Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: ÜNİVERSİTELERE TÜRBANLI GİRİLMELİ Mİ?
Evet,kesinlikle girmeli 260 81,25%
Hayır,kesinlikle girmemeli 54 16,88%
Kararsızım 6 1,88%
Katılımcı sayısı: 320. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 03.01.2008, 03:02   #41
UTKUM_58
Yiğido

UTKUM_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

UTKUM_58 Şuan UTKUM_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.03.2008 09:38
Tournaments Won: 1

Tecrübe Puanı: 659 UTKUM_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: ÜNİVERSİTELERE TÜRBANLI GİRİLMELİ Mİ?

YA SEN NEDEN BAHSEDIYORSUN TURBAN SORUNU NE KADAR COK SORUN YAPIYORYA;TURBANA KARSI GELEN TUM CAHILLERI VE ONU SIYASI ARAC SAYAN GERI KAFALI ASALAK SAIRLERI TEKERLEMECILERI KINIYORUM
UTKUM_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 03.01.2008, 09:08   #42
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.03.2016 00:42

Tecrübe Puanı: 858 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart -->: --->: ÜNİVERSİTELERE TÜRBANLI GİRİLMELİ Mİ?

Alıntı:
pirmahsuni Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Yorumlamak istemiyorum zira yine saldıracak ve hakaretvari sözler sarfedeceksiniz ama şunuda söylemeden edemeyeceğim.Heryerin bir kuralı var oranın yani üniversiteninde kuralı türban adı altında siyasi simge sembolü kıyafetlerle girilmesi YASAKLANMIŞTIR.
O kadar!!!
Evet saldırırız.Adam akıllı ,iinsanları tahrik eden yorumlar yazarsan tabikide kendimizi savunuruz.Tamam sana bir sorum olacak bizde üniversitelere mini etekle girilmesini istemiyoruz yasaklansın hoşuna gidermi acaba?
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 03.01.2008, 10:58   #43
Dağcı
Tecrübeli Yiğido

Dağcı - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dağcı Şuan Dağcı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 23.08.2014 13:23

Tecrübe Puanı: 702 Dağcı FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Ausrufezeichen Kur'an'da başörtüsü

Hayli zaman önce bir ilahiyatçı ile “İslam'da başörtüsünün hükmü” konusunu yazışarak tartışmıştık. Bu tartışmayı olduğu gibi “İslam'da kadın ve Aile” isimli (Ensar yayınlarından) kitabıma aldım. Geniş bilgi almak isteyenlere tavsiye ederim.

Burada, sayın Ö. İnce'nin yazısı sebebiyle, Kur'an'da başörtüsü'ne ait kısa bir özet yapacağım.

Kur'an-ı Kerim'de başörtüsü 24 sıra numaralı Nur suresinin 30. âyetinde geçmektedir. “Kadınlar, başörtülerini, göğüslerinin üzerinden bağlasınlar; yani başörtüleriyle göğüslerini de örtsünler” mealindeki bu âyette geçen “humur” kelimesi, başörtüsü manasına gelen “hımâr” kelimesinin çoğuludur.

“Kur'an'da geçen hımâr kelimesi yalnızca örtü manasına gelir, başörtüsü manasına gelmez” diyenler kesinlikle yanılıyorlar. Çünkü bu kelimenin kökünde “örtme, karışma, yaklaşma” gibi manalar varsa da, kökten alınmış farklı kelimelerin (şekillerin) de farklı manaları vardır. Mesela aynı kökten gelen “hamr”, şarap, “hamîr”, hamur mayası, “humâr” akşamdan kalma hali manalarına gelir. Tartışma konumuz olan “hımâr” da başörtüsü ve vücudun bütününü örten örtü manalarında kullanılmıştır. Bu mananın delillerine gelince:

1. Hz. Peygamber zamanından bu güne kadar “hımâr”a bu mana verilmiş ve uygulama da bu manaya göre olmuştur.

2. İbn Manzûr, Fîrûzâbâdî gibi kaynak luğatçıların eserlerinde kelimeye “başörtüsü” manası verilmiştir.

3. Taberî, Zemahşerî gibi kaynak tefsirlerin tamamında hımâr kelimesinin manasının başörtüsü olduğu kaydedilmiştir.

4. M. Esed'in İngilizce ve M. Hamidullah'ın Fransızca çevirilerinde de kelimeye verilen mana “başörtüsü”dür.

Hasılı Kur'an'da başörtüsünün bulunduğuna dair deliller güçlü ve çok, bulunmadığına dair delil ise yoktur.

Birinci yazım üzerine ABD'de yaşayan Edip Yüksel'den bir mail aldım. Sayın Yüksel bu mektubunda uzun uzadıya dert yanarak, sayın İnce'nin yazısında sözü edilen mealin kendisine (E.Yüksel'e) ait olduğunu, M. Sağ'ın haksız olarak bu meali kendisine mal ettiğini anlatıyor. Bu alma, çalma meselesini incelemek bizim işimiz değil, ama böyle bir iddianın bulunduğunu da yazmam gerekirdi, yazdım.

Adı geçen meal kime ait olursa olsun, Nur suresinde geçen “hımâr” kelimesine “başörtüsü değildir demenin” yanlış olduğunu yukarıda açıklamış oldum.

Başını örten Müslüman kadınlarımız ve kızlarımız, güvendikleri alimlerin tefsir, meal ve açıklamalarına dayanarak örtünüyorlar. Marjinal görüşlere itimat etmedikleri için onları kınamak, yakışıksız sözler söylemek yalnızca bağnazlık, tahammülsüzlük ve edepsizliktir vesselam.

Hayrettin KARAMAN

Bu kadar tarihi bilgiyi ve geçmiş ulemaların içtihadlarını dahi bir kenara atmaya çalışanlar art niyetli bağnaz kişilerdir. Asıl yobaz bunlardır.
Alt 03.01.2008, 21:16   #44
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 19:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Bence, konuyu bu kadar dağıtmaya ve birilerine hakarete varan yazılara kadar çekmeye hiç gerek yoktur.Bu kimseye fayda sağlamaz.Bu ülkede din hiç biryere gitmez,kimseninde dinine karışmaya gücü yetmez.Ancak bazıları çok iyi biliyorki,ülkemizde biryerlere gelmek istiyorsanız, "ya milli duyguları yada dini duyguları " kullanmak yetiyor.Ve bunları kullananlar nerelere geldiler herkes açık görüyor. Ülkemizde anayasayla belirlenmiş kılıf kıyafet kanunu. Bazıları bilir "80 öncesi ülkemizde böyle bir sorun yoktu.Herkes okuluna gidiyor eğitimini yapıyor.Her ne hikmetse "80 sonrası bu haraket başlatıldı.Ve bazılarını ihya ederek günümüze kadar geldi.Üniversitelerde baş örtüsü serbest bırakılsınmı? Sorusuna gelince.Buna izin vermek yeterli gelmez.Bugün türbanlı girmek ister,yarın cübbeli, çarşaflısı,şalvarlısı, sarıklısı girmek ister. Eeee özgürlük ve demokrasi var.Ne olacak peki? Bu sefer ben neden girmeyeyim diyecekler.Bu sade üniveriste değil yarın lise ve orta öğretim okulları aynı sorunu yaşayacak.Ülkemiz madem laik T.C. devleti bunun kanun ve yasalarına her vatandaş uymak zorunda.Laik sistemde herkesin bildiği gibi, din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır esas yapı budur.Din böyle gerektiriyor diye bunu zorlamak sisteme uymaz.Bu sefer bütün kanunları dini esaslara göre yapmak gerekir buda, günümüz şartlarına ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetle asla bağdaşmaz.Bu kısır çekişme artık ona buna malzeme olmaktan çıkıp son bulmalıdır.
Alt 03.01.2008, 21:26   #45
Abdurrahman 58
Usta Yiğido

Abdurrahman 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Abdurrahman 58 Şuan Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.06.2016 18:24

Tecrübe Puanı: 1074 Abdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekannt
Standart -->: --->: ÜNİVERSİTELERE TÜRBANLI GİRİLMELİ Mİ?

