Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 29.11.2007, 10:17   #1
FurkaN
Editör

FurkaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

FurkaN Şuan FurkaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 21:58

Tecrübe Puanı: 10 FurkaN TAM BIR BEYEFENDIFurkaN TAM BIR BEYEFENDIFurkaN TAM BIR BEYEFENDIFurkaN TAM BIR BEYEFENDIFurkaN TAM BIR BEYEFENDI
Standart Ne Oldu Bize ?

Otobüsteyim. Arka tarafta bir genç, dinlediği hareketli müziği, herkese dinletiyordu. Şoför hemen arkasındaki beyefendiye ricada bulunarak “Söyleyin şuna da sesini kıssın” dedi. Beyefendi gence seslenerek “şunun sesini biraz kısar mısın?” diye ikazda bulundu. Genç oralı bile olmayınca, sesini biraz daha yükselterek “Arkadaş sana diyorum, sesini kısar mısın şunun” der demez, genç aniden yerinden fırladı ve adamın yakasına yapıştı: “Sen nasıl bağırırsın bana! Benim kim olduğumu biliyor musun! Senin beynine sıkarım, dağıtırım beynini u..n!..” diye tartaklamaya başladı.
Vay be! Bir ses kısma meselesi yüzünden, beyinlere kurşun sıkacak bir gençlik!

Bir arkadaşım oturduğu semtte geçen bir hadiseyi anlatıyordu. Olayın kahramanları, o semtte oturan bir grup genç. Çete gibi sokaktan geçenlerin yolunu kesen bu gençler, gözüne kestirdiklerinden haraç istiyorlarmış. Bir gün bir kadıncağız gençlere direnmiş, vermek istememiş. Onca genç üzerine saldırmış. Kadını yerlerde tartaklamışlar. Bu semt öyle dağ başında falan değil ha! İstanbul’un orta yerinde. Kurtların saldırması için illa vadiye gerek yok ki. Şehre inmişler... Her ıssız sokak, bir vadi olmuş onlar için. Dizilerden mi, filmlerden mi, özentiden mi, eğitimden mi, yoksa eğitimsizlikten mi?.. Nedir? Gençleri kaybediyoruz.Her gördüğü kadına bir anne edasıyla hürmet ederken, şimdi onu üç kuruş için yerlerde sürükleyecek kadar gözü dönmüş bir gençlik!

**

Başka bir gün otobüs bekliyorum. Durak kalabalık. Yaşlı, ak sakallı bir dedenin bir noktaya, başını sallayarak dikkatle baktığını gördüm. Başımı çevirip o tarafa baktım. İki genç sarmaş dolaş olmuşlar, nerdeyse düğüm olacaklar. Kız, zaman zaman kaçamak gözlerle etrafına bakıp, onca kalabalığın içinde yaptıkları ayıptan tedirgin olsa da, kirpi gibi saçlarıyla hangi toplumun ferdi olduğunu kendi de bilmeyen, Hint horozlarına benzeyen kılıksız gencin umurunda bile değildi. O, anatomi derslerinde merak ettiklerini, öğrenmekle meşguldü. Durakta bekleyenlerin “iyi ki bizim kızımız değil” gibilerden hicapla baktıklarını hisseder gibiyim. Ne fark ederdi ki, başka bir gün, bizim kızımız olmayacağı ne malum. Onları tanımasak da bizim çocuklarımız, bu ülkenin çocukları değil miydi?
Batıya özen neleri alıp götürmüştü böyle?
Daha dün annesinin, eşinin, kızının bir saç telini kıskanırken, bugün; mahrem sahneleri sokaklara taşıyacak kadar kendini kaybeden bir gençlik...
Şairlerin sultanı üstat Necip Fazıl Kısakürek, sanki bunları yıllar öncesinden görmüş de şiir mısralarına taşıyıvermişti.
...

Bir şey koptu benden, şey, her şeyi tutan bir şey,
Benim adım bay Necip, babamın ki Fazıl bey;
Utanırdı burnunu göstermekten süt ninem,
Kızımın gösterdiği; kefen bezine mahrem.
Ey tepetaklak ehram, başı üstünde bina,
Evde cinayet, tramvay arabasında zina!

...

**

Ey gençler! Ne oldu size? Sizin tarihiniz ayıplarla dolu değil ki ayıp işler yapıyorsunuz. Sizler, dünyaya insan gibi yaşamayı öğretmiş medeni bir milletin torunları değil misiniz? O halde nedir bu insanlığınızı unutturan hezeyan, boş vermişlik, Kayıtsızlık? Silkinin, kurtulun ucubelerinizden, kendinize gelin!
Yarın, çocuklarının yüzüne utançla değil şerefle bakmak isteyen, ey münevver gençler! Size sesleniyorum. Nerdesiniz?
Efendim duyamadım? Daha güçlü haykırın!
Nerdesiniz?...
Dilin süsü söz!"

