Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivaslılar' ın Dayanışma Köşesi > Yurtiçindeki Sivaslılar
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Yurtiçindeki Sivaslılar Yurtiçindeki Sivaslıların Tanışma ve Dayanışma Köşesi

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.12.2007, 20:55   #1
leblebi82
Usta Yiğido

leblebi82 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

leblebi82 Şuan leblebi82 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.02.2013 22:42

Tecrübe Puanı: 776 leblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Sivas'ın Yerlisi Olmak

Arkadaşlar bir meseleyi sizinle paylaşmak istedim. Ben Sivas Merkez doğumlu birisi olarak yanlış bir düşünceyi düzeltmek istedim. Zira hem bir Tarihçi hem de bir gazeteci olarak bunu kendime görev biliyorum.

Bildiğiniz gibi Sivas'ımız Türkiye'de en çok yerleşme birimine sahip bir il konumundadır. Hem de ülkemizin toprak bakımından ikinci büyük vilayeti olduğundan Sivaslılık tanımı içerisine çok geniş bir vatan parçasını dahil etmemiz mümkündür. Hatta Sivas'ın Osmanlı döneminde Sancak Merkezi olduğunu da bu hesaba katarsak Şebnikarahisar v.b. gibi bazı yerlerin de bu coğrafi yapının içerisinde kabul edildiğini hatırlatmak yerinde olacaktır.

Bunu neden hatırlattığımı belirtmem gerekirse özellikle bazı konuşmalarda veya kendimizi tanıtmamız gerektiğinde Sivaslı olduğumuzu ifade ettikten sonra buranın büyük bir coğrafya olmasından dolayı Sivas'ın neresinden olduğumuz sorusu gündeme gelir. Sivas'ın yerlisi olduğumuzu söylediğimiz zaman bazı kişilerin yanlış bir tutumla Sivas'ın yerlileri hakkında mesnetsiz bazı yorumlarda bulunduğuna şahitlik ettiğimiz olmuştur.

Belki bazen cahillik nedeniyle, bazen şaka olarak takılmak için kullanılan bu ifadelerin özellikle benim gibi hayatının önemli bir dönemini başka şehirlerde geçirmiş bir kişinin karşısına o şehirlerde de çıkıyor olması bu meselenin halledilmesi gereken bir konu olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Bu konuda ypmış olduğum çalışmaların çok kısa bir özetine değinip burada değerli vaktinizi almadan konuyu açıklamak istedim. Sivas'ın yerlisi olanlar hakkında bazen yanlış bir şekilde kullanılan "Poşa" ifadesinin genellikle Kafkas Çingeneleri için kullanıldığını görmekteyiz. Bu insanlar geçimlerini göçebe veya Konar-göçer sürdürdükleri için gerçi zaten bir yerin yerlileri olmaları mümkün değildir ama tabiki diğer şehirlerde olduğu gibi zamanla Sivas bölgesine göçler de yapmışlardır. Yani daha en baştan bu ifadenin yanlışlığı ortaya çıkmaktadır.

İkincisi Sivas bölgesi Anadolu'da en başta Türkleşen bölgelerin başında gelmektedir. Malazgirt Savaşı (1071) sonrası kısa bir süre içinde bölgede Danişmend hakimiyeti sağlanmıştır. Bu zamana kadar diğer Anadolu şehirlerinde olduğu gibi şehirde Bizanslı, Ermeni, Gürcü unsurların yer aldığını biliyoruz. Zamanla Selçuklu hakimiyeti ve Osmanlı döneminde İslam Hukuku çerçevesinde şehirdeki Türk varlığı dışında kalan unsurların Ehl-i Zimmet statüsünde ve Millet Sistemi içerisinde diledikleri gibi yaşadıklarını, kendi mahallelerinde oturduklarını ve özellikle ticaret ve zanaat konusundaa faliyet gösterdiklerini görmek mümkündür. Dolayısıyla şehirdeki Türk varlığının ilk zamanlardan itibaren önemli ölçüde korunduğu muhakkaktır.

Ankara Savaşı ile 93 Harbi (1877-1878) gibi hadiseler Sivas'ın demografik yapısı ile ilgili önemli hadiselerdir. 93 Harbi sırasında Rus zulmünden kaçan önemli bir Türk unsurunun Sivas'a göç ettikleri bilinmektedir. Özellikle bugün Çavuşbaşı bölgesinin ve bazı merkez köylerinin temelleri o dönemde atılmıştır. Zaten I. Dünya Savaşı sırasında işgal yaşamayan şehrin nüfus yapısı korunmuştur. Hatta güvenli olması nedeniyle Milli Mücadeleye 108 gün kadar ev sahipliği yapmıştır.

Temel çıkış noktalarını açıkladığım konu hakkında yorumları size bırakıyorum. Özellikle Sivas'ın yerlilerinin yabancılar olduğunu söylemenin yanlışlığını başka şehirler için de aynı şeylerin söylenebileceği noktasına getirmek istemedim. Çünkü bu mantığa göre bizim Orta Asya'ya gitmemiz gerekir. Ama şükür ki; Türkiye bizim vatanımız, sebebimiz, çaremizdir.

Sivas ile ilgili yanlış yorumlar yapıp veya mesnetsiz değerlendirmelere itibar edip şehrimizin imajını zedelemeyelim.
Alt 30.12.2007, 22:57   #2
RüStü ElmaS
Administrator

RüStü ElmaS - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

RüStü ElmaS Şuan RüStü ElmaS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 RüStü ElmaS TAM BIR BEYEFENDIRüStü ElmaS TAM BIR BEYEFENDIRüStü ElmaS TAM BIR BEYEFENDIRüStü ElmaS TAM BIR BEYEFENDIRüStü ElmaS TAM BIR BEYEFENDI
Standart --->: Sivas'ın Yerlisi Olmak

Teşekkürler gardaş,
durumu en güzel şekilde izah etmissin.Paylaşımının devamını bekleriz.
RüStü ElmaS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.12.2007, 10:54   #3
leblebi82
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 776 leblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Sağolasın Rüştü ağabey, devamı gelecek inşallah.
Alt 31.12.2007, 12:34   #4
serkanka58
Tecrübeli Yiğido

serkanka58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

serkanka58 Şuan serkanka58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 640 serkanka58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Lächeln --->: Sivas'ın Yerlisi Olmak

şöle bir durum sözkonusu oluyo
allaha şükürler olsun her sivaslı bu tür mesnetsiz ifadelere en güzel şekliyle cevap verip karşısındakini abondene edebiliyor
serkanka58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 01.01.2008, 15:33   #5
leblebi82
Usta Yiğido

Tabi abiciğim onda şüphemiz yok. Benim burada üzerinde durduğum nokta özellikle Sivaslıların kendi aralarında böyle bir yanlış yapmamaları noktası. Çünkü böyle olursa zamanla bu düşüncenin gerçek olduğu sanılacak.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)