Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

''Kürt Açılımı'' Nedir ? - Sayfa 164 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anketler Burada anketleri bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: "Kürt Açılmı" Nedir?
Kürt açılımını destekliyorum olmalı. 372 34,77%
Kürt açılmını deseteklemiyorum böyle bir şey gereksiz. 683 63,83%
Konu hakkında hiç bir fikrim yok 15 1,40%
Katılımcı sayısı: 1070. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 22.12.2010, 08:01   #1631
erdemakgül
Yeni Yiğido

erdemakgül - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

erdemakgül Şuan erdemakgül isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.12.2010 08:02

Tecrübe Puanı: 0 erdemakgül FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ''Kürt Açılımı'' Nedir ?

akapenin iktidar teminatıdır
Alt 22.12.2010, 08:07   #1632
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 18:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Alıntı:
aysima58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
benim yorumumu kim sildi be nedense ben ne zaman yorum yazsam birileri girip siliyor en ağır hakaret içerikli yorumları abircan yazar kimse ne bişiy

der nede y0rumlalrını silerler ama ben kırk yılda bir yorum yaparım onuda doğru yaparım birilerinin gücüne gider hemen siler şimdi orda ne gördünüzde sildiniz küfür varsa küfürü silseydiniz hepsini neden sildinizki.
Bir yanlışlık olmalı, geriye dönük baktım burada silinmiş bir mesajınızı göremedim, bu konudamı farklı bir yerdenmi bahsediyorsunuz?
Alt 22.12.2010, 10:13   #1633
aysima58
Usta Yiğido

aysima58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aysima58 Şuan aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.12.2015 00:23

Tecrübe Puanı: 1764 aysima58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

merhaba arif bey kardeşim bu sayfadan bahsediyorum tabiiki dün yazmıştım hani sizde görmüşünüzdür haberlerde bir türkücüyü katlettiler kürtçe türkü bilmiyor diye ondan bahsetmiştim hangi kürt açılımından bahsediyorsunuz siz açılım yapın adam kürtçe bilmiyor diye hayatından oldu falan yazmıştım hatta atamız çok haklıymış bunları yok etmek istemesinde ilerde bunlar başımıza bela olur demiş atamız yazmıştım ve haklıda çıktı inönü hangi akla hizmet engel olmuş anlamış değilim diye yazmıştım ama yok olmuş.
aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar aysima58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.12.2010, 11:12   #1634
35gürün58
Yiğido

35gürün58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

35gürün58 Şuan 35gürün58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.03.2014 15:15

Tecrübe Puanı: 689 35gürün58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Hasan Pulur Olaylar ve İnsanlar
Elekdağ dedi ki! (1)

22 Aralık 2010

Bir zamanlar bütçe görüşmelerine çok önem verilirdi, iktidar da muhalefet de bütçeye hazırlanırdı, tabii gazetelerde, sütunlarda bütçe görüşmeleri yayımlanırdı.
Şimdi her şey değişti, Oktay Akbal’ın hikâyesindeki gibi “Önce Ekmekler Bozuldu” sırasıyla her şey...
Bu yıl Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde eski Büyükelçi ve CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ konuştu.
Kısa fakat çok önemli bir konuşmaydı...
* * *
Elekdağ “Türkiye’nin karşılaştığı yaşamsal tehdidin PKK teröründen kaynaklandığını” söyledi.
Terörle mücadelede Türkiye’nin durumunun “çok karanlık ve endişe verici bir tablo” olarak göründüğünü belirten Elekdağ şöyle dedi:
“Terörle silahlı mücadele alanında stratejik üstünlük PKK’nın eline geçmiş, hükümet seçim öncesi dönemde PKK’nın terör eylemlerinde bulunmamasını sağlamak ve siyasi rant elde etmek amacıyla terör örgütüyle müzakere ve pazarlık sürecini başlatmıştır. Bu süreçte, ‘Öcalan-Kandil ekseni’, ‘Demokratik Çözüm’ adı verdiği şartları devlete veya hükümete -gerçekte ikisi arasında bir fark yoktur- dayatmaya çalışmıştır.
‘Öcalan-Kandil’ ekseninin masaya koyduğu ‘Demokratik Çözüm’ projesi, Anayasa’da vatandaşlık tanımının değiştirilmesini, Kürt kimliğinin Anayasa’da güvence altına alınmasını, Kürtçe eğitim ve öğretime geçilmesini, Güneydoğu’da özerklik ilanını ve Öcalan’ı da kapsayan bir genel af çıkarılmasını öngörüyor.”
* * *
Öcalan’ın şartları nedir?
Elekdağ, Öcalan’ın avukatları vasıtasıyla üç gün önce bir açıklama yaptığını “demokratik çözüm şartları” kabul edilmediği takdirde korkunç “bir iç savaş tehdidinde bulunduğunu” belirterek, PKK başının söylediklerinin altını çizdi:
“Çok önemli bir 6 aya giriyoruz. Bu 6 ay iyi değerlendirilirse, çözüme kapı aralanabilir. Aksi takdirde kimsenin hesaplamayacağı kadar korkunç bir savaş gelişebilir.
Olumlu gelişmeler olmazsa haziranı beklemem martta da aradan çekilirim. Önümüzdeki 6 ay demokratik çözüm için son şanstır. Aksi takdirde çatışmalar başlar, korkunç bir savaş gelişebilir.
Ben Diyarbakır’ı da böyle tutamam. Ünlü bir tarihçi ‘Böyle dönemlerde ya ölürsün ya öldürürsün, gerisi yoktur’ diyor.
Çözüm gelişmezse bizi böyle bir dönem bekliyor. Kimin öldürüleceği de belli olmaz, herkes tehlike altındadır. Bu ülkenin cumhurbaşkanı bile ağzında köpüklerle öldü. Çözümsüzlük uzarsa Türkiye’yi de böyle büyük tehlikeler bekliyor, onun için bu örneği veriyorum.”
* * *
Sayın Elekdağ milletvekillerine döndü:
“Şimdi, ‘Bu ne rezalet... Böyle dehşet verici bir ültimatomu Stalin bile Türkiye’ye verememişti’ diyeceksiniz.
Evet, terörist başı, mart ayına kadar şartları kabul edilmediği takdirde, Türkiye’de kimin ölüp kimim kalacağı belli olmayan korkunç bir savaşı başlatacağı tehdidini savuruyor ve hedef tahtasının başına Cumhurbaşkanı’nı koymaya da cüret ediyor.”
* * *
Peki, bu duruma nasıl gelindi?
Elekdağ da bunu sordu ve iktidarı eleştirdi:
“Bu noktaya iktidarın şu dört hatasında ısrar etmesi sonucunda gelinmiştir:
(1) ‘Kürt Açılımı’ veya ‘Demokratik Açılım’ denilen girişimin sakat temeller üzerine bina edilmesi.
(2) Terörle mücadelede aşırı zafiyete düşülmesi.
(3) Siyasi rant hesabıyla PKK ile mütareke yapılması ve müzakereye oturulması.
(4) PKK’nın elindeki silahı bırakmamakta ısrar etmesine rağmen, devletin örgütle müzakereye oturmayı kabul etmesinin ‘Öcalan-Kandil ekseni’ tarafından hükümetin teslim bayrağını çekmesi olarak yorumlanması.
Çizdiğim bu tablo, şu iki gerçeğin zihnimize kazınmasını zorunlu kılıyor:
Birincisi, teslimiyetçi bir zihniyetle iç barışın sağlanamayacağıdır.
İkinci gerçek de, PKK’nın Kuzey Irak’taki dağ kadrosu tasfiye edilmeden, Türkiye’nin ne PKK ne de Kürt sorununa kalıcı bir çözüm bulamayacağıdır.
Burada bir gerçeği de tüm açıklığıyla dile getirelim. PKK’nın hayatta kalmasını ve vurucu gücünü muhafaza etmesini sağlayan ABD’dir.”
* * *
Nasıl ve neden?
Sayın Elekdağ’ın “nasıl ve neden” sorularına verdiği cevaplar, “az sonra...” değil, yarın...
35gürün58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı 35gürün58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 31.01.2013, 21:19   #1635
Pusula_58
Usta Yiğido

