Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Kışın habercisi alıç piyasaya çıktı - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 27.09.2010, 19:30   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 898 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Kışın habercisi alıç piyasaya çıktı

Sivas yöresinde yetişen ve kış mevsiminin habercisi olan Alıç meyvesi piyasaya çıktı. Sonbahar meyvesi olarak tezgâhlarda, cadde ve sokaklardaki yerini alan alıç, kalp ve kan dolaşımına iyi geliyor.

Kayalık ve taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda yetişen kırmızı, sarımsı renkte olan alıç, kış mevsiminin habercisi olarak da nitelendiriliyor. Dağlardan topladığı alıçları, bir ipe dizip satan seyyar satıcılar cadde ve sokaklardaki yerini aldı. Alıç satıcıları bu meyvenin çıkması ile birlikte Sivas’a kış mevsiminin gelişinin göstergesi olduğunu söyledi. Halk arasında da bunun böyle bilindiğini söyleyen alıç satıcıları, “Özellikle sonbahar mevsiminde Sivas kırsalında ve çevre illerin yüksek kesimlerinde alıç yetişiyor. Bizler de gidip dağlardan bunları topluyoruz. Dikenli olduğu için toplanması zor oluyor” diye görüş belirttiler. Alıçların diğer meyveler gibi satılmadığını, kendine özgü bir şekilde pazarlandığını belirterek, alıç satıcıları, “Dağlardan topladığımız alıçları eve getiriyoruz. Yıkadıktan sonra belirli uzunluklarda yorgan ipi dediğimiz kalın iplere teker teker geçiriyoruz. Bunun nedeni de, hem çürük olan meyveleri ayırt etmek, hem de diğer meyvelerden farklı satılan bu alıcı halk arasında geleneksel hale gelmiş şekilde satmaktır. İpe geçirilmesinin bir diğer nedeni de çocukların boynuna asılarak, yenmesi istenilen bu meyvenin hepsinin bir yerde, yani ipte asılı olmasıdır. Çocuklar boyunlarındaki meyveyi tek tek koparıp, kolayca yiyebiliyor. Ayrıca alıç meyvesi kalp ve beyine olan kan akışını, kalbin kasılma gücünü arttırıyor. Kalbi düzensiz atışlara karşı koruyor. Nefes darlığı ve sindirim sistemi bozukluklarına da çok iyi geliyor” diye konuştular. Yorgan ipine dizilen bir alıç halkası 1 TL’den satılıyor.

Kaynak: Gazete İzci
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 27.09.2010, 19:38   #2
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: Kışın habercisi alıç piyasaya çıktı

Hatırladım bunları ufakken bizde toplardık ağaca çıkınca inmek bilmezdik,Hey gidi günler hey olsada yesek şimdi.
Alt 27.09.2010, 19:39   #3
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 18:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Tadı güzel bir meyve, ipe dizilmiş şekilde pazarlarda satıcıları görüyoruz, her meyvenin insana sağlık yönünden mutlaka yararları var. Hayırlı işler bol kazançlar olsun.
Alt 28.09.2010, 02:18   #4
ismail 58
Usta Yiğido

ismail 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ismail 58 Şuan ismail 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.01.2016 23:55

Tecrübe Puanı: 1036 ismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz sein

Bizim zamanımızda genelde okul önlerinde satılırdı, sanırım şimdide öyledir.
Hafızam beni yanıltmıyorsa turşusu da yapılıyordu...
ismail 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 5 Kullanıcı ismail 58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 28.09.2010, 23:40   #5
burak5866
Usta Yiğido

burak5866 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

burak5866 Şuan burak5866 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.08.2021 15:47

Tecrübe Puanı: 784 burak5866 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bu sene fazla olmamış köye gdince 1 poşet zor topladım.
Alt 29.09.2010, 02:00   #6
aysima58
Usta Yiğido

aysima58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aysima58 Şuan aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.12.2015 00:23

Tecrübe Puanı: 1763 aysima58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

geçen yıl sosyete pazarında bulmuştum aldım eve getirene dek bir avuç kaldı
neden diyceksiniz poşet şeffaftı gören meraak edip sordu anlattım ama bilmedikleri için tatmak istediler ona ver ötekine ver derken bir avuç zor getirdim oda kalmazdıda oğlum çok seviyor diye çantama sakladım ama bu yıl aradım bulamadım yarın çağlayan pazarına gideceğim belki bulurum isteyen varsa sipariş alabilirim ve kargoyla yollarım uşah valla kele.
aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı aysima58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 29.09.2010, 15:29   #7
goramaz
Usta Yiğido

goramaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goramaz Şuan goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.08.2022 01:47

Tecrübe Puanı: 1310 goramaz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

ben geçen gün taşlıdere de tek tek baktım hiç bir ağaçta yoktu. dağ armudu da garamıh da yok.
Alt 29.09.2010, 15:45   #8
hamitgüneyli
Usta Yiğido

hamitgüneyli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hamitgüneyli Şuan hamitgüneyli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.09.2014 21:46

Tecrübe Puanı: 673 hamitgüneyli FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

gözünü sevdiğimin memleketi bambaşka ya alıç ı bilmezmiyim tropikal bölgelerde dahi bulunmuyor sivas ta ne yetişirki diyenlere bir cevap tır birde kış meyvesi vardır bilirmisiniz aptalöldüren küçücük kıpkırmızı meyveleri vardır kar yağmadan ayaz yemeden yemeyin derdi büyüklerimiz karyağınca lezzetli olurdu bulup ta yiyenlere afiyet olsun şifa olsun
hamitgüneyli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı hamitgüneyli'e Teşekkür Ediyor...
Alt 29.09.2010, 15:45   #9
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5442 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

[quote=aysima58;582218]geçen yıl sosyete pazarında bulmuştum aldım eve getirene dek bir avuç kaldı
neden diyceksiniz poşet şeffaftı gören meraak edip sordu anlattım ama bilmedikleri için tatmak istediler ona ver ötekine ver derken bir avuç zor getirdim oda kalmazdıda oğlum çok seviyor diye çantama sakladım ama bu yıl aradım bulamadım yarın çağlayan pazarına gideceğim belki bulurum isteyen varsa sipariş alabilirim ve kargoyla yollarım uşah valla kele.

Aysima canim ben 31 yil önce yedim en son.
Sahi yollarmisin Canim cekti valla.
Cok ta sevaba girersin azda garamih yolla giii.

Bizim köyde Alic, garamih ikiside coktur.

Toplayan yoktur.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Alt 29.09.2010, 15:47   #10
goramaz
Usta Yiğido

goramaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goramaz Şuan goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.08.2022 01:47

Tecrübe Puanı: 1310 goramaz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

iyi ben gideyim köyünüz neresiydi abla. elim ayağım yırtıla yırtıla toplamanın zevki bambaşka...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)