...İMZALARDA SİYASİ SİMGELER YASAKTIR...

BeNi An, bEnİ aRa, AmA bEnSiZ yÜrÜ...
FurkaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 29.11.2007, 10:35   #2
Fatihmd
Usta Yiğido

Fatihmd - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fatihmd Şuan Fatihmd isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.11.2013 09:20

Tecrübe Puanı: 658 Fatihmd FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: Ne Oldu Bize ?

İbret verici bu paylaşım için çok teşekkür ederim musab58,
Şahsen yeni bir tarihte istanbulda belediye otobüsünde silah çekildiğine şahit olmuş biri olarak bu tür olayların yaşanmamasını temenni ediyorum.

Biz bu kafa ile gidersek bu tür olaylara daha çok şahit oluruz. Kendilerini ve akrabalarının geleceğini kurtarmak eşini dostunu zengin etmek için vekil adayları oldukça, siyasi sebeplerden dolayı ahlak derslerinin okullarda neredeyse verilmeyecek hale gelmesi, ailelerin vurdum duymazlığı oldukça.

Süs köpeği beslemenin çocuk yetiştirmekten daha önemsendiği bir ortamda daha çok şahit oluruz böyle olaylara.

Allah bu memleketi gerçekten seven ve uğrunda canını, malını vermekten çekinmeyecek gerçek yöneticilerin başımıza gelmesini nasip etsin, sonumuzu hayır etsin :((
Alt 29.11.2007, 18:01   #3
abuç
Yiğido

abuç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abuç Şuan abuç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.02.2012 14:38

Tecrübe Puanı: 671 abuç FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart -->: Ne Oldu Bize ?

Maalesef saygı, hoşgörü kalmadı.bizi biz yapan erdemlerimizi kaybediyoruz.yazık!

YARI DALGALI OLMAMALI DENİZ,
YA DURMALI YA KUDURMALI.
SONUNA KADAR GİRMELİ HANÇER,
YA KININDAN HİÇ ÇIKMAMALI.
abuç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 29.11.2007, 18:26   #4
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4503 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Pfeil -->: Ne Oldu Bize ?

Yeni yetişen genclik malesef avrupai bir düzen içinde yaşamayı tercih ediyorlar bu düzenin iyi olduğunu savunan birisi değilim tam tersi böyle bir düzene karşıyım saygı ve sevginin yok olduğu bir düzende kaldık büyük bilmiyorlar küçük bilmiyorlar ahlaki sınırları toplu taşıma araclarında zorluyorlar ne utanma kaldı nede sıkılma bu görüntüler benim içimi acıtıyor genclik elden gidiyor allah yardımcımız olsun
Alt 17.12.2007, 06:42   #5
Gülpare
Yiğido

Gülpare - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Gülpare Şuan Gülpare isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.01.2009 12:23

Tecrübe Puanı: 603 Gülpare FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Gercekten ne oldu bize??
Daha düne kadar saygiyla yaklasirken büyüklerimize,ne degisti de simdi umursamaz hale geldik?
Zaman mi degisen,dünya mi?
Dünya ayni dünya,zaman ayni zaman degisen insanlar.Degisen kültürümüz,degisen duygularimiz maalesef..
Ne denirki bu yaziya,cok dogru yazilmis,keske hayir dogru degil diyebilseydim..
Tesekkürler paylastigin icin.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Gülpare isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 17.12.2007, 06:46   #6
mavi_yelken
Yeni Yiğido

mavi_yelken - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mavi_yelken Şuan mavi_yelken isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.12.2007 23:50

Tecrübe Puanı: 0 mavi_yelken FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Gercekten heba oluyor bu aziz milletin varisi... cok yazik oluyor... ne kadar acidir ki, uzaklastikca dininden kopuyor zincilerimiz tane tane tesbih boncugu misali... Avrupada yetisen Müslüman türk gencligi burdan igrenirken, rezilligin ortasinda Iman savasi verirken ne oluyor da Ezan sesi ile bezenmis bu genclik sapkinliklar pesinde kosuyor... Özenti ve güzel gösterilen rezillik medeniyeti ve özgürlük palavralari kopayiyor inci gibi genclerimizi Ebediyet yolunda.. Rabbim sonumuzu hayir eylesin güzel genclerimize de Imani kamil nasib eylesin.. Degerli paylasim icin tesekkürler Can...
mavi_yelken isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 17.12.2007, 07:18   #7
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 860 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart -->: Ne Oldu Bize ?

Gerçektende öyle şimdiki gençlerin çoğunun aklında ne din kalmış , nede namus anca serserilik.
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)