Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 12.02.2008, 16:02   #1
tekniker58
Tecrübeli Yiğido

tekniker58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tekniker58 Şuan tekniker58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.08.2014 17:40

Tecrübe Puanı: 665 tekniker58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart ülkemizde yabancı olduk.

Antalya, Aydın, Muğla, Bodrum, Marmaris, Didim, Kaş ve Kalkan gibi turistlik bölgelerimizde topraklarımız parsel parsel İngilizlere satılıyor. Faturalar bile İngilizce basılıyor.ÇOK sayıda turistik ilçede yabancılara satılan arazilerin yasal sınırı aştiı halde hükümeten harekete geçmidiği belirtiliyor. Eski Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, yabancıların dolaylı satışlarla birlikte aldıkları gayrimenkul miktarının bilinenden çok daha fazla olduğunu belirterek "Didim'de su faturalarını bile artık İngilizce basıyorlar" diye konuştu.

RESMİ rakamlara göre 3 bin 500 İngiliz Didim'den ev satın almış. İngilizler Didim'de 5 bin kişilik site kuruyorlar. Bu yıl sonuna kadar bu rakamın 5 bini geçeceği söyleniyor. Didim'de yaşayan İngilizler'in sayısı bu yıl sonunda 10 bini geçecek. İngilizce yayımlanan haftalık The Didymian gazetesi, "Türkçeden çok İngilizce tabelaları, ilçede dikkat çekiyor.

Eski Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, yabancıların dolaylı satışlarla birlikte aldıkları gayrimenkul miktarının bilinenden çok daha fazla olduğunu belirterek "Didim'de su faturalarını bile artık ingilizce basıyorlar" diye konuştu.

Hatay'da il yüzölçümünün binde 5'ini aşması nedeniyle yabancıya mülk satışının durdurulması, diğer illerdeki tehlikeyi de gündeme getirdi. Yabancıların en fazla mülk aldığı Antalya, Muğla ve Aydın'ın özellikle turistik yerlerine yoğun ilgi var. Eski Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, Bodrum, Marmaris ve Didim gibi turistik yerlerde yabancıların site kurduğunu vurgulayarak "Didim'de su faturaları bile İngilizce basılıyor" dedi. AKP Hükümeti, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının ardından yabancıya mülk satışına ilişkin yasaya bazı sınırlamalar getirerek yeniden düzenledi. Ancak getirilen 3,5 hektar ile il yüzölçümlerinin binde 5'inin aşılması sınırı, yabancıların ilgisini sınırlayamadı. Hatay'da, yabancılara satışın il yüzölçümünün 5'ini aşmasından dolayı satışlar durduruldu.

Şanlıurfa'daki arazileri İsrailliler alıyor

Yabancıların en çok hücum ettiği illerin başında ise 5 bin 566 gayrimenkul ile Antalya gelmekte. Antalya'yı sırasıyla 3 bin 988 ile Aydın, 3 bin 35 taşınmaz ile Muğla, 1463 ile İstanbul, 722 ile İzmir takip etmekte. Eski Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya yaptığı açıklamada Bodrum, Marmaris, Didim, Kaş ve Kalkan'da da binaların yabancılara satıldığını söyleyerek "sahillerimiz Türklere kapatılacak iş o noktaya geldi" şeklinde konuştu. Özkaya ayrıca yabancıların dolaylı satışlarla birlikte aldıkları gayrimenkul miktarının bilinenden çok daha fazla olduğunu belirterek Şanlıurfa'daki arazilerin bu yolla İsrailliler tarafından alındığını ifade etti.

Didim İngiliz ilçesi mi oluyor?

İngilizler Didim'i 17-18 yıldır mesken edinmiş. Resmi rakamlara göre yaklaşık 3 bin 500 İngiliz Didim'den ev satın almış. İngilizler Didim'de 5 bin kişilik site kuruyorlar. Bu yıl sonuna kadar bu rakamın 5 bini geçeceği söyleniyor. Resmi olmayan verilere göre ise Didim'de yaşayan İngilizlerin sayısı bu yıl sonunda 10 bini geçecek. İngilizce yayımlanan haftalık The Didymian gazetesi, "Türkçeden çok İngilizce tabelaları, Türk İngiliz Hayvan Severler Derneği, İngilizce su faturaları, kurulacak olan İngiliz mezarlığı, kilisesi, bini geçen emlak bürosu ve İngiliz gelinleriyle Didim bir 'İngiliz ilçesi'olur mu? şeklinde haberler yayımlıyor. Didim'de İngilizler için İngilizce su faturasından belediyede İngilizce bilen enformasyon memuruna, mezarlıktan ilköğretim okulundaki İngiliz sınıfına kadar birçok çalışma yapılmakta.

Yabancıların Türkiye'den aldığı aldığı araziler KKTC'nin yüzde 5'i kadar

Yabancıların Türkiye'de aldığı taşınmazlar, KKTC'nin yaklaşık 20'de birine (yüzde5), Kıbrıs Adası'nın ise 55'te birine denk geliyor.

YAPILAN açıklamalar toprak satışının nasıl tehlikeli bir hal aldığının işareti. Hatay'da Suriyeliler'in aldığı toprak, ilin yüzölçümünün binde 5'ini aşınca satışlar durduruldu. Ancak diğer illerin de bundan farkı yok. AKP hükümeti ise uyarılara gözlerini kapayıp, toprak satışlarına devam ediyor. Tapu Kanunu'nun (2644 sayılı) yürürlüğe girdiği 1934 tarihinden günümüze kadar 57 bin 272 yabancı uyruklu kişi tarafından toplam yüzölçümü 166 milyon 193 bin 863 metrekare olan 53 bin 330 taşınmazın satın alındığı ve bu rakamın yaklaşık KKTC'nin 20'de 1'i, Kıbrıs Adası'nın tamamının ise 55'te 1'i büyüklüğünde olduğu bildirildi. Kıbrıs Adası'nın tamamının yüzölçümü 9 bin 240, KKTC'nin yüzölçümü ise 3 bin 355 kilometrekare.

Suriyeliler önde

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı verilerine göre, bu taşınmazların 137 milyon 913 bin 99 metrekare tutarındaki 4 bin 290 adedi 2 bin 218 Suriyeli gerçek kişilere ait. Suriye uyruklular 1939 yılından itibaren Türkiye'de mülk edinebiliyor. Suriye uyrukluların Hatay ilinin 1939 yılında anavatana katılımıyla, bu tarihte yörede yaşayan kişilerin bir kısmı Suriye vatandaşlığını tercih etti, ancak taşınmazları Türkiye'de kaldı. Diğer taraftan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Suriye'de toplam 1 milyon 24 bin 261 dönüm arazisinin varlığı hükümetler arası görüşmeler sonucu kabul edildi. Ayrıca halen Türkler'in hak iddia ettiği 2 milyon 284 bin 902 dönüm arazi daha bulunuyor.

Yunanlılar da var

Yine bakanlık verilerine göre, 3 milyon 821 bin 20 metrekare tutarında 12 bin 205 taşınmaz 13 bin 957 Yunanistan uyrukluya ait. Bunlardan 3 milyon 421 bin 63 metrekarelik alana tekabül eden 11 bin 252 taşınmaz, 12 bin 563 Türk asıllı Yunanistan uyrukluların. Öte yandan, Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı'nın verilerine göre de 2003 yılı itibariyle Avrupa'da Türk vatandaşı ve Türk asıllı kişilere ait 190 bin taşınmaz bulunuyor.
tekniker58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 12.02.2008, 18:11   #2
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4506 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Ausrufezeichen -->: ülkemizde yabancı olduk.

Yabancılara satılan arazi ve emlak satışlarındaki sınırları gecmemelerine dikkat etmeliyiz sonra geri dönülmez yola gireriz tehlikeli boyutlara getirmeden bu işe bir dur demenin zamanı geldide gecti

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)