Alıntı:
arifcoskun Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bence, konuyu bu kadar dağıtmaya ve birilerine hakarete varan yazılara kadar çekmeye hiç gerek yoktur.Bu kimseye fayda sağlamaz.Bu ülkede din hiç biryere gitmez,kimseninde dinine karışmaya gücü yetmez.Ancak bazıları çok iyi biliyorki,ülkemizde biryerlere gelmek istiyorsanız, "ya milli duyguları yada dini duyguları " kullanmak yetiyor.Ve bunları kullananlar nerelere geldiler herkes açık görüyor. Ülkemizde anayasayla belirlenmiş kılıf kıyafet kanunu. Bazıları bilir "80 öncesi ülkemizde böyle bir sorun yoktu.Herkes okuluna gidiyor eğitimini yapıyor.Her ne hikmetse "80 sonrası bu haraket başlatıldı.Ve bazılarını ihya ederek günümüze kadar geldi.Üniversitelerde baş örtüsü serbest bırakılsınmı? Sorusuna gelince.Buna izin vermek yeterli gelmez.Bugün türbanlı girmek ister,yarın cübbeli, çarşaflısı,şalvarlısı, sarıklısı girmek ister. Eeee özgürlük ve demokrasi var.Ne olacak peki? Bu sefer ben neden girmeyeyim diyecekler.Bu sade üniveriste değil yarın lise ve orta öğretim okulları aynı sorunu yaşayacak.Ülkemiz madem laik T.C. devleti bunun kanun ve yasalarına her vatandaş uymak zorunda.Laik sistemde herkesin bildiği gibi, din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır esas yapı budur.Din böyle gerektiriyor diye bunu zorlamak sisteme uymaz.Bu sefer bütün kanunları dini esaslara göre yapmak gerekir buda, günümüz şartlarına ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetle asla bağdaşmaz.Bu kısır çekişme artık ona buna malzeme olmaktan çıkıp son bulmalıdır.
TÜRK VATANDAŞLARININ %75 ININ DİNİNİ VE GÖRÜŞÜNÜ SÖYLERMİSİN ABİCM.
TAMAM ATATÜRK İLKELERİ ÇİĞNENMESİN DİYOSUN EYVALLAH.AMA ŞİMDİYE KADAR TÜRKİYEDE TÜRBAN YÜZÜNDEN PİSLİK ÇIKMADIYSA BİLİNSİNKİ M.KEMAL ATATÜRK'E OLAN SAYGIDAN DOLAYIDIR.

EZAN DİNMEZ DİYEN,BAYRAK İNMEZ DİYEN,ŞEHİT ÖLMEZ DİYEN BİRİLERİ VAR ...!!!
Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 05.01.2008, 01:26   #46
pirmahsuni
Yeni Yiğido

pirmahsuni - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

pirmahsuni Şuan pirmahsuni isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.07.2008 05:03

Tecrübe Puanı: 600 pirmahsuni FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: -->: --->: ÜNİVERSİTELERE TÜRBANLI GİRİLMELİ Mİ?

Alıntı:
sivaslıgenç Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Evet saldırırız.Adam akıllı ,iinsanları tahrik eden yorumlar yazarsan tabikide kendimizi savunuruz.Tamam sana bir sorum olacak bizde üniversitelere mini etekle girilmesini istemiyoruz yasaklansın hoşuna gidermi acaba?
Ben kimseyi tahrik falan etmiyorum tabi size göre fikir demek tahrik demek,sualine gelince üniversitelere türbanlı bayanların giremeyeceği konusunda ki kararı ben vermedim yasalar verdi şayet o yasalar mini etekle girmekte yasak diyorsa yasaktır ama şuda bir gerçekki modernliğin hiçbir esintisine yasak konulmamıştır.

SİVAS YAZ 5058 E GÖNDER!
Göster Sivas'lılığını...
pirmahsuni isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 05.01.2008, 11:07   #47
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.03.2016 00:42

Tecrübe Puanı: 858 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart -->: --->: -->: --->: ÜNİVERSİTELERE TÜRBANLI GİRİLMELİ Mİ?

Alıntı:
pirmahsuni Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Ben kimseyi tahrik falan etmiyorum tabi size göre fikir demek tahrik demek,sualine gelince üniversitelere türbanlı bayanların giremeyeceği konusunda ki kararı ben vermedim yasalar verdi şayet o yasalar mini etekle girmekte yasak diyorsa yasaktır ama şuda bir gerçekki modernliğin hiçbir esintisine yasak konulmamıştır.
Ya harbiden yazdıklarına gülüyorum ya.Oranı buranı açmak mini etek giymek modernlik mi he?Şuna eminimki mini eteğede yasak getirseler üniversitelerde senin çok zoruna gider inşallah sen ve senin gibilerinin inadına ve bacılarımızın çektiği acıların son bulması için şu başörtüsü yasağı kalkarda don gibi ortada kalırısnız.Elinizde başka hanği koz kalcak türban yasağıda kalkarsa.Pirmahsuni bu sorum sana ???
Yüce Allahın emrettiği türbanı siz nasıl kaldırma çürretkarlığı gösteriyorsunuz?CEVAP?
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 05.01.2008, 14:06   #48
fertelliyim
Usta Yiğido

fertelliyim - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

fertelliyim Şuan fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.10.2011 18:21

Tecrübe Puanı: 722 fertelliyim BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Kesinlikle girilmeli Madem Özgürlük diyoruz bu her alanda olmalı kadın kapalı veya acık herkesin kendi seçimi kimse karışmamalı
fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 05.01.2008, 14:58   #49
aspasya58
Yiğido

aspasya58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aspasya58 Şuan aspasya58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.11.2009 11:37

Tecrübe Puanı: 600 aspasya58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

başörtülü biri olarak tabiki kaldırılmasını istiyorum,tv de ve bir çok platformda yıllardır tartışıldı başörtüsü meselesi, bu yasak konusu nedenleri ve sonuçları anlatılırken ben kendi başörtüme bakıp vayy be diyorum....ben yüreğimle şunu söylemek istiyorum;ben başörtüsünü sadece ve sadece imanımın bi sonucu olarak kullanıyorum.ne ülkeme ne milletime nede kimsenin özgürlüğüne kastım yok;açık ve kapalı hanımlar yolda yanyana kolkola yürüyoruz özgürüz ikimizde,bu devlet ve yasalar hem kapalı hanımların hemde açık hanımların,sivas gibi bir şehrin evlatları çok iyi anlar aslında farklılığın sorun olmaması gerektiğini,hiç bir insan tıpatıp aynı olmuyor ama farklıda olsalar annesi tüm çocuklarını sever...birbirimizi farklarımızla sevmeyi öğrenecek kadar modern olduğumuz gün bence tüm sorunları o zaman çözmeye başlayabiliriz...kimseyi kendimize benzetmeye çalışmamalıyız çocuklarımızı bile ....modern düşüncenin gereklerinden biride budur
SAYGILARIMLA
Alt 05.01.2008, 17:02   #50
belalı_yiğido58
Yeni Yiğido

belalı_yiğido58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

belalı_yiğido58 Şuan belalı_yiğido58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.12.2008 17:36

Tecrübe Puanı: 0 belalı_yiğido58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
tayfun5883 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
bence girmemeliler çogu başı örtülü bayan doktor günah diye erkek hastalara bakmıyor
BU ARKADAŞ DİNİNİ İMANINI VE NEYE İNANDIĞINI BİLMİYOR GALİBA.......AYIPTIR KARDEŞİM
belalı_yiğido58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil