcam FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Kadir Gecesinde Nasıl Ve Ne şekilde Dua Edilir ?

Hz. Aişe (r.anha) anlatıyor: “Kadir Gecesi’nde nasıl dua edeyim dedim. Rasûlullah şu duayı okumamı söyledi: ‘Allahümme inneke afüvvün, tuhibbu’l-afve, fa’fü anni’ (Allah’ım Sen affedicisin, affı seversin beni de affeyle..

Kadir Gecesi, Kadir süresi’nde de ifade edildiği üzere, ''Kuran'ın indirildiği; bin aydan daha hayırlı olan; RAB'lerinin izniyle Ruh ve meleklerin her türlü iş için indiği; tan yeri ağarıncaya kadar esenlik, huzur ve güven kaynağı olan'' (Kadir, 97/1-5) bir gecedir. Mademki, bu geceyi bin aydan hayırlı yapan şey, Kuran'ın bu gecede indirilmesidir; öyleyse bizler bu geceyi Kur’an’ı okuma, anlama, yaşama ve yaşatma ziyafeti yapmalıyız. Kuran'ın manAsına ve tefsirine ağırlık vererek onu idrak etmeli ve yaşamalıyız. Anladıkça ve yaşadıkça onu yaşatmanın aşkını ve şevkini yaşamalıyız. ayrıca bu geceyi, nafile namaz ve duayla geçirmemiz tavsiye edilmiştir. Çünkü Sevgili Peygamberimiz, ''Kim inanarak ve Hak rızası için Kadir Gecesinde kalkarsa, (namaz kılar, ibadet ederse) onun geçmiş günahları affedilir.''(Buhari, Leyletü'l-Kadr, 1) buyurur.

Bin aydan hayırlı gece

Bu gece maddi ve manevi bütün nimetlerin müminin gönlüne yağdığı, iki cihanın bayram oluş müjdesinin müminin gönlünde hissedildiği, Kur’an, ibadet ve oruçla ruhun yükselişini zihnin de müşahede ettiği bir gecedir. Böylesine bir gecede, İlahi yardım ve manevi fetihler bir sağanak yağmur gibi müminin gönlünü ve zihnini serinletir. Onu dünya kaygılarından ve dertlerinden özgürleştirir. Kuran-ı Kerim'de, RABBimizin bizlere çok büyük nimetler ikram ettiğini gördüğümüzde, ALLAH'tan hatalarımız için bağışlanma dilememiz emredilmiştir.

Hadlerin bilindiği gece :

Başarıyı ve zenginliği kendinden bilme, insanı kibre ve küfre düşürür. Kibrin baş düşmanı, tevazudur. Huşu Hakk'a boyun eğmek, tevazu Hakk’a teslim olmak, Hakk'ın hükmüne itirazdan vazgeçmektir. Bu iki kavramın da en güzel halleri namaz ve oruçla yaşanır. Bu dua, Kadir Gecesi’nde bizi Kuran, namaz ve orucun bu güzel iklimine davet eder; bu iklimi ruhumuza hissettirir.

Sonsuz af iklimi:

''ALLAHümme inneke afüvvün kerimün'' derken RABBimizin sonsuz ikramlarını ve affediciliğini hissederiz. Tövbenin güzelliğini ve affedilmenin vazgeçilmezliğini bir nefes gibi içimize çekeriz. Tövbe ve istiğfar, ALLAH hariç her şeyden dönmek ve yüz çevirmektir. Günahkar insanların tövbesi, günahları içindir. ALLAH dostlarının tövbesi ise RAB’lerini unutarak geçirdikleri her an içindir...
Alt 23.09.2008, 09:53   #2
ayparcam
Usta Yiğido

Standart --->: Kadir Gecesinde Nasıl Ve Ne şekilde Dua Edilir ?

عن عائشة رضي الله تعالى عنها قالت قلت يا رسو ل الله ان وا فقت ليلة القدر فما اقول ؟
قال قولى اللهم انك عفو تحب العفو فعف عنى

Aişe(Radıyallahu Anha) şöyle buyurmuştur: “Bir kere ben: ‘Ya Rasulellah! Kadir gecesine denk gelirsem ne diyeyim?’ dediğimde:"اللهم انك عفو تحب العفو فعف عني"

“Ey ALLAH'ım! Gerçekten sen çok affedicisin, affı seversin, öyleyse beni affet.” de. buyurdu.

عن عائشة رضي الله تعالى عنها قالت: "لو عرفت اي ليلة ليلة القدر ما سأ لت الله فيها الا العافية "

Aişe (Radıyallahu Anha) şöyle buyurmuştur: “Şayet ben Kadir Gecesi’ nin hangi gece olduğunu bilseydim, onda Allah-u Te’ala’ dan ancak afiyet isterdim.”(Afiyet;dünya-ahiret,maddi ve manevi tüm belalardan kurtuluş demektir.)

عن ابن عمر رضي الله عنهما قال: لم يكن النبي صلى الله عليه و سلم يدع هؤلاء الدعوات حين يمسى و حين يصبح: "الهم انى أسأ لك العا فية فى الد نيا و الآخرة. اللهم انى أ سأ لك العفو والعا فية فى دينى و دنياى واهلى وما لى . اللهم استر عوراتى و آمن روعاتى . اللهم احفظنى من بين يدي ومن خلفى و عن يمينى و عن شمالى و من فوقى . و اعوذ بعظمتك ان أغتال من تحتى. "

İbni Ömer (Radıyallahu Anhüma)’nın beyanına göre;Resülüllah (Sallellahü Aleyhi ve Selem) hiçbir sabah ve akşam şu kelimeleri bırakmazdı.

“Ey ALLAH'ım! Muhakkak ben senden dünya ve ahiret hususunda afiyet isterim.

Ey ALLAH'ım! Şüphesiz ki ben senden , (günahlarım için)af (ve mağfiret), dinim ve dünyam, ailem ve malım hususunda da afiyet isterim.

Ey ALLAH'ım! Ayıplarımı ört, korkularımı emniyete çevir.

Ey ALLAH'ım! Beni önümden ve ardımdan, sağımdan ve solumdan, bir de üstümden(gelecek tüm musibetlerden) koru.

Altımdan (gelecek zelzele gibi afetlerle) helak edilmemden de senin azametine sığınırım.”
Alt 23.09.2008, 09:53   #3
ayparcam
Usta Yiğido

Kadir Gecesinde Neler Yapmaliyiz?

Kadir gecesini, namaz kilarak, Kur’an-i Kerim okuyarak, tövbe, istigfar ederek ve dua yaparak degerlendirmeliyiz.

Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazi kilmadan önce hiç degilse bes vakit kaza namazi kilmalari daha faziletlidir. Kazasi yoksa nafile kilar.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istigfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demistir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

Hz. Aise (r.ah) söyle anlatiyor: “Ey Allah’in Resulü! Kadir gecesine rastlarsam nasil dua edeyim? diye sordum. Resulüllah (s.a.v):

“Allahümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fu annî (Allah’im sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet)” diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

Bu gecenin öyle bir ani vardir ki o anda yapilan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli ani yakalamak için gecenin bütününü tövbe ve istigfar ile geçirmek gerekir. Bu da kisinin imanini tazeler. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azindan teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler.

Bu, bin aydan hayirli oldugu bildirilen gecede insanlik alemini huzura kavusturmak için gerekli olan esaslar indirilmistir. Namaz, zikir, tesbih, Kur’an okumak gibi bedeni ibadetlerimiz yaninda düsünce ile ibadet olarak isimlendirdigimiz tefekkürü insanligin amaci nedir? olgun insan olma mertebesine nasil ulasabiliriz? Nasil insanliga daha iyi hizmet edip, daha çok sevgi sunabiliriz? seklindeki odak noktalari ile güçlendirelim.

Unutmayalim ki; özellikle bu gecede Tevvab olan Allah tövbelerimizi kabul edecektir. Bizlere bir ikram olarak sunulan bu kutsal Kadir gecesinde dualarimizdan insanligin huzuru, sevgi ve kardesligin saglanmasi ve devami için bizlere daha fazla güç, iman vermesi için yakaralim. Yalniz kendi sevdigimiz insanlarin degil, bütün insanlarin sevgiye layik oldugunu animsayarak sevgide saglam ve cömert bir ruha sahip olmak için de yardim dileyelim.

RAHMAN ve RAHiM ALLAH'in adiyla, hepimize hayirli kandiller diliyoruz.
Alt 23.09.2008, 10:08   #4
Güleycanım
Yiğido

Güleycanım - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Güleycanım Şuan Güleycanım isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.02.2009 10:22

Tecrübe Puanı: 614 Güleycanım FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

yüreğine ve ellerine sağlık ne kadar hoş bir yazı Allah hepimizin günahlarını bağışlasın bu bin aydan hayırlı gecede.
RAHMAN ve RAHiM ALLAH'in adıyla herkese Hayırlı Kandiller bu gecenin kıymetini bilelim

Öyle Kapıda Susuşun...
Öyle Sarsak...
Öle Serkeş...
Öyle Çerkes Duruşun
Güleycanım isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.09.2008, 10:08   #5
haythuyt
Usta Yiğido

haythuyt - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

haythuyt Şuan haythuyt isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.08.2012 13:55

Tecrübe Puanı: 778 haythuyt isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

PAYLASIMINIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM ALLAH RAZI OLSUN

MEKANIN CENNET OLSUN REİS
haythuyt isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.09.2008, 10:09   #6
sibelYILMAZ
Usta Yiğido

sibelYILMAZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sibelYILMAZ Şuan sibelYILMAZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.09.2014 09:55

Tecrübe Puanı: 911 sibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOK

ALLAH RAZI OLSUN VE ALLAHIM İNŞALLAH KADİR GECESİNE KAVUŞTURSUN CÜMLEMİZİ......
Alt 23.09.2008, 13:28   #7
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2169 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Unutmayalim ki; özellikle bu gecede Tevvab olan Allah tövbelerimizi kabul edecektir. Bizlere bir ikram olarak sunulan bu kutsal Kadir gecesinde dualarimizdan insanligin huzuru, sevgi ve kardesligin saglanmasi ve devami için bizlere daha fazla güç, iman vermesi için yakaralim. Yalniz kendi sevdigimiz insanlarin degil, bütün insanlarin sevgiye layik oldugunu animsayarak sevgide saglam ve cömert bir ruha sahip olmak için de yardim dileyelim. Rahman ve Rahim Allah’in adiyla, hepimize hayirli kandiller diliyoruz.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)