Pusula_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Pusula_58 Şuan Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2013 14:51

Tecrübe Puanı: 736 Pusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz sein

BİR TÜRK OLARAK KÜRTLERE SORUYORUM

Bir TÜRK olarak Kürtlere soruyorum; ''Kürtler bu ülkeye ne vermiştir ?'' Kürtlerin, Türkiye'ye bugüne kadar ne katkıları olmuştur? Sosyal, bilimsel ve sanatsal anlamda yaşamımıza neler katmışlardır? Kendilerini etnik kökenlerini ön plana çıkararak tanımlayan ve kendilerine verilmiş en büyük hak olan ''BU GÜZEL ÜLKENİN, TÜRKİYE'NİN VATANDAŞI OLMAK HAKKINI'' bir kenara iterek, etnik köken üzerinden ırkçılık yapmayı tercih eden bu kitle, bu ülkeye ne vermiştir ve bu sapkın anlayışla ne verebilir?

Kürtlere soruyorum; neden terör sizde, beşik kertmesi sizde, kız çocuklarını başlık parası âdetiyle adeta bir eşya gibi alıp-satmak âdeti sizde, her türlü yasadışı işin altından çoğunlukla Kürtler çıkmakta, kapkaç sizde, gasp sizde, ''NAMUS CİNAYETLERİ'' sizde, kaçakçılık sizde, uyuştur ucu ticareti sizde, bu ülkenin vatandaşı olmayı sindirememek hastalığı sizde, vur-kır-gasp et anlayışı sizde, ÖZELEŞTİRİ yapmamak sizde, nedensiz aşağılık kompleksi sizde, başına kuş pislese devleti ve diğer insanları suçlamak sizde, her şeyi devletten beklemek sizde, asimile edildiği yalanını söyleyip, 21. yüzyıl Türkiyesi'nde tek kelime Türkçe bilmeyen milyonlarca insan sizde, emperyalist devletlerin size sahte bir mazi yapıştırması neticesinde Anadolu'da hiçbir zaman var olmayan, sözde gasp edilmiş hayali bir anavatanınız olduğu yalanını yaymak yine sizde.

Bu ülkeye hiçbir şey vermeden, kaba kuvvet ve Vandalizmle, terör ile toprak gasp etmeye çalışma ahlaksızlığı sizde, diyalogu ve insani ilişkileri es geçip, yakıp yıkarak bu ülkeyi bölmeye çalışmak sizde, Avrupa'ya gidip Türkiye Cumhuriyeti ve onun şanlı ordusu Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında her türlü asılsız yalanları söylemek, bana işkence yaptılar, baskı yaptılar, dilimizi konuşamıyoruz, fırsat eşitliği yok gibi mesnetsiz yalanları söyleyerek siyasi mülteci statüsüyle o Avrupa ülkelerine kapağı atmak, bir parazit gibi yaşayıp oralarda da suç işlemek sizde, sizlerde....

Avrupa'da Türkiye'yi şikâyet etmek söz konusu olunca ''ben Kürdüm'' demek, ama cebinde Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile Avrupa ülkelerinden herhangi birinde suçüstü yakalandığınızda ''ben Türküm'' demek üçkâğıtçılığı sizde, çapulcu terör örgütüne her türlü desteği verip, demokrasi ve insan haklarından bahsetmek, ''şiddeti kınıyorum'' demek sizde, bu yalanları söyleyip bizleri de enayi zannedip, aptal yerine koymaya çalışmak terbiyesizliği ve alçaklığı sizde, bu ülkede yaşayan onlarca farklı etnik kökenden milyonlarca insan, etnik kökenleriyle ilgili en ufak bir sıkıntı çekmezken, özgürce siyaset yapabilirken, milletvekili ve hatta Başbakan bile olabilirken, verdiğimiz Kurtuluş Savaşı mücadelesi sonucu elde edilmiş Cumhuriyetimizin kazanımlarını içlerine sindiremeyen sömürgeci, etnik soykırımcı, emperyalist devletlerin maşası ve tetikçisi olmak düzenbazlığı NEDEN hep sizde? Lütfen bu sorulara yanıt verin, tabii verebilirseniz. ..

Bu memlekete bugüne kadar ne verdiniz de, ne istiyorsunuz? Eğitim diyorsunuz; öğretmen öldüren terör örgütünün katillerini ve elebaşını lider, siyasi irade kabul ediyorsunuz. Dilimizi konuşamıyoruz diyorsunuz; o halde bugüne kadar Türkiye'nin çeşitli kentlerinde açılmış ''Kürtçe Kursları'' sözde dil öğrenmeye susamış sizlerin ilgisizliği sonucunda neden kapandı? Siyasi platformda temsil hakkı diyorsunuz; siyasetinizi etnik ırkçılığa ve bölücülüğe dayalı söylemler, eylemler ve politikalar üzerine kuruyorsunuz. Yarattığınız terörden 30 bin insan can veriyor....

En ufak bir özeleştiri, en ufak bir günah çıkarma yapmıyorsunuz. Sizlerin canı can da, bu ülkeyi ve içinde yaşayan masum insanları terörden korumak için hayatını hiçe sayıp şehit olan ana kuzularının, evlatlarımızın canı patlıcan mı? İstanbul ' da sokaktaki vatandaşlara saldırmak, Molotof kokteyli atmak, otobüs yakmak, polise ve sade vatandaşlara, kadınlara, ufacık çocuklara ''kaldırım taşları'' atıp kafalarını yarmak neyin protestosu? Hangi köhne düşüncenin, hangi barbar anlayışın dışavurumu? Bugüne kadar hangi ''Kürt kökenli'' Türk vatandaşına; hop! Sen Kürtsün şu şehre giremezsin, şu işi yapamazsın, şu mesleği icra edemezsin denmiş veya denmekte? Bu ülkenin en çok para kazanan insanları çoğunlukla Kürt kökenli şarkıcılar, eğlence yeri sahipleri, işadamları, ticaret erbabı, turistik otel sahipleri, eğlence dünyasında; tv'de, gazinolarda iş yapan isimler (İbrahim Tatlıses, Özcan Deniz, Ceylan, Yılmaz Erdoğan vs.) değil mi? Hani ne oldu ''fırsat eşitsizliği yalanınıza?'' İşin doğrusu, sizin sorununuz bu ülkeyi terör ile, vurarak, kırarak bölmek! Bir oldu-bitti yaratarak bu güzelim memleketi parçalamaktır. Bu kadar basit.

Şu çıplak gerçeği artık ilkokula giden küçücük çocuklar bile anlayabilmektedirler. ''KÜRT'' kökenli vatandaşlarımız, eğer bunca kan ve gözyaşı dökülmesine sebep olan bu BÖLÜCÜ IRKÇI TERÖRİSTLERİ hala destekliyorlarsa, KUSURU DEVLETTE DEĞİL, KENDİLERİNDE ARAMALIDIRLAR! Meydanlarda eller hep zafer işareti, ellerde 30 bin insanımızın katili kanlı terör örgütü PKK'nın afişleri, terörist başı Apo'nun posterleri, yakarız-yıkarız tehditleri ve herkesin malumu ülkemizdeki büyük kentlerde meydana gelen şu terör olayları...

Çapulcu terör örgütünün hazırladığı ''Şemdinli fiyaskosundan'' sonra, ellerine para vererek sokaklara salıp polisimize, güvenlik güçlerimize, halkımıza taş ve Molotof kokteyli attırdığı küçücük çocuklar... Çocuğunu terör örgütünün militan olarak kullanmasına müsaade ediyorsan, bu kaos ve terör yöntemlerinden medet umuyorsan ve bu yolla bu ülkeyi böleriz, sözde ülkemizi de kurarız diye düşünüyorsan, canın yandığında veya meydanlara saldığın, yak-yık-kır-dök evladım dediğin çocuğunu kendi ellerinle ateşe attığında da bunu devlete fatura edemezsin. Hak isteyen, hukuk isteyen önce bu ülkenin bütünlüğüne, bu ülkenin insanlarına, toplum kurallarına SAYGI gösterecek. Ülkesine katkıda bulunacak. İNSAN gibi davranacak, yakmayacak, yıkmayacak.

Kısacası; TERÖRİST ile arasındaki farkı yine bizzat KENDİSİ ortaya koyacak. Bu ülkenin güzel insanlarını kendisine inandıracak. Kürt toplumu yüzyıllardır kendisini sömüren, geri bıraktıran, kulun kula kulluk ettiği ''FEODAL DÜZEN'' denen ilkel sistemden ne zaman vazgeçecek? Ne zaman HANIM FERTLERİNE gereken ''ÖZGÜRLÜĞÜ'' teslim edecek? Ve neden ülkede en yüksek kadın intiharları Batman'da? Neden aile içi şiddet sorununda ve TÖRE CİNAYETİ denen illette ekseriyetle Kürt kökenli insanların yaşadığı iller de başı çekmekte?

Büyük şehirlerde kapkaç ve bu tür illegal suçları işleyip, elde edilen yasadışı geliri Terör örgütüne aktarma suçu neden hep Kürt kökenli çocuk v e gençlerde görülmekte? Neden, neden, neden? Kürdüm diyen sizler, acaba bu KUSURLARINIZI hallettiniz mi ki, TÜRKLERİ pervahsızca eleştiriyorsunuz? Size yer, yaşam hakkı, hak-hukuk vermekten başka ne yapmış bu ülkenin vatandaşları?

'Posta' Gazetesinin Ankara temsilcisi

Gazeteci HAKAN ÇELİK
Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Pusula_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 04.02.2013, 18:21   #1636
nene-hatun
Tecrübeli Yiğido

nene-hatun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

nene-hatun Şuan nene-hatun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.06.2013 10:16

Tecrübe Puanı: 458 nene-hatun FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sayın pusula_58 bu yazıyı Hakan Çelik yazmamış .Böyle bir yazıyı kaleme almadığını kendisi açıkladı. Bu tip yazılar şunun bunun adıyla ya da isimsiz internette senelerce dönüp durur. İnsanları birbirine düşürmek adına yapılıyor sanırım. Bu tür yazılarla soruna çözüm sunduğunu sananlara şunu söylemek lazım. Bütün Türkler, araplar, çerkezler çok mu namuslu ahlaklı? Yukarıda sayılan şeylerin hiç birini yapmıyorlar mı? Devletin hiç mi hatası yok. Bu tip konularda hep verdiğim örnekler vardır.Burada yinelemek isterim.

Bu ülke de türban sorunu yoktu yaratıldı. Bir başlıkta yazmıştım. Üniversite yıllarımda yeni yeni başlamıştı olaylar saf gerçekten laik düzenle sorunu olayan inançlıların daha doğrusu kızların sınflardan çıkarılması ,vizelere sınavlara alınmaması .Bu kızlar ,dışarda belki de müslüman bile olmayan, amaçları devletin temelini kökünden yıkmak olan radikallerin önüne atıldı. Belki bir nesil kaybedecekken nasiller kaybettik . Dindar ve kindar nesillerimiz oldu.

Trabzon'da bir rahip öldürüldü. Burada bir insanın ölümünün haklılığını söylemek istemiyorum. İnsan öldürmenin hiç bir haklı gerekçesi yoktur. Ama yörehalkının anlattığı şu:
Rahibi defalarca uyardık yoksul ve kimsesiz çocukları incil içinde paralarla kandırıp,Yunanistan da belli bir süre eğitip yurda sokuyordu. Sonuçta ne oldu biri çıkıp vurdu. Şimdi insanın şunu sorası geliyor. Neden benim senin çocuğun değil de sahipsiz olanlar.

İşte tıpkı türban da olduğu gibi devletin sahip çıkamadığı bir kesim daha.

Kürt olayında. Eğer bir çocuk çocukken evleri yakılıyor ,gözü önünde ebeveynleri dövülüyor , götürülüyor belki de hiç dönmüyor ve cesedi bile bulunamıyorsa , bu çocuğa bu olayın haklılığını anlatamazsınız.Alın size bir kindar nesil daha.

Tvlerde zaman zaman bölge yatılı okullarını anlatan belgeseller yayınlanıyor onları izliyorum. Bir sürü çocuk ve ailesinden binbir zorlukla izin almış özellikle kız çocukları. Hepsi hayatından memnun. Söyledikleri en acı şeyse şu:
Biz burada hiç görmediğimiz şeyleri yiyiyoruz ,3 öğün yemek yiyebilyoruz. Evde yiyebildikleri sadece makarna o da tek öğün ve bulabilirlerse.

Bunun sorumlusu kim?

Yine doğu beyazıtlı bir arkadaşımdan dinlediklerim . Burada insanlar yaylaya çıkıyorlar zamanı gelince .Eğer yaylaya çıkarlarsa jandarma hayvanlarını öldürüyor, çıkmazlarsa pkk .

Arada kalan halk ne yapsın.?

Bu örnekler her konuda çoğaltılabilir. Sen devlet olamazsan kapıda bekleyenler onları ağına düşürecek ve hiç biri iyi niyetli değil o kapıda bekleyenlerin.

Bu onların kabahati mi? Amerikası avrupası çıkarları böyle gerektiği için yapıyorlar bunları. Onlara hiç kızmıyorum devlet ol adam ol yaptırma.

Birine diyor ki ;sen inançlı olduğun için bunu sana yapıyorlar .Sanki bu ülke dini onlardan öğrendi önceden dini yaşayamıyorlardı

Diğerine diyor ki; sen kürtsün diye bunlar sana yapılıyor. Oysa ilmiyorlar ki bu ülke de yaşayan herkes haksızlıklardan fazlasıyla payını alıyor.

Sonuç olarak sen vatandaşına sahip çıkmaz sosyal ve ekonomik adaletisağlayacak ve buna paralel olarak hak ve özgürlükleri güvence altına almazsan bir sahip çıkan bulunuyor.

Buna uygun bir söz de TBMM de yazar.

"Adalet mülkün temelidir"

Yani adalet devletin temelidir. Devlet olacaksan önce adaletli olacaksın.

Dipnot: Mülkün eski Türkçe de iki anlamı vardır.

- Gayrı menkul yani taşınmaz mal

diğeri ise ;

-Devlet'tir

Burada kullanılan anlamı devlettir .Mülkü mal anlamında alanlar olabilir diye belirtmek gereği duydum.
Alt 04.02.2013, 23:01   #1637
Pusula_58
Usta Yiğido

Pusula_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Pusula_58 Şuan Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2013 14:51

Tecrübe Puanı: 736 Pusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz sein

Sayın nene-hatun yayınladığım yazının Hakan Çelik'e ait olup olmadığı veya açıklama yaptığından bir bilgim yoktu. Ancak şunuda belirtmek isterimki yayınlanan bu yazınında gerçek yönleri oldukça fazla olduğundan haklı bulduğumdan burada paylaşma gereği duymuşumdur.
Elbetteki yıllardan beri bölgede yapılan yanlış uygulamalar yanlış izlenen politikalar olmuştur. Aç insan doğuda da açtır batıdada açtır sonuçta aynı sistem aynı yönetim şeklidir. Deyim yerindeyse "Hırsızın hiç mi suçu yok" Türkiye'de sadece kürt kökenli insanlar yaşamıyorki lazı var gürcüsü var ermenisi gayrimüslümü var şimdi bunlar dağa çıkarak Türk askerini polisini şehit ederek masum insanların canına kıyarakmı hak aramalılar? Devletin tek suçu Atatürk başlatmış ama ömrü yetmemiş bölgede feodal yapıyı yıkmak toprak reformu yapmak aşirettir töredir bu olgudan uzaklaştıramamıştır devlet. Devlet dediğimizde elbetteki iktidara gelen yönetimlerdir her gelen oy kaygısı yüzünden bundan mümkün olduğunca uzak durup bölge aşiret liderelrini dikkate almış ağalık kölelik düzenine bir anlamda göz yummuşlardır.
Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.2013, 20:45   #1638
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 20:30

Tecrübe Puanı: 616 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Naçizane bende fikirlerimi İsmet İnönü ve Atatürk'ün arasında geçen bir olaydan örnek vererek anlatmak isterim...

Başbakan İnönü saat 18.00 sularında Florya Köşkü'nde Atatürk'ü ziyaret etmiş:
- Hayırdır İsmet... Habersiz geldin.
- Paşam, azınlıklar meselesi... Konuyu Meclis'e getireceğiz... Ne diyorsunuz?
- İsmet bugün geç oldu... Yarın sabah erkenden gel, konuşalım.
İnönü çıkınca Atatürk "bütün görevlileri" toplamış:
- Sadece laleler kalsın... Bahçedeki diğer bütün çiçekleri sökün, atın... Derhal.
İsmet Paşa sabah gelmiş, bahçenin "halini" görmüş ve "görevlilere" sormuş:
- Ne oldu böyle?
- Gazi Paşa Hazretleri emrettiler, söktük.
Başbakan İnönü, Cumhurbaşkanı Atatürk'ün odasına girmiş:
- Paşam, bahçenin durumu nedir?
- Azınlıkları söküp attım İsmet.
İnönü "anladım" dercesine başını öne eğmiş:
Atatürk:
- İsmet, ben "Ne Mutlu Türküm Diyene"
sözünü boş yere söylemedim... Kendini Türk hisseden herkes bu vatanın öz evladı... Ben hayatta olduğum sürece bu böyle bilinsin... Ve sakın azınlıklar ile ilgili bir kanun çıkarılmasın.
Büyük Atatürk'ün "verdiği dersi" bugün hâlâ anlayamayanların olması ne kadar
acı.
Alt 06.02.2013, 05:47   #1639
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 685 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sayın Aktassa, bir yazı veya fikir ilgi çekip okunduğunda veya irdelendiğinde mantık kullanılmalıdır. Ki, bu özelliğin sende yeteri kadar var olduğunun eskiden beri farkındayım.

Ben de bu gibi yazıları okurum. Ama mantığıma uymayan yönleri mutlaka sorgular, araştırır, ayıklarım.

Şimdi bu yazıyı net'e düşürenlere sormak lazım:

1- Atatürk veya İnönü konuşarak anlaşmaktan aciz insanlarmıydı da, birbirlerine çiçekle, böcekle mesaj veriyorlardı.

2- Yine Atatürk'ün sözünü ırkçılık amacıyla çarpıtanlara şunu da sormak gereikir; Kendisini Kürt, Ermeni, Çerkez vs. gibi görüpte, bu coğrafyada yaşayan insanlarla kardeşçe yaşama niyetinde olan insanlar, kendisini Türk gibi hissetmiyorsa, hissedemiyorsa ne yapılmalı?

3- Bir insanın kendini Türk gibi hissetme hakkı varsa, diğer insanların da kendisini Kürt, Ermeni, Çerkez gibi hissetme hakları var mıdır?

Elbette bu sorulara iki türlü cevap verilecek.. Birincisi bize nasıl ezberlettilerse o şekilde.. İkincisi ise mantık(ilkeli) kullanarak. Hangisini tercih etmeliyiz?

Not: Benim öncelikli her hangi bir etnik takıntım yok.
Alt 06.02.2013, 10:08   #1640
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 20:30

Tecrübe Puanı: 616 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Öncelikle hakkımdaki güzel düşünceler için çok teşekkür ederim.
Şimdi konudaki bazı şeyler aslında çok ilgi çekici.
Mesela döneme ait bilemediğimiz şeyşer veya bize yanlış aksettirilen şeylerin olma ihtimali de büyük. İsmet Paşa ile Atatürk'ün aralarının çok iyi olduğu konusu ( özellikle Cumhuriyet sonrası) tartışılan bir konudur. Neden dile getirilmedi? O zaman da Atatürk ( bana göre tabi. Elimde bu konuda şudur diyebileceğim şu an için bir kayıt bulunmamakta çünkü) sağduyulu davranarak işlerin yolunda gitmesi için bazı şeylere göz yumdu.Çok partili hayata geçiş döneminde Cumhurbaşkanının kurulacak partiyi belirlemesi ( İktidarda kendi partisi ve bir işleyişi bulunmasına rağmen) bu partideki başkanları ataması buna örnek olabilir.
Sözle giderilemeyen sorunlar, diğer insanlara belli edilmeden, akıllıca 2 kişi arasında çözülebilir ki bu da akıl gerektiren bir iştir. Olsa olsa Mustafa Kemal'e yakışır görüşündeyim.

