Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Gürün
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Gürün Gürün İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 17.09.2008, 08:23   #1
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

gul-i_ahmer - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gul-i_ahmer Şuan gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.08.2010 15:43

Tecrübe Puanı: 644 gul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart GÜRÜNDE CİRİT OYUNU

CİRİT OYUNU:

Gürün İlçesi’nde ve yörelerinde oynanan ve kökeni tarihi olan milli oyunlarımızdan birisi de cirit oyunudur. Cirit oyunu eskiden başta düğünler olmak üzere ve diğer eğlencelerde ve toplantı zamanlarında, bayramlarda en çok oynanan oyunlardan birisiydi. Günümüzde ise bu milli oyunumuz hemen hemen unutulmuş durumdadır. Eskiden köyler arasında cirit oyunuyla birlikte güreş başta olmak üzere diğer milli oyunlarımız oynanır ve bunlar için özel yarışmalar düzenlenirdi. Bunun içindir ki birçok köyümüzün en geniş ve düzgün yerleri olan mevkilerinin isimleri o günlerin izlerini taşımakta ve hala bugün de yarış yeri olarak isimlerini hala muhafaza etmektedirler. Cirit oyununun nasıl oynanmış olduğunu ise yaşlılarımız çok güzel anlatmakta ve o günleri yaşar gibi heyecanla da anılarını anlatmaktadırlar. Bunun içindir ki milli oyunlarımızdan birisi olan ve bilhassa da eskiden yöremizde oldukça çok oynanan Cirit oyunu hakkında bilgi vermek yararlı olacaktır.

CİRİT: Yöremizde Cirit oyununa “Değnek Oyunu” da verilmektedir. At üstünde oynanmaktadır. At üstünde koşturan iki takım arasında oynanmaktadır. Rakip olan bu iki takımın birbirine cirit (değnek) atmaları şeklinde ve birbirlerini kovalamaları biçiminde sürdürülen bir oyunumuzdur. Mızraktan daha kısa yaklaşık olarak 70 cm. veya 100 cm. uzunluğunda olan Cirit genelde yaralama ve herhangi bir kazaya sebebiyet vermesi için genelde kavak ağacından yapılmaktadır. Çapı ise yaklaşık 3 cm. kadardır. Ucu ise ne sivridir ve ne de kalındır normal bir şekilde yapılmaktadır. Eskiden genelde asker uğurlamaları, düğünler, bayramlarda da ve vesair toplantıların ve şenliklerin yapıldığı zamanlarda severek yapılan ve çoğu zamanda adına müsabakalar bile düzenlenen bir oyun şeklidir.

Cirit oyununun oynanış biçimi: Aynı sayıda olan atlar ve bu atlara binen kişilerden oluşmaktadır. Genelde bu oyun 15 yaşı ile 40 yaşları arasında oynanmaktadır. Bu oyun için hem oyuncular ve hem de bu oyunda binilen atlar bu oyun için özel olarak da hazırlanmakta veya eğitilmekteydiler. Genelde en az beşer atlı olmak üzere her iki atıl gurubu birbirlerine 100-200 metre mesafe olmak üzere sıra sıra dizilirler. Bu arada da oyunun başlatılması için de Çavuş adı verilen bir kimse seçilir ve bu kişinin işaretiyle oyun başlatılırdı. Ayrıca da bu oyunda usta olanlardan birkaç kişi oyunu rahat ve net bir şekilde görebilecekleri yere gelerek cirit oyununda hakemlik görevini de üstlenirler. Oyun Çavuş’un başla işaretiyle başlar ve herhangi bir rakibin bir oyuncusu karşı tarafın adamlarına yaklaşarak hedef seçtiği bir oyuncunun üzerine doğru elindeki ciriti fırlatır. Bunun hemen ardından da adını mahmuzlayarak kendi arkadaşlarına doğru tırıslatarak atıyla birlikte kaçmaya başlar. Bu arada da kendisine cirit fırlatılan oyuncu da kendisine ciriti atan kişiyi atıyla birlikte onu kovalamaya başlar. Ve uygun bir mesafede de elindeki ciriti kendisine fırlatan oyuncuya doğru fırlatır ve onu ciritle vurmaya çalışır ve ardından da kendi tarafına doğru atıyla birlikte kaçmaya başlar. Bu defa rakip taraftan bir oyuncu yine eline aldığı cirit ile bu oyuncuyu kovalamaya başlar. Bu oyun böylece karşılıklı birbirlerini kovalama ile sürüp gider. Bu oyunda maharet karşı tarafın oyuncusuna cirit değneğini isabet ettirmektir ve karşı taraftan kendisini kovalayanların ciritine de hedef olmamasıdır. Hangi taraf daha çok ciriti rakip oyunculara isabet ettirmiş ise bu oyunu o gurup kazanır. Bu oyun oynanırken herkes heyecanından oyun sahasına yani yarış yerinin ortasına doğru bile gider ve farkından olmazdı. Bunun önlenmesi için adına değnekçi denilen bir kişi seyircilerin oyun sahası içine girmelerini önlemek için elindeki bir değnekle bu görevi üstlenmeye çalışır. Cirit oyununun oynandığı yerler genelde düz ve yarış yeri denilen yerlerde yapılmaktaydı. Çünkü bu oyunda oldukça tehlikeli sahneler meydana gelmekte düşmeler atın altında kalmalar ve atların birbirleriyle çarpışmaları bile vuku bulmaktadır. Hatta oyunda ölenlerin bile olduğunu yaşlılarımız anlatmaktadırlar. Yöremizde oynanan cirit oyunu elbette Orta Asya bozkırlarından yöremize ve günümüze kadar kuşaktan kuşağa aktarılmış olan milli oyunlarımızdan birisidir.

MEHMET ALİ ÖZ

gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 17.09.2008, 08:31   #2
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein
Standart Cevap: GÜRÜNDE CİRİT OYUNU

her yaz asik veysel söleni haftasinda sarkislamizdada oluyor cirit oyunlari
bir kere denk geldim rakipler erzurumlulardi
bayagi keyifli gecti izlemesi

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 17.09.2008, 08:33   #3
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

gul-i_ahmer - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gul-i_ahmer Şuan gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.08.2010 15:43

Tecrübe Puanı: 644 gul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: GÜRÜNDE CİRİT OYUNU

Alıntı:
SivasLady Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
her yaz asik veysel söleni haftasinda sarkislamizdada oluyor cirit oyunlari
bir kere denk geldim rakipler erzurumlulardi
bayagi keyifli gecti izlemesi
BEN HİÇ GÖRMEDİM CİRİT OYUNUNU ÇOK MERAK EDİYORUM EMİNİM ÇOK ZEVKLİDİR
gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)