Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
_DuMaN_58 - sivaslınet tartışıyor.. - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.09.2012, 19:19   #1
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 683 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart _DuMaN_58 - sivaslınet tartışıyor..

Bu forumda bilgeç geçinen duman_58 arkadaşımız, büyük çoğunlukla yanlış ve eksik bilgiler sahibidir. Buna rağmen ve bu haliyle de her konuda ahkam kesmekten kaçınmamaktadır. Bu yüzden de yorumlarında, tanımlarında, açıklamalarında çoğunlukla yanlış yapmaktadır.

"Cahillik" konusu ve onun getirisi olan bazı vurgular için "Yazıklar Olsun" başlığını yeteri kadar meşgul ettik. Burada daha etraflıca tartışmayı uygun gördüm.

Ayrıntılı tartışacağım için tüm görüşlerini/iddialarını cümle cümle irdeleyip tartışacağız. (kendisi istedi)

Önce diğer iletideki ilk paragrafının, ilk cümlesini alıp soru cevap şeklinde irdeleyelim. Sonra sırasıyla tüm diğerlerini..

Alıntı:
DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt?
Sana göre diğer insanlar cahildir. Diğerlerine göre siz cahilsinizdir. Nasıl biliriz cahilin kim olduğunu? Sayısal, sözel, felsefik.. bütün konulardan sorular yöneltilir kim diğerine göre daha az bilgiliyse o cahildir mantıken. Ama sen milyonlarca seçmene bu uygulamayı yapamazsın. O yüzden fazla irdelemeye gerek yok.
İlk cümle:

"Sana göre diğer insanlar cahildir. Diğerlerine göre siz cahilsinizdir."

1- Burada neyi anlatmaya çalışıyorsun?
2- Böyle bir görüş doğrumudur? Halen savunuyormusun?

Not: Tartışmaya, sağlıklı olması açısından günde veya iki günde bir kez yazacağım.
Alt 14.09.2012, 19:31   #2
Azizem_58_58
Usta Yiğido

Azizem_58_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Azizem_58_58 Şuan Azizem_58_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.09.2014 12:12

Tecrübe Puanı: 556 Azizem_58_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: DuMaN_58 - sivaslınet tartışıyor..

Enteresan...
Alt 14.09.2012, 19:37   #3
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4502 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart Cevap: DuMaN_58 - sivaslınet tartışıyor..

Duman´la tartismak bosa zaman kaybi. Belli bir fikri yok, bir tartisma konusunda savundugu konuyu baska bir tartisma konusunda yerin dibine sokar. Ne dedigi, neyi savundugu belli olmayan birisi. Size kolay gelsin sayin Sivaslinet. Cahilligi bile tarif edememis.
Alt 15.09.2012, 08:14   #4
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Cevap: _DuMaN_58 - sivaslınet tartışıyor..

Alıntı:
sivaslınet Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bu forumda bilgeç geçinen duman_58 arkadaşımız, büyük çoğunlukla yanlış ve eksik bilgiler sahibidir. Buna rağmen ve bu haliyle de her konuda ahkam kesmekten kaçınmamaktadır. Bu yüzden de yorumlarında, tanımlarında, açıklamalarında çoğunlukla yanlış yapmaktadır.
Bilgeç geçindiğimi, yanlış ve eksik bilgiler sahibi olduğumu, ahkam kestiğimi ve yanlış açıklamalarda, yorumlarda bulunduğumu iddaa ediyorsun. Güzel.

Senin dürüst olmadığını nerden anlıyorum biliyor musun. Bir konu açıyorsun fakat başlangıçta önce kişiyi karalıyorsun. Hayır yani neye göre karalıyorsun, kendini üst sınıfta zannediyorsun herhalde. Sana göre sen temizsin ama karşıda ki kişi her kötü sıfata layık.

Alıntı:
İlk cümle:

1- Burada neyi anlatmaya çalışıyorsun?
2- Böyle bir görüş doğrumudur? Halen savunuyormusun?
Ayrıntılı ayrıntılı yazacağım tekrarlamak istemiyorum. Bir okuyuşta anlaman dileklerimle sivaslınet:

1- Burada şu var: Sen bir insana "tembel" dersen karşıda ki de "sanki sen çok çalışkansın, asıl tembel sensin" der(diyebilir). Ama gerçekte, iki kişiden birisi diğerine göre daha çalışkan diğeri ise daha tembeldir. Peki gerçekte kimin daha tembel olduğunu bilebilir miyiz, testlere(belki onlarca test belki de milyonlarca) tabii tutulduktan sonra anlaşılabilir. Anlaşıldıktan sonra "kardeşim haklısın, sen benden daha çalışkansın, ben sana göre daha tembelim." diyebilir.

Sen bir kişiye "cahil" dersen karşıdaki de sana "asıl sen cahilsin" diyebilir. Gerçekte kimin daha cahil olduğunu anlayabilir miyiz? Eğer "cahilliğin", yukarda bahsettiğim "tembellik" testleri gibi kimin cahil olduğunu anlayabileceğimiz aşamaları varsa anlayabiliriz.

Ne dedik, milyonlarca seçmen var dedik. İnsanları tercihlerine göre yargılamamak lazım bence. A partisi daha uygun gelmiştir onu tercih etmiştir. Sanada B partisi uygun gelmiş olabilir. Ama karşıdakine sen A partisine oyunu verdin, A partisine oyunu verenler "cahil"dir diyemezsin. Eğer bölye diyorsan milyonlarca seçmen var herkesi cahillik sınıfına ayıracaksın ondan sonra bakacaksın gerçekten A partisine verilen oylar cahillerin oyu mu?

Eğer böyle değilse, insanlara tercihleri yüzünden "cahil" diyenler büyük bozguna uğrarlar. Belki gerçek "cahil" kendileri olur. Bunu test etmeden yada ölçmeden kimse bilemez.

2- "Sana göre diğer insanlar cahildir. Diğerlerine göre siz cahilsinizdir." Bu iki cümle kesin bir yargı değildir. Yani "sana göre diğer insanlar cahil olmayabilir". Bu iki cümleyi yukarda anlattığım gibi anlaman gerekir.

"Sen böyle düşünürsen, karşıdaki de böyle düşünür" düşüncesi var yukarıda. Tam tersi de olabilir, karşıdaki senin hakkıda böyle "düşünmeyedebilir."

2numarayı 1numarada anlattığım tarzda ki görüşüm bana göre doğru, savunuyorum.
Alt 15.09.2012, 08:25   #5
izmirliyigido
Tecrübeli Yiğido

izmirliyigido - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

izmirliyigido Şuan izmirliyigido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.12.2014 07:59

Tecrübe Puanı: 727 izmirliyigido FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Siz neyi tartşıyorsunuz anlamadım, konunun başını kaçırdığım için. Fakat çıkış noktanızın siyaset ve partiler olduğunu yakalayabiliyorum. Boşuna tartışıyorsunuz. Siyaset sakız gibi birşeydir. Ne kadar çiğnerseniz o kadar yumuşar, esner, süner, bırakınca kalır tekrar çiğnemek isterseniz çiğneyebilirsiniz.

Onun için tartışmaya girmeyin. Sadece size şunu söyleyeceğim. Hanginizin ak, hanginizin kara olduğu beni ilgilendirmiyor ama şuna dikkat edin ülke hızla uçurumun eşiğine, savaşın kucağına, din diye din bezirganlığının ocağına, karanlık günlere, bölünmüşlüğe, etnik çatışmalara, kültürel ayrışmalara götürülüyor. Bunu görerek, anlayarak birbirinize saygınızı kaybetmeden haklıyı, haksızı ayırt edin ve tartışmaya girmeyin. Ülkeyi, siz, biz yönetmiyoruz o yüzden birbirimizi yemeyelim, çözüm üretelim.

Saygı ve sevgilerimle..
Alt 15.09.2012, 09:56   #6
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bilgeç geçindiğimi, yanlış ve eksik bilgiler sahibi olduğumu, ahkam kestiğimi ve yanlış açıklamalarda, yorumlarda bulunduğumu iddaa ediyorsun. Güzel.

Senin dürüst olmadığını nerden anlıyorum biliyor musun. Bir konu açıyorsun fakat başlangıçta önce kişiyi karalıyorsun. Hayır yani neye göre karalıyorsun, kendini üst sınıfta zannediyorsun herhalde. Sana göre sen temizsin ama karşıda ki kişi her kötü sıfata layık.
Seni çok bilmişlikten, kendi doğrularından şaşmamaktan, tek doğruyu ben bilirim zihniyetinden vaz geçirirsem faydalı bir iş yapmış olacağım.

Kendimi "üst" olarak kabul etse idim sana sık sık mütevazi ol, çok bilmiş olma çağrısı yapmazdım. Bu konuyu zaten bu gaye için açtım.

Kendimi "üst" olarak görse idim, şöyle bir cümle kurardım. "O yüzden fazla irdelemeye gerek yok."

Alıntı:
Ayrıntılı ayrıntılı yazacağım tekrarlamak istemiyorum. Bir okuyuşta anlaman dileklerimle sivaslınet:

1- Burada şu var: Sen bir insana "tembel" dersen karşıda ki de "sanki sen çok çalışkansın, asıl tembel sensin" der(diyebilir). Ama gerçekte, iki kişiden birisi diğerine göre daha çalışkan diğeri ise daha tembeldir. Peki gerçekte kimin daha tembel olduğunu bilebilir miyiz, testlere(belki onlarca test belki de milyonlarca) tabii tutulduktan sonra anlaşılabilir. Anlaşıldıktan sonra "kardeşim haklısın, sen benden daha çalışkansın, ben sana göre daha tembelim." diyebilir.

Sen bir kişiye "cahil" dersen karşıdaki de sana "asıl sen cahilsin" diyebilir. Gerçekte kimin daha cahil olduğunu anlayabilir miyiz? Eğer "cahilliğin", yukarda bahsettiğim "tembellik" testleri gibi kimin cahil olduğunu anlayabileceğimiz aşamaları varsa anlayabiliriz.

Ne dedik, milyonlarca seçmen var dedik. İnsanları tercihlerine göre yargılamamak lazım bence. A partisi daha uygun gelmiştir onu tercih etmiştir. Sanada B partisi uygun gelmiş olabilir. Ama karşıdakine sen A partisine oyunu verdin, A partisine oyunu verenler "cahil"dir diyemezsin. Eğer bölye diyorsan milyonlarca seçmen var herkesi cahillik sınıfına ayıracaksın ondan sonra bakacaksın gerçekten A partisine verilen oylar cahillerin oyu mu?

Eğer böyle değilse, insanlara tercihleri yüzünden "cahil" diyenler büyük bozguna uğrarlar. Belki gerçek "cahil" kendileri olur. Bunu test etmeden yada ölçmeden kimse bilemez.

2- "Sana göre diğer insanlar cahildir. Diğerlerine göre siz cahilsinizdir." Bu iki cümle kesin bir yargı değildir. Yani "sana göre diğer insanlar cahil olmayabilir". Bu iki cümleyi yukarda anlattığım gibi anlaman gerekir.

"Sen böyle düşünürsen, karşıdaki de böyle düşünür" düşüncesi var yukarıda. Tam tersi de olabilir, karşıdaki senin hakkıda böyle "düşünmeyedebilir."

2numarayı 1numarada anlattığım tarzda ki görüşüm bana göre doğru, savunuyorum.
Yine katmış karıştırmışsın duman. Uzun uzadıya yazmana gerek yok. Cahillik ya da tembelliğin ölçüsü kişlermidir yoksa bilimsel testlermidir. Buna cevap verirsen olay çözümlenecek.

Kasılacağına asıl sen bir okuyuşta anla. Kendini ne sanıyorsun? Karıştırılıp uzatılacak bir soru değil. Tekrarlıyorum; Sana göre,Tembellik yada cahilliğin ölçüsü kişilermidir, yoksa bilimsel testlermidir?

Bunu önceki iletide de sormama rağmen cevap alamadım..
Alt 15.09.2012, 11:06   #7
_DuMaN_58
Navigator

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
Seni çok bilmişlikten, kendi doğrularından şaşmamaktan, tek doğruyu ben bilirim zihniyetinden vaz geçirirsem faydalı bir iş yapmış olacağım.

Kendimi "üst" olarak kabul etse idim sana sık sık mütevazi ol, çok bilmiş olma çağrısı yapmazdım. Bu konuyu zaten bu gaye için açtım.

Kendimi "üst" olarak görse idim, şöyle bir cümle kurardım. "O yüzden fazla irdelemeye gerek yok."
Çok bilmişlik yapma çağrısı yapıyorsun fakat aynı zamanda farklı farklı sıfatları yapıştırmaktan vazgeçmiyorsun. Kendin ile çelişiyor. Sen benim yazdığım her cümleyi çok bilmişlik olarak görüyorsun herhalde. İnsanların görüşlerini sunması(doğru yada yanlış) çok bilmişlik olmaz. İnsanları karalayarak onları güçsüz duruma düşüreceğini ya da kötü bir imaj yaratacağını düşünebilirsin. Fakat böyle düşünürsen yanlış yola girersin.

Şimdi sen yukardaki cümlelerim için de "çok bilmişlik yapmışsın" dersin.

Alıntı:
Yine katmış karıştırmışsın duman. Uzun uzadıya yazmana gerek yok. Cahillik ya da tembelliğin ölçüsü kişlermidir yoksa bilimsel testlermidir. Buna cevap verirsen olay çözümlenecek.

Kasılacağına asıl sen bir okuyuşta anla. Kendini ne sanıyorsun? Karıştırılıp uzatılacak bir soru değil. Tekrarlıyorum; Sana göre,Tembellik yada cahilliğin ölçüsü kişilermidir, yoksa bilimsel testlermidir?

Bunu önceki iletide de sormama rağmen cevap alamadım..
Ne katması ne karıştırması Sivaslınet. Uzun yazdım, ayrıntılı yazdım, açık yazdım, örnekleyerek yazdım. Ki benim nasıl düşündüğümü anlayasın diye. İyilik de yaramıyor sana.

Bir önce ki iletinde böyle bir soru göremedim ben? O yüzden şimdi cevaplıyorum;

Bana göre, tembellik yada cahilliğin ölçüsü bilimsel testler(evren üzerinde bulunan bütün konular) ile ölçülür. Bu ölçüyü yapmak için kullanılan şey "kişiler"dir.
Alt 16.09.2012, 08:52   #8
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Çok bilmişlik yapma çağrısı yapıyorsun fakat aynı zamanda farklı farklı sıfatları yapıştırmaktan vazgeçmiyorsun.
Hakaret anlamında sıfat kullanmam merak etme. Gurur, kibir, çokbilmişlik, birbirini tetikleyen yapılardır. Kimde varsa bir an evvel özeleştiri yapıp bırakmalıdır.
Alıntı:
Kendin ile çelişiyor. Sen benim yazdığım her cümleyi çok bilmişlik olarak görüyorsun herhalde. İnsanların görüşlerini sunması(doğru yada yanlış) çok bilmişlik olmaz.
Görüş sunmak elbette çok bilmişlik değildir. Ama bilmediği konuda ahkam kesmek, "irdelemeye gerek yok" diyerek insanlara fikren baskı çok bilmişliktir. Hele de o kişi yönetimde ise. Mütevazilik en doğru insan yapısıdır.

Alıntı:
İnsanları karalayarak onları güçsüz duruma düşüreceğini ya da kötü bir imaj yaratacağını düşünebilirsin. Fakat böyle düşünürsen yanlış yola girersin.
Şimdi sen yukardaki cümlelerim için de "çok bilmişlik yapmışsın" dersin.
Karalamak değil. Çok bilmişliği, kibiri, gururu bırakıp, senden mütevazi bir tartışmacı olman isteniyor. Yokuşa sürme.

Alıntı:
Ne katması ne karıştırması Sivaslınet. Uzun yazdım, ayrıntılı yazdım, açık yazdım, örnekleyerek yazdım. Ki benim nasıl düşündüğümü anlayasın diye. İyilik de yaramıyor sana.
Bir önce ki iletinde böyle bir soru göremedim ben? O yüzden şimdi cevaplıyorum;
Önceki başlıkta 28. iletide şu görüşümü söyledim. Cevap alamadım.

doğruların ölçüsü kişiler olamaz.-sivaslınet-

Alıntı:
Bana göre, tembellik yada cahilliğin ölçüsü bilimsel testler(evren üzerinde bulunan bütün konular) ile ölçülür. Bu ölçüyü yapmak için kullanılan şey "kişiler"dir.
Bunu sormuyorum..Halen net cevap veremiyorsun. Daha da basitleştirelim. Kurduğun 1. cümleyi tekrar yazıyorum.

Yani burada belirtmek istediğin; bir insan diğer bir insana cahilsin derse, o insan cahilmidir?

Bunu soruyorum. Çok zor anlıyorsun.
Alt 16.09.2012, 09:44   #9
_DuMaN_58
Navigator

İnsanlar önce aynaya bakmalı..

Alıntı:

Önceki başlıkta 28. iletide şu görüşümü söyledim. Cevap alamadım.

doğruların ölçüsü kişiler olamaz.-sivaslınet-

Bunu sormuyorum..Halen net cevap veremiyorsun. Daha da basitleştirelim. Kurduğun 1. cümleyi tekrar yazıyorum.

Yani burada belirtmek istediğin; bir insan diğer bir insana cahilsin derse, o insan cahilmidir?

Bunu soruyorum. Çok zor anlıyorsun.
Sivaslınet bu konuda cümlemi çok uzun bir şekilde açıklayarak yazdım. Sorunun cevabı orada var aslında. Bu cümlede ben neyi anlatmak istediğimi yazdım ama senin için bir kez daha yazayım.

" bir insan diğer bir insana cahilsin derse, o insan cahilmidir? "

Bir insan diğer bir insana cahil derse, bu insan "cahilsin" dedi diye o insan cahil olmaz. Cahillik ancak bilimsel testler(evrende ki tüm konular) vasıtasıyla belirlenir.
Alt 16.09.2012, 20:39   #10
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 20:30

Tecrübe Puanı: 614 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Bu konu çok iyi olmuş..
Siz buradan devam edin.
Valla ben strese giriyorum.
Elinize de birer saz olsa da kültürümüzü yaşatsak.
"AŞIKLAR ATIŞIYOR!"

Sonu tatlı olsun!... Sivaslıya yakıştığı şekilde tartışın lütfen.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)