Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler > Ayetler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 29.11.2008, 17:54   #1
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2149 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart Ayetlerin Sebebi Nuzülü

Ayetlerin Sebebi Nuzülü

Ayetler, bir takım olaylar, hadiseler üzerine nâzil olmuştur Yâni ayetin tarihini bilmek bakımından, ne oldu da onun üzerine ayet indi? Bunları bilmekte büyük fayda vardır Bu işin sebeplerine esbâb-ı nüzûl denir Yâni ayetin iniş sebebi

İniş sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak, ayetin kelimelerinden çıkabilecek başka anlamları engelemekte faydalıdır Onlar önemlidir Onun için müfessirler onları yazmışlardır Ayetin hangi sebeple indiğini anlatmışlardır Kur'an-ı Kerim'in anlaşılmasında fevkalâde faydalı olan bu bilgileri dikkatle toplamışlardır İslâm tarihi içinde, Kur'an tarihinin bir bölümüdür bu esbâb-ı nüzul Bu konuda büyük müstakil eserler yazmışlardır

Tabii ayetin özel bir sebeple, bir hadise üzerine inmiş olması hükmünün genelliğini engellemez Yâni hüküm umûmîdir, çünkü emir umûmîdir Ama "şu olay üzerine inmiştir" deyince, daha iyi anlaşılır Kur'an-ı Kerim ve bazen de yanlış anlama engellenir

Kur'an-ı Kerim'in sayfa çerçevesinin, yazı çerçevesinin dış tarafında, yanında bazı güzel işaretler vardır, süslü Bunlar cüz başlarını gösterir Kaçıncı cüzün başlangıcı orada yazar Veya cüzün içindeki bölümlenmeleri, rubu'ları yâni, çeyrekleri gösterir Bir de secde ayetlerini bildiren işaretler vardır Orada Arapça olarak “SECDE” diye yazar İçerde de secdenin sebebi olan ibareler çizgiyle belirtilmiştir Bunlara dikkat etmek lâzım O secde ayetlerinde secde etmek gerekiyor

Kur'an-ı Kerim'in yazısı, görünüşle ilgili bu bilgileri bilmek lâzım geliyor Bunlar Kur'an-ı Kerim'in incelikleridir

Sizler ve bizler, hem kendimiz öğreneceğiz; hem de çoluk çocuğumuza, hükmümüz altında olan insanlara Kur'an-ı Kerim'in okunuşunu öğreteceğiz Bir de anlamını, ahkâmını, tefsirini öğreneceğiz ki, mûcebince amel edelim Allah-u Teâlâ Hazretleri ne buyurmuşsa, buyruğunu tutalım Neden yasaklamışsa, yasakladığından kaçınalım Böylece rızasını alalım, cennetine girelim, rıdvân-ı ekberine vâsıl olalım

Allah-u Teâlâ Hazretleri tevfîkini refîk eylesin

Cümlemizi iki cihanda aziz ve bahtiyar eylesin

Esselâmü aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtühû

Prof Dr M Es’ad Coşan

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil