Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Baharözü köyü (Aşık feryadı ) - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > Köylerimiz (Sivas Köyleri)
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köylerimiz (Sivas Köyleri) Bu köşede köyünüzü tanıtabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.08.2010, 16:46   #1
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 13:02

Tecrübe Puanı: 554 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Baharözü köyü (Aşık feryadı )

Sivas halk ozanlarımızdan Baharözü Köyünden Aşık feryadı vardı.Feryadından dağlar inlerdi.Yoksulluğun pençesine kapılmış bir toprak adamı idi.Kırmızı yüzlü elmacık kemikleri çıkık orta boyda mahsun bakışlı bir halk ozanımız dı. Sivasta ticaret yaptığım yıllarda elime bir şiir kitabı geçti. Duygu yüklü dizeleri bende iz bırakmış olacakki aşığı görmek ve tanımak istedim.(sağlığında kıymetini bilmediğimiz insanları sonradan mum yakıp arıyoruz).Yıl 1979 Halk ozanlarına merakımdan olacak ki köylüleriyle haber gönderdim adresimi verdim .Köylüleri söylemiş olacak ki geldi beni buldu. Orta boylu kırmızı yüzlü elmacık kemıkleri çıkık kıyafeti düzgün olmayan mahsun bakışlı bir toprak adamı idi .Saygı gösterdim oturdu hal hatır ettik. Çay söyledim içti sıgara almadı konuşturmak için guygusal yönlerini harekete geçirdim anlatmaya başladı. çok perişan olduğunu feleğin çemberinin içinde dönüp durduğunu söyledi. Toprakla uğraşıyormuş verimsiz bir tarlanın esiri oldum dedi. Yoklukla savaşa girdiğini çalışanının olmadığı söyledi. Sivas milli eğitimin yardımı ile bir kitap bastırdığını bundan üç beş krş aldığından bahsetti. Duygu ve düşüncelerini gönülden dinledim . Gereken ilgi ve alakayı gösterdim ve aşığı memnun ettim ayrıldık . Birkaç gün sonra bana beş kıta lık bir dörtlük şiir hazırlamış onu getirdi. Kıtaların sonu Mehmet beyim diye bağlanmış . Bu Şiir i arşivimde saklarım. Baharözü köyünden Aşık feryadının yeni basılmış bir eserinin olup olmsdığını bilmiyorum. Aşıklık gelenegini devam ettirecek soyundan gelen birinin olup olmadığını da bilmiyorum. Arşivimdeki kayıtlara göre Aşık feryadı 12 ekim 1914 yılında doğmuş. Anasız ve babasız yetişmiş çobanlık ve hızmetçilik yapmış ve yoklukla uzun yıllar mücadele etmiş .11- Ekim 1987 yılında doğum yeri olan Baharözü köyünde vefat etmiş. 1996 yılında Sivas belediyesi tarafından mezarı yaptırılmış.Allah Rahmet etsin. (Hakkında bilgisi olan varmı) bilgilerinize arzolunur. Ağaoğulları 8/8/2010.( Bu Dünyadan bir Aşık Feryadı geçti.)
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 15 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.08.2010, 16:58   #2
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 19:58

Tecrübe Puanı: 4500 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart Cevap: Baharözü köyü (Aşık feryadı )

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Rahmetli Asik Feryadi´nin torunu Sefai ÇIĞIRAN sinif arkadasimdi. Asil adi Mustafa ÇIĞIRAN olan Asik Feryadi´nin hayatini ve siirlerini orta okuldaki türkce ögretmenim Kutlu Özen bir kitap halinde yayinlamisti. Türk asiklik geleneginin ustalarindan biridir Asik Feryadi, saygi ve rahmetle aniyorum.
Asik Feryadi´i hakkindaki detaylara asagidaki linkten ulasabilirsiniz.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Alt 08.08.2010, 17:01   #3
aysima58
Usta Yiğido

aysima58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aysima58 Şuan aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.12.2015 01:23

Tecrübe Puanı: 1760 aysima58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

tanıyorum mustafayı hüseyini birer defa gördüm ama onlar beni hatırlamazlar bir ara büyük oğlu bizim gelinin babası ist.gelmişti babasının eserlerini satmaya kızıyla ben engel olmuştuk adam azcık kafayı yemiş galiba yoksa baba yadigarı satılığa çıkarılırmı.
aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 11 Kullanıcı aysima58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.08.2010, 17:06   #4
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 19:58

Tecrübe Puanı: 4500 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

ÇORAP DESTANI

Sana derim ev sahibi
Nettin çorabı, çorabı?
Hain görmedim sen gibi
Nettin çorabı, çorabı?

Bir düğüne geldim idi
Bir çift çorap aldım idi
Oğlun ile saldım idi
Nettin çorabı, çorabı?

Ev sahibi gaim olur
Doğruluğu daim olur
Dolapta çoraplar n’olur
Nettin çorabı, çorabı?

Seni kınar bütün Aylı
Sana derler kötü huylu
Kara yüzlü, kısa boylu
Nettin çorabı, çorabı?

Misafir’e hizmet sünnet
Etmeyenler bulmaz cennet
Mistangilin Gücük Memmet
Nettin çorabı, çorabı?

Kılmazsın sünneti farzı
Hırsızlığa koydun arzı
Utanmaz namıssız dürzü
Nettin çorabı, çorabı?

Kendin altmış yaşındasın
Şeytanların hoşundasın
Hırsızlığın peşindesin
Nettin çorabı, çorabı?

Feryadi söylemez hata
Alanlara sözüm kete
Hile olmaz emanete
Nettin çorabı çorabı?

Feryadi
Alt 08.08.2010, 17:28   #5
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

Standart Baharözü köyü (Aşık feryadı )

Sivas halk ozanlarımızdan Baharözü Köyünden Aşık feryadı vardı.Feryadından dağlar inlerdi.Yoksulluğun pençesine kapılmış bir toprak adamı idi.Kırmızı yüzlü elmacık kemikleri çıkık orta boyda mahsun bakışlı bir halk ozanımız dı. Sivasta ticaret yaptığım yıllarda elime bir şiir kitabı geçti. Duygu yüklü dizeleri bende iz bırakmış olacakki aşığı görmek ve tanımak istedim.(sağlığında kıymetini bilmediğimiz insanları sonradan mum yakıp arıyoruz).Yıl 1979 Halk ozanlarına merakımdan olacak ki köylüleriyle haber gönderdim adresimi verdim .Köylüleri söylemiş olacak ki geldi beni buldu. Orta boylu kırmızı yüzlü elmacık kemıkleri çıkık kıyafeti düzgün olmayan mahsun bakışlı bir toprak adamı idi .Saygı gösterdim oturdu hal hatır ettik. Çay söyledim içti sıgara almadı konuşturmak için guygusal yönlerini harekete geçirdim anlatmaya başladı. çok perişan olduğunu feleğin çemberinin içinde dönüp durduğunu söyledi. Toprakla uğraşıyormuş verimsiz bir tarlanın esiri oldum dedi. Yoklukla savaşa girdiğini çalışanının olmadığı söyledi. Sivas milli eğitimin yardımı ile bir kitap bastırdığını bundan üç beş krş aldığından bahsetti. Duygu ve düşüncelerini gönülden dinledim . Gereken ilgi ve alakayı gösterdim ve aşığı memnun ettim ayrıldık . Birkaç gün sonra bana beş kıta lık bir dörtlük şiir hazırlamış onu getirdi. Kıtaların sonu Mehmet beyim diye bağlanmış . Bu Şiir i arşivimde saklarım. Baharözü köyünden Aşık feryadının yeni basılmış bir eserinin olup olmsdığını bilmiyorum. Aşıklık gelenegini devam ettirecek soyundan gelen birinin olup olmadığını da bilmiyorum. Arşivimdeki kayıtlara göre Aşık feryadı 12 ekim 1914 yılında doğmuş. Anasız ve babasız yetişmiş çobanlık ve hızmetçilik yapmış ve yoklukla uzun yıllar mücadele etmiş .11- Ekim 1987 yılında doğum yeri olan Baharözü köyünde vefat etmiş. 1996 yılında Sivas belediyesi tarafından mezarı yaptırılmış.Allah Rahmet etsin. (Hakkında bilgisi olan varmı) bilgilerinize arzolunur. Ağaoğulları ( Bu Dünyadan bir Aşık Feryadı geçti.) Türk edebiyatına mal olmuş halk ozanlarımız kaderine terk edilmiş birer kişi olarak bilinmektedirler. Aşk söyletmiş dert ağlatmış Bülbül güle gül bülbüle aşık olmuş Bir sevda uğruna duygu yüklü sözlerini şiirleriyle dile getirmişler. Varlikla yokluğun açlıkla tokluğun arasında gidip gelmişler. Neticede bu fani dünyadan göçüp gitmişler. Eserleri ve adları tarihe mal olmuş. Bunlar Türk halk edebiyatının temel taşlarını oluşturmaktadırlar . Dolaysıyla gelecek nesillere zemin hazırlamışlar. Sivas ozanlar diyarı yiğitler yatağı dır aşığa Bağdat sorulmaz dağları aşar gider. Sivas folklöründe Aşıklık geleneğini tanıtan ve bu gelenekleri her yıl sergileyen şenlikler düzenleyen Ahmet kutsi Tecerin Sivas ta göreve başlaması ile gündeme gelmiştir. Türk şiir gelenegini ve aşıklık gelenegini ilk defa Sivasta sergilemiştir. Nice Aşıklar geçti Sivas tan Ağaoğulları 8/8/2010 .
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 13 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.08.2010, 17:33   #6
aysima58
Usta Yiğido

anaaaam en sevdiğim şiiri nerden buldun kele çok teşekkür ederim bayılıyorum bu şiire.
aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 13 Kullanıcı aysima58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.08.2010, 21:30   #7
OSMAN ECE
Usta Yiğido

OSMAN ECE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OSMAN ECE Şuan OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2018 15:36

Tecrübe Puanı: 3305 OSMAN ECE FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

çok gezip dolaştı ulaş düzünden
ayrılmadı baba yurdu bahar özünden
hiç fayda görmediki oğul kızından
mekanın cennet olsun sefil ferydi
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 12 Kullanıcı OSMAN ECE'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.08.2010, 21:53   #8
aysima58
Usta Yiğido

oğullarının birini tanırım kızı teyzemin gelinidir sanırım büyük oğlu birazcık kafan eserikli gibi
sinirlenince tüfek çekiyo iki kızınada eşinede eşini çok döven biri kadıncağızın dişlerine kadının psikolojisi bozuk kaldıki o kadar dayağı biz yesek heralde şimdiye ölürdük dediğim gibi baba mesleğini yürüten bildiğim kadarıyla yok olsa gelin hanım söylerdi ama gelin hanımda dedesi gibi deyişler yazıyordu bilmiyorum devaam ediyormu bende bir yıldır görmüyorum hatta feryadinin büyük oğlu kanal 7 yede çıktı nur ertürkün sabah programına türkü yarışmasına katıldı ev yaptırdım üzerini kapatamadım zor durumdayım çünkü evime yılan giriyor korkuyorum diye konuştu babasının eserlerinden okudu.bildiğim bu kadar.
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 10 Kullanıcı aysima58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 19.04.2016, 22:31   #9
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

Baharözlü aşık feryadının Mehmet ağaoğulları için yazmış olduğu şiiri.
Bir arzuhal yazdım getirdim size
Oku da bu sırra er Mehmet beyim
İnşallah yardım edersin bize
Yüksek bir davamız var Mehmet beyim.

Sizi zengin eylemiştir kaderin
Kadir Mevlam göstermesin kederin
Rahmetlere dalsın Bekir pederin
Bu sene elimiz dar Mehmet beyim

Utana utana buraya geldim
Çalışanım yoktur perişan oldum
Hele bu senede pek naçar kaldım
Geçimim bu sene dar Mehmet beyim

Çalışanım yok ki para getire
Cümlemizin eksiğini yetire
Sizden istiyorum zekat fitire
Laik görürsen ver Mehmet beyim.

Feryadının çok kederli Sivası
Bizden dertli Memleketin havası
Düzelmiyor yoksulluğun yarası
Bu yaramı peremi sar Mehmet beyim.

Yıl 1979 Mevsim yaz Sivas ta arı sitesinde deki iş yerimde Aşık feryadı ile buluşup derin bir sohbete dalmıştık . Mehmet Ağaoğulları.
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 10 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil