Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

''Kürt Açılımı'' Nedir ? - Sayfa 162 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anketler Burada anketleri bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: "Kürt Açılmı" Nedir?
Kürt açılımını destekliyorum olmalı. 372 34,77%
Kürt açılmını deseteklemiyorum böyle bir şey gereksiz. 683 63,83%
Konu hakkında hiç bir fikrim yok 15 1,40%
Katılımcı sayısı: 1070. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.08.2010, 16:29   #1611
bilal kose
Usta Yiğido

bilal kose - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilal kose Şuan bilal kose isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.02.2015 14:33

Tecrübe Puanı: 3273 bilal kose BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart Cevap: ''Kürt Açılımı'' Nedir ?

Oyle hocalari Rahmetli Kemal sunalin filmlerinde cok gorduk.Birzamanlar yandas medyada kopyasini yapmisti yakin tarihimiz herkes iyi hatirlar.
bilal kose isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 5 Kullanıcı bilal kose'e Teşekkür Ediyor...
Alt 23.08.2010, 16:54   #1612
ÖnceVatan_58
Usta Yiğido

ÖnceVatan_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ÖnceVatan_58 Şuan ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.07.2012 08:54

Tecrübe Puanı: 948 ÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOKÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Kimseyi alaya almak küçümsemek haddim değil, fikirlere saygı, insana saygı temel prensibimdir. Herkesi sevmek zorunda değiliz, Emeğe fikire saygı duyar, yorumumu yazar çıkarım.
ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar ÖnceVatan_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 23.08.2010, 21:04   #1613
Reform
Usta Yiğido

Reform - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Reform Şuan Reform isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.12.2012 18:33

Tecrübe Puanı: 578 Reform FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Harika bir yazı mutlaka okuyun.

27 senedir gazetecilik yapıyorum... Ve, çalışma hayatımın en enteresan "sansür" olaylarından biri geldi başıma... "Açılım"ı destekleyen arkadaşların, iyi okumasını öneririm.

*
Tatilden döndüm...

"Kürtçe" başlıklı

bir yazı yazdım.

Bugün çıkacaktı.

*

Şöyle başlıyordu:

"Kimimiz Türk, kimimiz Kürt, kimimiz Laz, kimimiz Çerkez... Yahudimiz, Rumumuz, Ermenimiz, Rus gelinlerimiz, Alman damatlarımız; uzatmayayım, ’mozaik’ derler, değiliz aslında, ’ebru’yuz, koskoca bir aileyiz... Ve, ortak bir vatanımız, ortak bir resmi dilimiz var bizim; Türkçe... Bizi, biz yapan."

*
Şöyle devam ediyordu:

"Dünyaya entegreyiz; İngilizce de öğreniriz, Japonca da... Elbette, anadilini de, mesela Kürtçeyi de öğrenmek en doğal hakkıdır yurttaşların... Ama, bu doğal hakkı, ’açılım’ adı altında, ’resmi dil’ haline dönüştürmeye çalışmak, bizi biz olmaktan çıkarmaz mı? ’Bizi bize yabancı’ hale getirmez mi? İki lisanlı toplum olursak eğer... Birlikte yaşamak isteyen, sorunlarını konuşa konuşa çözme iddiasında olan, ancak, birbirinin dilinden anlamayan bir toplumu, hangi tutkal bir arada tutabilir?"

*
Ve, şöyle bitiyordu:

"Silahla beceremeyen bölücülerin tuzağına düşmemeli Türkiye... Kanın durması için teröriste bile şefkat gösterilebilir; bakarsın, tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır... Fakat, farklı dil, kardeşi kardeşe yabancı haline getirir, ki, terörden tehlikelidir."

*
Yazı buydu.

Peki "sansür" nerede?

Şurada...

*
Yazıyı Kürtçe yazmak istedim!

*

Hayır...

Amacım, Türkiye’nin en etkin gazetesinde ilk Kürtçe makaleyi yazan kişi olmak değildi... Yukarıdaki satırları okuyacaktınız ve anlamayacaktınız.

Amacım işte buydu.

*
Araya "ikinci resmi lisan" girdiğinde... Farklı etnik gruplara mensup olan, ancak, Türkçe konuşarak, Türkçe yazarak, Türkçe okuyarak "anlaşan" bir toplumun, nasıl aniden birbirine yabancılaşacağını görecektik...

Kanıtı da, bu yazı olacaktı.

*

E hani sansür?

Buyrun...

*
Kürtçe bilmediğim için, Türkiye Çevirmenler Derneği’ne başvurdum, "Bu yazıyı Kürtçeye çevirmek istiyorum" dedim. "Hay hay" dediler, İstanbul’daki "yeminli tercüme bürosu"nun telefonlarını verdiler. Aradım... "Hay hay" dediler, Kürtçe tercüman bulmak için iki gün izin istediler ve çevirme ücretinin de 180 lira artı KDV olduğunu belirttiler... "Hay hay" dedim, fatura bilgilerimi gönderdim, yazımın Kürtçe tercümesini beklemeye başladım.

*
İki gün sonra... Türkiye Çevirmenler Derneği’nden aradılar... "Kürtçe tercüman bulduklarını, hatta 8 tane Kürtçe tercümana başvurduklarını, ancak 8 tercümanın da bu yazıyı Kürtçeye çevirmek istemediğini" söylediler...

*
Allah Allah!

Niye birader?

"Yazının içeriğini uygun bulmamışlar!"

*
(Bu arkadaşlar "yeminli" tercüman ama, yeminleri bi acayip... İçeriğini beğenirlerse, tercüme ediyorlar, beğenmiyorlarsa, etmiyorlar... Sanırsın, tercüman değil,

sansür kurulu!)

*
İşte böyle...

Terör, bizi bölemez.

Lisan, böler.

Cart diye.

*
Bizi bize yabancı eder.

Kanıtı da bu yazı.

Yılmaz ÖZDİL
Reform isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı Reform'e Teşekkür Ediyor...
Alt 26.09.2010, 13:47   #1614
yörem-58
Usta Yiğido

yörem-58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yörem-58 Şuan yörem-58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.08.2011 21:07

Tecrübe Puanı: 589 yörem-58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Kürtlerde kaybediyor!

OPERASYON başladı.
Türkiye bölünüyor."Yüzde 58 evet" ürün verdi: Türkiye'nin "1000 yıllık Türk-Kürt kardeşlik düzenini" referandumda yüzde 58 evet oyunun meyvesi olarak değiştiriliyor.
Yeni anayasa yapılacak.
3 bıçak saplayacaklar.
Demokratik özerklik.
İki dilli Kürtlük
Çift bayraklı Anadolu!
Yeni yapılacak anayasayla "Böl ve yönet" çilerin istediği gerçekleşiyor.Türk ile Kürt'ü parçalamanın adını "Demokrasiyi derinleştirme" adını koydular. İçeriden ve dışarıdan "demokrasiyi derinleştirme" adı altında bölücülerin değirmenine su taşıyorlar.
Başbakan, bakanlar, politikacılar,yazarlar, aydınlar Türkiye'yi "Abdullah Öcalan'dan özür dileme" noktasına doğru hızla götürmekteler.
Türkiye yeni anayasa yapınca "Ermenilerle birlikte Apo'danda özür dileme kıvamına gelecek.
Türkler kaybediyor.
Kürtler de kaybediyor.
Uzak ve yakın tarihe bakın, göreceksiniz, emperyalizmin "Böl ve yönet" düzeni hangi ülkeye girmişse o ülkede yaşayanların akibeti hep "Kaybet-Kaybet" oolmuş.

Kürtler, Anadolu'da büyük bir devletin parçası olacakken, küçük bir Kürt ülkesinin üyesi olmaya itiliyolar. Etnik ve milliyetçi duygularını şaha kaldırarak onları bu küçük ülkeye sığdıracak olanların amacı yönetmek.
Türkleri Kürtlerle korkutmak,
Kürtleri Türklerle tehtit etmek,
İkisinede ayrı ayrı silah satmak,
İkisinide ayrı ayrı yönetmek,
Irak'ı 3'e parçaladılar.
Kuklalalarla yönetiyolar.
Yakında İran'ı vuracaklar.
İran'ıda 3'e parçalayacaklar.
Türkiye'yide 2'ye kesecekler.
Yarısı Türk, yarısı Kürt
Geçip karşısına "bak gördünüzmü derin demokrasiye geçtiniz çok medenileştiniz Avrupa'lı olan ilk iki Müslüman ülke oldunuz, ne kadar güzel..." diye dalgalarını geçecekler.
Projelerinin adına; Yenilenmiş Büyük Ortadoğu Projesi diyecekler.
Asıl kaybeden Kürtler olacak.
Kürtler Apo diktatörlüğü ve yeni zengileşen Kürt işadamlarının ağır işbirlikçi sömürüsü altında uzun yıllar "kaybeden olduklarını" anlamadan zaman üğütecekler.
Kürt ile Türk birlikte bağımsız sömürü altında ezilmeyen, şerefli ve mağrur, demokrat, laik bölünmez bütünlükte büyük bir devletin eşit haklara sahip üyeleri olma imkanını yitirecekler.

"Kazan- Kazan" diye gösteriliyor.
Kaybet-Kyebet oynudur.
Türk'e yaramayacak.
Ama asıl kaybeden Kürt olacak.
Apo Kürtlerin belinde odun kırdı.
Tarih mutlaka yazacak.
Çünkü "Kaybet-Kaybet oyununun" tutmasına en büyük katkıyı Apo yaptı.
Cumhuriyet başarılıydı Türk-Kürt kardeşliğini yüzde 95 kurmuştu. Bu kardeşliği bozan; dış destekle silahlı mücadele başlatan ve dış destekle başaran Abdullah Öcalan oldu.
Asıl kaybeden Kürtler oldu.

Necati Doğru

Açılımın meyveleri buymuş demekki okullarda kürtçe eğitim, iki bayrak, özerk bölge.
Bu ülkeyi bu duruma, bu konuma getirenlere yazıklar olsun.
Alt 04.10.2010, 12:54   #1615
bilal kose
Usta Yiğido

bilal kose - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilal kose Şuan bilal kose isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.02.2015 14:33

Tecrübe Puanı: 3273 bilal kose BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Eşref Bitlis'ten Özal'a son mektup

Orgeneral Eşref Bitlis, ölümünden 7 ay önce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a yazdığı mektupta PKK ile işbirliği içerisindeki bazı isimleri veriyor ve Kürt sorununa çözüm önerileri sunuyor.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın ölümüyle ilgili tekrar soruşturma başlattığı Jandarma Eski Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in ölümünden 7 ay önce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a yazdığı son mektup ortaya çıktı. Bitlis'in "Sayın Cumhurbaşkanım, Zatı Aliniz bu olaya müdahil olmalı, aksi takdirde bölgede sonu alınamayacak ciddi risk ve tehditlerle karşı karşıya kalabiliriz" dediği üç sayfalık mektupta Kürt sorununa ilişkin önemli uyarılar yapılıyor ve çözüm önerileri sunuluyor.

ABD'DEN PKK'YA YARDIM

Bitlis, mektubun ilk bölümünde ABD tarafından bölgede konuşlu Çekiç Güç'teki bazı komutanların terör örgütü PKK'ya yardım ettiğini ayrıntıları ile açıklıyor. Bu iddiayı güçlendiren görüntü ve telsiz konuşmaları aktarılıyor. ABD'li bazı komutanlarla, PKK lider kadrosunun yaptığı üç toplantıya ilişkin ayrıntılar veriliyor. Eşref Bitlis, mektubunda ikinci olarak devlet içindeki bazı unsurların terörden rant sağladığını vurguluyor ve isimler veriyor. Güneydoğu'daki bazı işadamlarının güvenlik güçlerinin de desteğini alarak bölgede terör örgütü PKK adına kaçakçılık yaptığını belirtiyor.

Sabah gazetesinin haberine göre, mektubun ikinci bölümünde ise Kürt Sorunu Çözüm önerilerini içeren bir rapordan bahsediliyor. "Kod Adı: Kale" olarak tanımlanan planda öncelikli olarak terör belasının defedilmesi gerektiği belirtiliyor. İkinci aşamada ise Kürt halkına yönelik ılımlı adımların atılması için devlet politikası oluşturulması gerektiği vurgulanıyor ve "Bölge halkının kazanılması zaruridir. Halk yanlış yönetim ile terör örgütü arasında sıkışmış durumdadır. Bunu suiistimal eden unsurların bertaraf edilmesinin zorunluluğu ortadadır" tespitinde bulunuluyor.

MGK GÜNDEMİ OLDU

Kürt sorunu çözüm planını ciddi şekilde değerlendiren Turgut Özal, kendisine gelen mektuptan sonra Org. Bitlis ile iki görüşme gerçekleştiriyor. Bitlis Paşa'dan planın nasıl uygulanması gerektiğine ilişkin ayrıntılı yeni bir çalışma yapmasını istiyor ve bu konuda bazı sivil isimlerden yardım alabileceğini belirtiyor. Turgut Özal, Bitlis'le yaptığı ilk görüşmeden sonra konuyu devletin zirvesinde tartışmaya açıyor.

Planın içeriğini önce dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ve Genelkurmay Başkanı Org. Doğan Güreş ile değerlendiriyor. Konunun ayrıntıları daha sonra MGK toplantılarında ele alınıyor. Özal, Bitlis'in de tavsiyesine uyarak MGK'nın Ağustos 1992 tarihli toplantısını Diyarbakır'da olağanüstü topladı. 27 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen toplantı sonrasında 6 maddelik bir bildiri yayınlandı. Adeta "Kod Adı: Kale" planının izlerini taşıyan bildiride "terörle mücadelenin yasalar çerçevesinde yürütüleceği" ve "Bölge halkının yaşam seviyesinin yükseltilmesi için" çalışmalar yapılacağı vurgulandı. Eylül, Ekim, Kasım, Aralık 1992 tarihli MGK toplantılarda da terör konusu ayrıntılı bir şekilde işlendi ve aynı şekilde bildirilere yansıtıldı.

EŞREF BİTLİS KİMDİR?

1933'te Malatya'da dünyaya geldi. Kara Harp Okulu'ndan 1952'de teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1966'da Kara Harp Akademisi'ni tamamladı. Dil eğitimini Almanya'da yapıp 1969'da Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'te Alman Harp Akademisi'ni bitirdi. Bir yıl Kara Harp Akademisi'nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1978'de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığı'na getirildi. 1982'de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986'da korgeneral rütbesi aldı. 1988'de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990'da orgeneral rütbesi aldı ve 20 Ağustos 1990'da Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı. 17 Şubat 1993'te uçağının düşmesi sonucu Ankara'da öldü.

RAHATSIZ OLDULAR

Org. Bitlis'in Kürt sorununa ilişkin çözüm planı devlet içinde bazı kesimlerde rahatsızlığa neden oldu. TSK içinde de bazı komutanlar Org. Bitlis'e yönelik sert eleştiriler dile getiriyor, rahatsızlığın bir başka boyutunu ise Org. Bitlis'in planın uygulanması konusunda doğrudan Cumhurbaşkanı Özal ile temasa geçmesi oluşturuyordu.

Bitlis'in bu çalışmaları bazı dış güçler tarafından da yakın takibe alındı. Bitlis'i Erbil'e götüren helikopter taciz ateşi ile karşılaştı. Özal ile ikinci görüşmesini Aralık 1992'de yapan Bitlis, bütün ağırlığını bundan sonra Kürt sorunu üzerine verdi. Kendine yakın kurmay kadrodan bir ekip oluşturdu. Bu isimlerle planın ayrıntıları üzerine yeni bir çalışma başlattı. Ancak bu sırada uçak kazası oldu. Yapılan açıklamalarda uçağın buzlanmadan düştüğü belirtildi, ancak kaza sonuç raporu kimseyi tatmin etmedi.
bilal kose isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.12.2010, 15:57   #1616
Sılam_58
Tecrübeli Yiğido

Sılam_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sılam_58 Şuan Sılam_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.04.2015 00:03

Tecrübe Puanı: 557 Sılam_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Açıldıkça saçılıyorlar etrafa çift bayrak, özerklik, ana dilde eğitim, kendi dillerince iş yeri adları daha neler göreceğiz, bunları bu kadar kim şımarttı böyle.
Sılam_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.12.2010, 16:05   #1617
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Çift bayrak,özerklik vs. olmadı olmayacak. Herkes istediği linsanı konuşur. İstediği lisanda işyeri adı verir.
Alt 19.12.2010, 18:48   #1618
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 862 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK

Alıntı:
Sılam_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Açıldıkça saçılıyorlar etrafa çift bayrak, özerklik, ana dilde eğitim, kendi dillerince iş yeri adları daha neler göreceğiz, bunları bu kadar kim şımarttı böyle.
İşi şu yönden mantıklı düşündün mü ; Şimdi bir kişi işyerıne İnglizce , Almanya isim verrırse o adamda Kurtçe verir haklıdır.
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.12.2010, 18:57   #1619
Sılam_58
Tecrübeli Yiğido

Sılam_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sılam_58 Şuan Sılam_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.04.2015 00:03

Tecrübe Puanı: 557 Sılam_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
sivaslıgenç Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
İşi şu yönden mantıklı düşündün mü ; Şimdi bir kişi işyerıne İnglizce , Almanya isim verrırse o adamda Kurtçe verir haklıdır.
Almanya bir devlet ve resmi dili var. İngilizlerde bir devlet ve resmi dilleri var. Kürtler ne ? Devlet içinde devletmi olucaz bunumu demek istediniz?
Sılam_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.12.2010, 19:47   #1620
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
Sılam_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Almanya bir devlet ve resmi dili var. İngilizlerde bir devlet ve resmi dilleri var. Kürtler ne ? Devlet içinde devletmi olucaz bunumu demek istediniz?
güldürdün beni. Senin cümleni şuna benzettim, "Almanya devleti var vatandaşına alman diyoruz. ingiltere devleti var ingiliz diyoruz. Ama kürtlere gelince kürt devleti yok ama biz kürt diyoruz. "

sen kendin diyorsun bunu üstlelik(kürt diyorsun). ne yani sen şimdi kürt devleti olduğunu mu iddaa ediyorsun yani bize ?
(sivaslıgenç'e verdiğin yanıt üzerine söyledim bunu)

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)