Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Serbest Dini Konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Dini Konular Güncel ve Özgün yazılar, Makaleler buraya

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 12.05.2009, 22:19   #1
$arki$Laliim.58
Tecrübeli Yiğido

$arki$Laliim.58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

$arki$Laliim.58 Şuan $arki$Laliim.58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.10.2009 21:19

Tecrübe Puanı: 588 $arki$Laliim.58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Pfeil Elhamdurullah Degil - ELHAMDULILLAH !!

Selamun Aleykum

Degerli abilerim ,ablalarim ... bu konuyu acmamin sebebi tabiiki ilk olarak SIKCA kullandigimiz "Elhamdullillah" kelimesinin anlamini paylasmaktir..
- yanliz bunu yaparken birde "Hamd Allah'adir", yani "Elhamdulillah" kelimesini bircok Müslüman kardeslerimizin "Elhamdurullah" demesinden dolayi, tabiri caizse bir "uyari" olarakta yazmak isterim..

Ilk olarak Elhamdulillah demenin sevaplarini bir Hadis-i Serifle paylasmak istiyorum;

Hz.Muhammed (s.a.v)şöyle demiş:

1. Bir kul bir defa "Elhamdülillah" dediği zaman yer ile gök arası sevab ile doldurmuş olur.

2. İkinci defa "Elhamdülillah" dediği zaman, yerin yedi kat göklerin üstüne kadar olan bu arayı sevab ile doldurmuş olur.

3. Üçüncü defa "Elhamdülillah" dediği zaman, Allah-ü Teâlâ, bu kuluna "Ey kulum, iste al" buyurur. Yani Yüce rabbimiz "Ey kulum, dilediğini dile, dileğin verilecektir, muradını iste, muradın yerine getirilecektir. Dilek ve muradın gerçekleşecektir. Sen hemen iste." buyurmuş demek olur. (İmam-ı gazâli, İhyâ).

Sonrasinda Rabbimizin bizlerden her namazin Rekatinda tekrar etmemizi istedigi "Fatiha" suresini örnek alalim, Surenin ilk ayetinde ne diyoruz ?

"Elhamdulillahi Rabbi'l âlemîn"
Hamd, Allah'a övgüdür; O'nun şanını yüceltmektirm yani bir bakıma şu anlama gelir hamd: "Sen neylersen güzel eylersin Allah'ım". Bunu ister sevap elde etmek için, ister başka sebeblerle söyleyin; ama her durumda söylemekle mükellefsiniz. Yanliz papağan gibi sürekli söylemenin de kimseye bir faydası yok, cünkü anlamını ve içeriğini tefekkür ve ta'akkul ederek söyleyeceğiz.

Rasulullah'ın(sas) sahih sünnetindeki zikir çeşitlerinden biridir. Ve örnek olarak en sahih rivayetlerden biri olan: Rasulullah'ın, her namazdan sonra 33'er defa söylememizi tavsiye ettiği "SubhanAllah", "Elhamdülillah" ve "Allahu Ekber" tesbih, tahmid ve tekbirleridir.

Yeri gelmişken şunu da anlatalım. Selef sûfi şeyhlerinden bir zat, bir mecliste; "Elhamdülillah dediğim için 30 yıldır istiğfar ediyorum" diyor. Halk buna şaşırıyor tabi ki ve soruyorlar; "Nasıl olur da böyle bir zikir için 30 yıldır istiğfarda olduğunuzu söylüyorsunuz?" Selef sûfi şeyhlerinden olan o zat ise şu cevabı veriyor:

"Birgün birisi yanıma geldi ve "Yangın çıktı, ancak sizin işyeriniz yanmadı" dedi. Buna mukabil ben de Elhamdülillah dedim .Nice kardeşlerimin dükkanı yanmışken, nefsim için Elhamdülillah dediğimden dolayı istiğfar içerisindeyim"

Yani buradan sunuda anlamaliyizki, sükretmenin herzaman bir zamani vardir. Bu yüzden "Elhamdulillah" kelimesini dikkatli kullanalim vede ilk basta dedigim gibi "elhamdurullah" degil "Elhamdulillah" diyelim...

ALLAH'in (c.c) SELAMI ÜZERINIZE OLSUN.. ALLAH'A EMANET OLUN..

Selam ve dua ile
$arki$Laliim.58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)