Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Anketler Burada anketleri bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?
Latin harfleri daha kolay anlaşılıyordu 42 21,21%
Yeni harfler sayesinde ileriye gidecektik 62 31,31%
Osmanlıdan hatıra kalmaması için 47 23,74%
İslamiyet ve Arapça ile araya mesafe koymak için 38 19,19%
Diğer 9 4,55%
Katılımcı sayısı: 198. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.11.2009, 11:05   #11
Urumçi
Usta Yiğido

Urumçi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Urumçi Şuan Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2011 16:22

Tecrübe Puanı: 631 Urumçi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

Alıntı:
barikat58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Sayın Urumçi dil değişikliği bir gecede olmuştur.Milletimizin böyle bir konuda bilgisi dahi olmamıştır.İstanbul sarayburnunda bir şenlik için toplanılmıştı M.Kemal Atatürk konuşma yapmak için kürsüye çıktığında "Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Arkadaşlar, bizim güzel ahenkli, zengin lisanımız (dilimiz) yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir. Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak mecburiyetindeyiz. Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle behemehal pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlaşacağız ki, Milletimizin yazısıyla kafasıyla bütün medeniyet aleminin yanında olduğunu gösterecektir. Vatandaşlar, yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete, kadına, erkeğe, köylüye, çobana, hamala, sandalcıya öğretiniz" diyor.Ve halkımızın bir şenlik için toplandığı sırada haberi oluyor böyle bir değişimden.Bu durumu yadırgayan istiklal marşının yazarı Mehmet Akif bile ömrünün sonunu sürgünde geçirmiştir.Osmanlıca konuşmak yasaklanmıştır suç kabul edilmiştir!Dayatma diretme ve yasaklarla halka kabul ettirilmiştir tıpkı şapka kanunu gibi.Şapka takmadığı için insanların asıldığınıda biliyoruz ki şuanda Atatürkün gençliğe hitabesi bile tercümeye muhtac durumda çoğu yeri anlaşılmıyor

Peki Osmanlı zamanında konuşulan dil arapça ise biz bugün niye osmanlıca diyoruz ? Osmanlıca dememizdeki sebep Osmanlının kendine özgü bir dili oldugunu göstermezmi ?
Osmanlıca dediğin dilin içerisinde Türkçe kökenli kelimeler vahim denilecek kadar azdır, onun yerine ister fransa'dan ister farstan ister arapça'dan bir alım yapılmıştır. Ancak bu alımı sadece elit zümreler yapmıştır yani cumhuriyet'in ilk yıllarında %11 olan oran, Üstelik Atatürk'ün lisanı da gayet saf gayet sadedir, sade hali buysa düşün öte halini. Neyse az buçuk okumayla, öğrenmeyle Gençliğe Hitabe'ninde ağır bir dil olmadığını anlamakta pek mümkün, zira artık orada bana yabancı gelen hiçbir kelime yokken kullanmaktan imtina ederim kendimi, zira türkçesi vardır ya da anlatımı zenginleştirmeye gerek yoktur kullanmam...

Hah madem eski lisanın elifbasını çözümlemeye gelelim ben yarım senede latin elifbasını öğrendim, 3 sene de arap elifbasını öğrenip yazıp okumakta güçlük çektim, en son dedem gel dedi kulağımdan çekti de öğretti. Vesselam ne oldu bundan sadece 1 yüzyıl önce yazılmış hukuk metinlerini okuyum dedim, yok aynı lisan-ı değil kelimeleri okuyamıyorum anlamlarına bakayım. Osmanlı kendi içerisinde spesifik kurallar oluşturmuş, oluştururken ekler bağlamalar ifade yüklemeler vesaire ile kendi dilini yansıtmaya çalışmış, üstelik o dili terkedip Arapça eğilimi gösterirken. Evet işte bu yüzden %95'i arapça olan bir metini dahi okuyamamışım. Hani Türkçelerde farklı sesleri farklı şekilde yansıtması olsa diyeceğim ama öğrendiğim yazıdan farklı karmaşık ve zor bir yazı stili, hobi edindim efenim öğreneyim dedim nihayetinde pekte sevmediğim latin alfabesini sevdim...

Şimdi buradan bu arkadaşlara sesleniyorum Osmanlıca öğrenmek isterseniz sizlere ücretsiz kurslara gönderebilirim, 1 sene sonunda kaç kişi Osmanlıca öğrenecek bakalım... Abece'nin kıymetini bilmek için birebir, bende eskiden arap dilinin anlatımının güzelliğine kanıpta hem müslüman olduğumdan bu alfabenin bırakılmasına karşı bir görüş benimsemiştim. Ancak allah başımıza bir kere vermeyegörsün, çok şükür dedim...

Hah neyse genel itibariyle elifba değişimini gerektiren sebeplere gelince:
- ilk olarak orta asyada ki günümüz abece sisteminin latinleşmesi yani ortak bir dilin ortak bir abece de yazılması meselesine yaklaşmak, günümüzde bu daha yakın bir şey. Oradaki Müslüman-Türk kardeşlerimizle kaynaşmamıza vesile olabilecek bir steno örneği...

- arap elifbasının öğeniminin latin abecesinin öğreniminden çok daha zor olması, öğrendikten sonra yazımının ve okumasının gene çok zor olması ve o dönemde %11 lik kitlenin içerisinde hatip denilebilecek düzgünlükte okuma yapanın oranın sadece %0.5 olması. Yani %4 ü okuma yazma bilenlerin düzgün okuyup yazabiliyor. Bu da 65.000 (altmış beş bin) kişinin bu elifbayı düzgün okuyup, yazabildiğini gösteriyor. Bunun sebebinin arapçanın okuması gayet zor bir dil olması ve üstünler örtrelerle bezetilmiş bir kaynaştırma eğrimi olarak varlığı...

-Herkesin bir çok kelimeyi çeşitli şekillerde yazıyor olması. Arap elifbasına uygun bir yazım kuralı düzenlenmesinin imkansızlığı..

- Yayınları herkesin okuyamaması ve bunun müsebbibinin dil eğitimin zor olması, okuma yazma oranının artması için öncelikle dilde reformistlik ve yanında elifbada değişim.

Evet sevgili arkadaşlarım tanzimat dönemiyle birlikte dilde sadeleşme ve elifba meselesi dillendirilmiş, yani tee Osmanlı'da başlanmış bir çalışmanın devamıdır bu. Neyse:

Dil uygunluk komisyonu arapça'daki imla kurallarını düzenleyebilmek adına bir çalışma başlatıyor, ancak 1 senelik çalışma hiçbir sonuç veremiyor, imla bütünlüğünü sağlayacak kurallar çıkarılamıyor ortaya. Bu Atatürk döneminde oluyor...

Bakınız daha açık bir anlatımla elifba değişimi içerisinde 1928-1935 arasında okuma-yazar oranı %150 artarak %26 oranına çıkmış, hatip sayısı yani dili iyi kullanan sayısı %15lerde, yani bundaki artış %3000.

Geçiş sürecinin bir anda olmadığını üstelik devlet dairelerinde olmadığını da biliyoruz. nasıl mı bakalım devlet daireleriyle ilgili geçiş sürecine:

8 ağustos 1928 senin dediğin açıklama yapılmış
11 Ağustos 1928 Dolmabahçe'de ilk ders...
Peki devlette yeni yazıya geçiş teyammülü ne kadar:
---
En geç 1929 Ocağında Devlet yazışmalarında tamamen yeni yazı kullanılacak, ancak basım işleri yüzünden bazı evraklar 1929 Haziranına kadar eski usulde yazılabilecekti.
1928 Aralığından itibaren her türlü basılı şeyler yeni harflerle yazılmaya başlanacaktı. Ancak halkın zorlukla karşılaşmaması için 1929 Haziranına kadar eski harfli dilekçeler kabul olunabilecekti.
Kâtipler Türk steno yazısını öğreninceya kadar, ama en geç 1930 Haziranına kadar eski yazı ile zabıt tutulabilecekti.
---
Devlet işlerinde 1929 Hazirana kadar yani neredeyse 1 sene uzatılmış bir süreç var,

EEe halk dilekçesini öğrenmezse veremeyecek mi? Yahu zaten halk okuma yazma bilmiyor dilekçeyi yazdırıyor arzuhalcilere. Amaç gaye de halkı arzuhalcilere düşürmemek bu geçişteki. Ve bu öğrenilmesi basit alfabe için devlet memuruna muhlet tanımış, halka tanımamış.

Neyse basın yayınlarda zaten bir müddet daha eski dilin devam ettiğini sonraları eskiyle yeni olduğunu sonunda da yeni yazı olduğunu bilmek gerekir...

Demekki neymiş hoppadanak geçilmemiş, çalışmaları varmış efendime söylemesi aa bakın çalışmalardan latin işaretlerine ilişkin seslerin türkçe seslere çevrilmesi var:

-Dil encümeni, Lâtin alfabesi temelinde, ancak, her yönü ile Türkçenin ses yapısına uygun millî bir Türk alfabesi hazırlama görevini yüklenmiş bulunuyordu.
Encümen tarafından hazırlanan tasarıda ne Arap alfabesindeki harfler yer almış ne de Avrupa milletlerinin yazılarında görülen ch, sch, tsch gibi ikili, üçlü ve dörtlü harflere yer verilmiştir. ç, c, s, j, ğ gibi harfler de başka dillerin alfabesinden alındığı hâlde, ses değerleri bakımından kendi dilimize göre ayarlanmıştır.

Dil encümeninin olumlu raporu üzerine
M. Kemâl, 8 Ağustos 1928 akşamı Gülhane Parkında Cumhuriyet Halk Fırkası'nın düzenlediği halka açık bir toplantıda yazı inkılâbını halka şöyle duyurdu:

“Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için Yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim güzel ahenktâr, zengin lisanımız, yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir. Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak ve bu lüzumu anlamak mecburiyetindeyiz, Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle behemehal pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlayacağız. Anladığımızın asârına yakın zamanda bütün kainat şahit olacaktır. Ben buna kat'iyetle eminim, siz de emin olunuz."

demekki pattanadak yapılan bir şey değil bu ve getirilerine baktığında
aa süleymaniye'deki kitaplar meselesi vardı. onlar tercüme edildi
bir de bak ne oldu:

Harf Devrimi’nin genel olarak “kütüphanelerde yansımasını” Meral Alpay şöyle özetlemektedir:

1. Milli Kütüphane kurma eylemini getirmiş, Basma Yazı ve Resimleri Derleme Kanunu ile bu eylemin gerçekleştirilmesine yardımcı olmuştur.
2. 1920-1938 yılları arasında çeşitli kütüphane türlerinin kuruluş ve gelişmesine katkıda bulunmuştur.
3. Devletin kütüphane hizmetlerini bir kamu görevi olarak benimsemesi ve bir meslek olarak kütüphaneciliğin gelişmesinde etkili olmuştur.
4. Yayın hayatının canlanması, dolayısıyla bibliyografya ve kataloglama hareketinin başlamasında önemli etkileri olmuştur.

Bunun sebepleri yeni dilde eserlerin çevrilmesi, tasniflenmesi, yeni dilde çalışmaların ivme kazanması ve kitap oranının epey bir artması bu vesiyle ve yazılan kitapların basımının kolaylığı vs vs vs gibi sebepleri vardır. Neyse konu uzadı epey milli kütüphane meselesine gitmeyelim hiç

Sevgiler saygılar arkadaşlar...
Alt 14.11.2009, 11:14   #12
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 18:19

Tecrübe Puanı: 2175 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sayın Urumçi destan yazıyorsun Orda belirttim ingilizler 400 yıl önce ecdadı tarafından yazılanı okuyor ben bugün 80 sene önce benim ecdadımın yazdığını okuyamıyorum !! Osmanlıca yazılan bir çok kitap yok edildi.Tüm halk sıfırdan okuma yazmaya başladı bilim olarak teknoloji olarak 700 yıl geriye gittik ! Mustafa Kemal Atatürk "Neslimiz ecdadını tanıdıkça daha büyük işler başaracaktır" diyor lakin ecdadımı tanıyacağım kaynaklar yabancı dilde kaldı Tamam belki bazı kitaplar çevrildi falan filan ama çoğu kitap özünü kaybetti ve bir tarif hyok oldu !!!
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.11.2009, 11:25   #13
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1260 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Yahya Kemal'in "Eğil Dağlar" kitabını henüz bitirdim.Tabiri caizse bitirene kadar işkence gibi geldi.Arapça eğitimi aldım,az çok Arapça köklerden anlamama rağmen bu kitabı okurken çuvalladım.Kelimelerin günümüz Türkçesi açıklamalarına bakmadan kitabı anlamak zaten imkansız.

Alfabe değişikliklerinde dış güçlerin etkili olduğunu düşünüyorum.Zira Türk dünyası çok geniş bir coğrafyada yaşıyor ve alfabe birliği bu coğrafyanın daha da kenetlenmesi,güçlenmesi demek.Rusya,Latin alfanesine geçmemiz için bize baskı uygulamış ki böylece bizi alfabe birliğinden uzak tutacaktı ancak başaramadı.Bize bunu yapamayınca Azerbaycan bölgesinde alfabeyi Latin alfabesine çevirdi.Daha sonra biz de latine geçince Azerilerle yine alfabe birliği oluşmuş oldu.Bu sefer Rusya yine Azeri alfabesini değiştirdi.
Alt 14.11.2009, 11:36   #14
Urumçi
Usta Yiğido

Alıntı:
Sayın Urumçi destan yazıyorsun Orda belirttim ingilizler 400 yıl önce ecdadı tarafından yazılanı okuyor ben bugün 80 sene önce benim ecdadımın yazdığını okuyamıyorum !! Osmanlıca yazılan bir çok kitap yok edildi.Tüm halk sıfırdan okuma yazmaya başladı bilim olarak teknoloji olarak 700 yıl geriye gittik ! Mustafa Kemal Atatürk "Neslimiz ecdadını tanıdıkça daha büyük işler başaracaktır" diyor lakin ecdadımı tanıyacağım kaynaklar yabancı dilde kaldı Tamam belki bazı kitaplar çevrildi falan filan ama çoğu kitap özünü kaybetti ve bir tarif hyok oldu !!!
ya kusura bakma ama 400 sene önceki metinleri okusaydın şuan, şu dilin sadeliğiyle gurur duyardın ben sadece 100 sene evvelinde kafayı yedim

Merak etme o kaynaklar yokedildi hurafe, osmanlıdan miras kalan tüm fermanlar, osmanlı dönemi kitapları eserleri hepsi devlette ve çeviri halinde bulunmakta, sadece sen o kitaplara ulaşamıyorsun, senin yerine üniversiteler ulaşıyor, tarih ve edebiyat profları ulaşıyor okuyor yorumluyor yazıyor. Yani onlar orada.

Evet bakınız eğer baki kalırsak 2000 yılından kalanlar 2400 de anlaşılacak.

Ayrıca sheakespeare i anlamıyorlar pek anlaşılmaz bir yazar o. senin romantizm olarak baktığın cinsel bir tanımlama ve günümüz ingilizcesine o kadar da yakın değil dil statik değişir çünkü, adamlar güncel versiyonunu okuyor. Ya da eserlerini okuyacak erginliği tiyatrocular edebiyatçılar eğitim sistemlerinde ediniliyor.

Bizdeyse yok öyle bir şey okula git sınava gir çık falan. Yahu Osmanlıca'yı Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü sadece 1 sene görür mü? görse ne öğrenir? işte sorun bu, bizim Türk abecesine sahip çıkarken Osmanlı Elifbasını da unutmamamız unutturmamamız gerekiyor... Tarih arasında köprü böyle kurulur galiba

Ayrıca Osmanlı'nın son döneminde halkın geriye ya da ileriye gittiği yok, devlet adamlarını bile anlamıyorlar, bizim konuştuğumuz dil halkın dili, bundan 300 sene önceki eserlerdeki o şaşalı dil devletin, brükratın, memurun dili
ee halkın bir şey okuduğu da yok, garibim sapan sürüyor otlak güdüyor, savaş çıkınca askere gidiyor. Azıcık aşım ağrısız başımda. Pek bir şey değişmedi, zaten okur yazar elit zümre de çabuk adapte oldu ki kısa zamanda meyvalarını verdi bu değişim...

Ayrıca bir Tarih yokoldu derken Türk Tarihi'ni Osmanlı arşivlerini derleyerek, toplayarak biraraya getiren, Bunun yanında İslamlık Tarihini derleyen toplayan, Bunun yanı sıra Osmanlı Öncesi Türk tarihini araştıran bir dönemde bunun olmasını bekleme Tarih yokedileydi kurumlar yokedilirdi yerlerine doğum günleri 23 24 25 tarihleri sırasıyla olan kurumlar getirilirdi... Sonra milli eğitim sistemi yürürlüğe girmezdi, tarih eksik bırakılırdı, daha önce de anlattım biz tarih okumaya 1924 tevhidi tedrisat çalışmaları ile başladık 1940 da bir ara yaşadık o ara hala gidiyor hadi hayırlısı
Alt 14.11.2009, 11:49   #15
barikat58
Usta Yiğido

Alıntı:
[COLOR=green Nickli Üyeden Al?nt?
Urumçi;481838]ya kusura bakma ama 400 sene önceki metinleri okusaydın şuan, şu dilin sadeliğiyle gurur duyardın ben sadece 100 sene evvelinde kafayı yedim[/color]

Merak etme o kaynaklar yokedildi hurafe, osmanlıdan miras kalan tüm fermanlar, osmanlı dönemi kitapları eserleri hepsi devlette ve çeviri halinde bulunmakta, sadece sen o kitaplara ulaşamıyorsun, senin yerine üniversiteler ulaşıyor, tarih ve edebiyat profları ulaşıyor okuyor yorumluyor yazıyor. Yani onlar orada.

Evet bakınız eğer baki kalırsak 2000 yılından kalanlar 2400 de anlaşılacak.
İşte 100 sene öncekini anlamıyorsun çünkü ben 80 sene öncesini anlamıyorum demiştimya 100---80 den daha önce

İşte sorun burdaya tarihi 3. şahısların insafına göre öğrenmek zorunda kalıyoruz

Evet 2400 yılında bugün olanları o zamankiler kısmet olursa anlayacak peki bundan önceki ne olacak işte bu bundan önceki tarihin silinmesi ve 3. şahısların kendi insaflarına göre anlatmasına göre anlaşılacak.Kimi sevmediği padişahı vatan ilanı edecek kimi çok sevdiği padişahı bizlerede sevdirecek.Biz tarihimizi hiç bir zaman tam manasıyla öğrenemeyeceğiz ve hep öksüz kalacağız gerçek tarihe !

barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.11.2009, 11:55   #16
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1260 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

400 yıl öncekilerin bizlere bıraktığı ve bizim anlayamadığımız muhteşem mirasın yarısını bizler 400 yıl sonraki nesillere aktarabilecek miyiz ki..
Alt 14.11.2009, 12:01   #17
Urumçi
Usta Yiğido

Alıntı:
İşte 100 sene öncekini anlamıyorsun çünkü ben 80 sene öncesini anlamıyorum demiştimya 100---80 den daha önce

İşte sorun burdaya tarihi 3. şahısların insafına göre öğrenmek zorunda kalıyoruz

Evet 2400 yılında bugün olanları o zamankiler kısmet olursa anlayacak peki bundan önceki ne olacak işte bu bundan önceki tarihin silinmesi ve 3. şahısların kendi insaflarına göre anlatmasına göre anlaşılacak.Kimi sevmediği padişahı vatan ilanı edecek kimi çok sevdiği padişahı bizlerede sevdirecek.Biz tarihimizi hiç bir zaman tam manasıyla öğrenemeyeceğiz ve hep öksüz kalacağız gerçek tarihe !
olur mu canım bu konuda biz ingilizlerden daha avantajlıyız, adamlar Kral Arthur'larını kanıtlayamıyor, vardı yoktu adı değişikti yeri değişikti carttu curttu diye birbirlerini yiyorlar içeride. Üstelik bu 300'lü ve 700lü yıllar arasında olduğu varsayılan bir durum. Biz Türkiye Devleti olarak 300-700 arası tüm hükümdarlık ve devlet bilgilerine ulaşmış bulunuyoruz.
Ayrıca ben 80 öncesini anlıyorum, esasında 100 sene evvelini de anlıyorum ama çaktırmayım dedimki bir de hukuk metniydi ondan zor metindi ama elit cehre metniydi edebiyatta da öyle pek bir az sade kullanan zadeler...

Hee Tarih öğrenmek amacındaysan kitapçılarda bu tarz çalışmalar var osmanlıdan kalma evraklar ile yahut başka devletlerle olan diploması ve evraklarla, fermanlarla falan uğraşan kitaplar var Bizim kitap dünyamız, tarihe el sürmeyen tatlısu liboşları, tarihi yozlaştırmaya çalışan marjinal külotları dışında da geniş bir yelpazeye sahip... Mesela Dabağyan diye bir tarihçi var kendisi Ermeni kökenli bir Türk'tür.Diyorki: " Ermeniler ön oğuz boylarıdır, o zamanlar müslümanlık olmadığından hıristiyanlığı seçip hem hıristiyan araplaşması yaşamış, hem romalılaşma, hem slavlaşma yaşamış bölgede etkin din hıristiyanlık olduğu için seçmiş sonra da asimile olmuş öztürklerdir" der bunu niye şöyle böyle diye anlatır uzun uzadıya... Evet böyle Ermenilerde var

Tarihi evrak çok, sabır diliyorum
Alt 14.11.2009, 12:07   #18
barikat58
Usta Yiğido

