Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
1950 yılı Sivasa ın yetiştirdiği önemli siyasetcilerimiz - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Dünya ve Türkiye'den Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dünya ve Türkiye'den Haberler Dünya ve Türkiye'deki tüm haberleri burada bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 04.04.2011, 20:46   #1
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 12:02

Tecrübe Puanı: 558 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart 1950 yılı Sivasa ın yetiştirdiği önemli siyasetcilerimiz

Bilindiği gibi seçimler yaklaştıkca Türkiye seçim atmosferinin içine girdi. Genelde işi olmayanlar bu konuları daha çok işliyor. İşi olanlar siyasi konuları konuşmaya fırsat bulamıyor. Genel anlamda toplum olarak siyaset her kesimi ilgilendiriyor. Günümüz de siyasi konular nasıl konuşuluyorsa bundan 51 yıl öncede seçimler aynı şekilde konuşuluyordu. Bu günkü seçim konuları beni 1950
yıllarına götürdü. Bu gün olduğu gibi Sivaslı aday adaylarının geneli sivaslı. 1950
yılında da CHP VE DP den aday adaylarının geneli Sivasın yerlisiydi.

Burada ismi geçen siyasilerimizin çoğunluğu Sivaslıdır. Sivaslı olmayanlar ise bir kaç kişidir ki bunlarda Sivasa yıllarca hızmet etmiş ve emeği geçmiş kişilerdir. Bu zati muhteremlerin tamamı 24 kişidir bunlar sivas ın saygın kişileridir. O yılların şartları altında sivas için B M Meclisinde ellerinden gelen mücadeleyi vermişlerdir. Bu gün bunların hiç biri hayatta değil Allahın rahmetine kavuştu Allahtan rahmet dileriz.
1950 yılı secimi CHP aday adayları
1 Rahmi Çeltekli
2 Kemal Çolakoğlu
3 Nüzhet Çubukcu
4 Celal Erkoçlu
5 Nazif Ergin
6 Şemsettin günaltay
7 Hikmet ışık
8 Hamdi kocabay
9 Muttalip öker
10 Necmettin Sadak
11 Reşat şemsettin sirer
12 Ali Kemal yiğitoğlu

1950 yılı Demokrat parti sivaslı aday adayları.( bu parti CHP nin içinden ayrılarak 3 lü tahrir genelgesiyle yeni kurulan bir partidir.) Kurucu üçlü Celal Bayar,Adnan Menderes, Refik Koraltan dır.

1-Nazım Açıkoğlu
2-Ercüment damalı
3-İlhan dizdar
4-İbrahim Duygun
5-Şevki Ecevit
6-Halil Emre
7-Nurettın Ertürk
8-Rıfat öçten
9-Sedat Zeki örs
10- Dr Bahattin Taner
11-Av Mahir Türkay
12-Hüseyin Yüksel.

Bunların kısa özgeçmişleride vardı uzun olurdiye yazmadım. O yılları yaşamış biri olarak arşivimi karıştırırken aklıma geldi yazdım. Mekanlar yerinde insanlar değişmiş fark eden bir şey yok. Oyillarda seçimlere bir ay kala Sivas bayram havasına girerdi. Kulisler,toplantılar,konuşmala r, geziler devam edip giderdi. Siyasi arenaya girenlerin kimi sevinçli, kimi hüzünlüydü. Bu günkü gibi TV yoktu ,Radyo vardı o da her evde yoktu. Gazete vardı onu da şehirli okurdu haberleri halk ağzından dedi kodu mahiyetinde alırdık. O zaman ki siyaasi uslüp bundan çok farklıydı kırıcı ,vurucu olmazdı. Hoşca kalın .
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...
Alt 04.04.2011, 21:57   #2
NECMEDDİN ÖZBEK
Usta Yiğido

NECMEDDİN ÖZBEK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NECMEDDİN ÖZBEK Şuan NECMEDDİN ÖZBEK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2015 21:31

Tecrübe Puanı: 1477 NECMEDDİN ÖZBEK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: 1950 yılı Sivasa ın yetiştirdiği önemli siyasetcilerimiz

sayın ağaoğlu iyiki gündeme getirdin bana ismimi veren rahmetli necmettin sadaktır babama bir oğlun olursa benim adımı ver demiş babamda söz verdiği için benim adımı necmeddin koymuşlar iyikide koymuşlar çünkü ismimi çok seviyorum
Alt 05.04.2011, 10:21   #3
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 12:02

Tecrübe Puanı: 558 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sayın özbek bizim aile bu sıyastcilerle içiçe idi. Çünkü benim babamda Sivasta siyasetin içinde idi. Oda aday adayı idi yoklamada kaybetti. Bu yazmış olduğum siyasilerimiz babamın çok yakın arkadaşlari idi. Seçimi kazanan Millet vekilleri Tecer deki çiftliğimize gelerek vedalaştılar . Saygın ve değerli insanlardı.Sayın özbek size sevğilerimi gönderiyorum hoşca kalın .
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.04.2011, 11:05   #4
NECMEDDİN ÖZBEK
Usta Yiğido

NECMEDDİN ÖZBEK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NECMEDDİN ÖZBEK Şuan NECMEDDİN ÖZBEK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2015 21:31

Tecrübe Puanı: 1477 NECMEDDİN ÖZBEK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

rahmetli babam güney köyü cumhuriyet halk partisi ocak başkanı ve aynı zamanda köy muhtarı idi rahmetli rahmi günay hüsnü durdu emin kuştarcı ahmet durakoğlu dr. azer bey nüzhet ve şevket çubukçu ve daha bir çok saygın kişi ile köklü doslukları vardı kim bilir belki rahmetli babanızda onlardan biridir saygılar
Alt 05.04.2011, 16:17   #5
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 04:22

Tecrübe Puanı: 1166 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

CHP 6. Sıra adayı Şemsettin Günaltay bu seçime Başbakan olarak girmiştir...
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.04.2011, 19:04   #6
tavarih
Yiğido
NO AVATAR

tavarih Şuan tavarih isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.07.2014 12:21

Tecrübe Puanı: 570 tavarih FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

1950 yılı Demokrat parti sivaslı aday adayları.( bu parti CHP nin içinden ayrılarak 3 lü tahrir genelgesiyle yeni kurulan bir partidir.) Kurucu üçlü Celal Bayar,Adnan Menderes, Refik Koraltan'dır.

Yukarıdaki ifadelerde sanırım küçük bir düzeltme yapmanız gerekiyor. Demokrat Parti 3 lü tahrir ile kurulmamıştır. Demokrat Parti dörtlü takrir ile kurulmuştur. Yani kelimenin doğrusu takrir olacak ve kişi sayısı dört olacaktır. Dördüncü kişi ise M. Fuad Köprülü'dür.

Dörtlü takrir içerisinde yer alan Refik Koraltan da Sivas Divriğilidir.
tavarih isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)