Atatürk'ün sözünün ise mantıklı bakıldığında ırkçılıkla alakası yoktur. Tam tersinedir aslında.
"Kendini Türk hisseden herkes bu vatanın öz evladı... " hisseden kelimesi manayı değiştiriyor aslında. Türk olmasına gerek yok gibi bir mana çıkmaktadır buradan.( eğer cümle de harfiyen böyle ise) 1071'den beri Anadoluda karışımlar oldu gitti. Kim nereden bilecek kendisinin ortaasyadan helen o boylardan birisi olduğunu? Cihana hükmederken diğerleri ile ilişkilerimiz de oldu. Araplarla münasebetimiz oldu, karıştık, Ruslarla oldu karıştık, Balkanlarda karıştık.Tarih belgesellerinde bile Türklük ile ilgili konularda geçen karakterlere bakın. Hepsi çekik gözlü, kısa boylu vb. Alakamız mı var? Ama soyumuz oralara kadar dayanıyor. Atatürk'ün bu sözünde ayrımcılık, ırkçılıktan çok bence birleşim var. Kim olursan ol, biz biriz ve buyuz diyor.
Bir insanın kendisini Türk hissetme hakkı olduğu gibi diğerlerinin de başka şeyler hissetme hakkı elbette vardır. Var da. Adamlar senin askerini polisini şehit ediyorlar, meydanda bomba patlatıyorlar, mahkemeye gelince ben Kürt'üm. Benim dilim Kürtçe , ben sadece Kürtçe konuşurum diyor. Mahkeme eywallah diyor, talep yerine getiriliyor, gündemde o kadar önemli konu varken birden bu konu meclise geliyor, 2 haftada yasa çıkıyor, adam duruşmasında Kürtçe konuşuyor. ( Bu şahıs T.C. deki bir üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren bir Türkçe Öğretmenidir) Buna rağmen ben Kürdüm, eziliyorum, burada mutsuzum deniliyorsa, bu şımarıklıktır. Herkese kolayca söylenmemesi gerekirse de bu tip insanlara söylenecek şey " Ya sev, ya terket" tir. Maksat üzüm yemek değil, bağcııyı dövmek çünkü. Ben Kürdüm, eyvallah. Ben baskı altındayım, bana yardım. Eyvallah. Bana yatırım yapılmıyor, işim yok para ver bana. Eyvallah. Çocuk başına 150TL. Ben vergi vermem, elektrik faturası da ödemem. Eyvallah. Ben kendi devletimi kuracağım. Bana istediğim toprakları ver. ( Oldu. Uzanayım şuraya da çıplak?)

Eğer kişi TC hüviyetini taşıyorsa, kökeni ne olursa olsun, Türktür. İspanyada türkiyedeki tavizler verilse, şu an 5'e bölünecek. Galler vb. konumlarını zaten en az benim kadar bilirsiniz. Amerika? En somut örneği o dur aslında. Elinizde ABD vatandaşlığı kimliği olsun, çıkın meydanlarda ABD polisine taş atın, sokak ortasında polisi öldürün, okul basıp öğretmen kaçırın, sonra da pişkin pişkin ben kendimi ABD'li hissetmiyorum. Bana toprak vereceksin. Kendi devletimi kuracağım deyin bakalım ne oluyor? İdam edilmez veya ömür boyu hapse mahkum edilmez iseniz yapılacak şey sizi tekrar girmemecesine ülkeden kovmak olacaktır. Her fırsatta da örnek aldığımız ABD'nin bu yönünü neden örnek almayız bilemedim. Biz mi çok demokratiğiz? ABD Saddamı yakaladı, Kurban Bayramı gününü bekledi ve o gün herkesin gözü önünde sallandırdı. Bin Ladin'i buldu delik deşik etti.
Bize de Apoyu verdi. Besleyin bunu dedi. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu derim ben.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)