Alıntı:
Urumçi Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
olur mu canım bu konuda biz ingilizlerden daha avantajlıyız, adamlar Kral Arthur'larını kanıtlayamıyor, vardı yoktu adı değişikti yeri değişikti carttu curttu diye birbirlerini yiyorlar içeride. Üstelik bu 300'lü ve 700lü yıllar arasında olduğu varsayılan bir durum. Biz Türkiye Devleti olarak 300-700 arası tüm hükümdarlık ve devlet bilgilerine ulaşmış bulunuyoruz.
Ayrıca ben 80 öncesini anlıyorum, esasında 100 sene evvelini de anlıyorum ama çaktırmayım dedimki bir de hukuk metniydi ondan zor metindi ama elit cehre metniydi edebiyatta da öyle pek bir az sade kullanan zadeler...

Hee Tarih öğrenmek amacındaysan kitapçılarda bu tarz çalışmalar var osmanlıdan kalma evraklar ile yahut başka devletlerle olan diploması ve evraklarla, fermanlarla falan uğraşan kitaplar var Bizim kitap dünyamız, tarihe el sürmeyen tatlısu liboşları, tarihi yozlaştırmaya çalışan marjinal külotları dışında da geniş bir yelpazeye sahip... Mesela Dabağyan diye bir tarihçi var kendisi Ermeni kökenli bir Türk'tür.Diyorki: " Ermeniler ön oğuz boylarıdır, o zamanlar müslümanlık olmadığından hıristiyanlığı seçip hem hıristiyan araplaşması yaşamış, hem romalılaşma, hem slavlaşma yaşamış bölgede etkin din hıristiyanlık olduğu için seçmiş sonra da asimile olmuş öztürklerdir" der bunu niye şöyle böyle diye anlatır uzun uzadıya... Evet böyle Ermenilerde var

Tarihi evrak çok, sabır diliyorum

Bak işte elin ermenisi bile bizle kandaş oldugunu ilan edebilecek cesarete sahip Niye çünkü biz türkler zaten tarihi öğrenemiyoruz ! Sen üniv. mezunu hukuk okumuş biri olarak anlarsın ya biz lise mezunları ne anlayacağız ve şunuda belirtiyim arapça bildiğim halde anlamıyorum osmanlıca yazılarda ne demek istendiğini Osmanlıca harf olarak elifba kullanıyor araf alfabesi kullanıyor (ama dilimiz şuan arabistanda konuşulan arapça gibi değildi) bunların yanı sıra bazı özel kullandığımız harfler yine vardı şuan latinlerden farklı olan ç gibi mesela ! Yani diyeceğim bizim 1 kasım 1928 önceside kendimize özgü dilimiz vardı ve biz 700 yıl o dilde dünya zirvesine seslendik !!
Alt 14.11.2009, 12:20   #19
Urumçi
Usta Yiğido

zaten yukarıdaki destansıda belirttim arapça eğilimli osmanlı'nın kendine has sesleri vardı ve sesleri yansıtacağım derken kendi ses öğeleriyle uyumsuz arap elifbasını ıslah etmeye çalışmış, onun neticesinde ortaya karman çorman bir yazın çıkmıştır... Ben osmanlıca yoktu demiyorumki sadece elifba çok zordu, öğrenilmesi de öyle okunması da hatta yazılması da. işte yukarıda en basit örneği mesela
Heh Osmanlıca da halkla devlet dilinin kopukluğuda eleştirile...
Eklenen Resim Ön ?zlemesi

Alt 14.11.2009, 12:32   #20
barikat58
Usta Yiğido

Üstad piri reisin bu yazısını okuyorum lakin anlamıyorum işte Ben arapça biliyorum ondan okuyorum osmanlıca bilmiyorum ondan anlamıyorum Bu zorluk 700 sene sonramı anlaşıldı 700 sene nasıl katlandı insanlar ve şuanda arapça yazanlar nasıl yazıyor.Eğer bu bir dil olsaydı şuan yazılıyor olurdu zaten.Türkçeyi ne kadar konuşup ne kadar yazdığımızda ayrı muamma ! Sanki Türkçe değişti bu haliyle kalacakmı ? İlk önce batıya benzemek için degiştirilen harfler hızla batıya benzetiliyor günümüzdede ve ilerde o bahsettiğin 2400 lü senelerde bu dil ortadan kalkacak !

Konuyu Toplam 2 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 2 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil