Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Serbest Dini Konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Serbest Dini Konular Güncel ve Özgün yazılar, Makaleler buraya

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.11.2009, 22:41   #1
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1259 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI
Standart Müstesna Beyitler...

Selam arkadaşlar okuduğum İskender PALA'nın kitaplarından beğendiğim beyitleri sizlerle paylaşıyorum...

Seni seyr etmek için reh-güzer-i gülşende

İki canibde duru serv-i hırâmân sâf sâf ( Bakî )

Mana murat olundukta ; Ey Sevgili! Gül bahçesine giden yolda seni seyredebilmek için salınan serviler, yolun iki yanında saf saf dizilmiş duruyorlar.

Yoluna cânâ revân etsem gerek cânım dedim

Yüzüme bin hışm ile baktı dedi cânın mı var ( Zatî)

Mana murat olundukta; Ey Sevgili! Kabul edersen eğer, canımı yoluna akıtmak arzusundayım, dedim; yüzüme bin hışımla bakıp, ne canın var ki , dedi.

Âh mine'l- aşkı ve hâlâtihî

Ahraka kalbî bi-harârâtihî ( Şeyh Galip )

Mana murat olundukta; Ah, aşkın elinde ve onun hallerinden; ateşiyle kalbimi yaktı yandırdı.

Öldükte bu ben hasteyi eşk ile yusunlar

Cânâne güzâr ettiği yollarda kosunlar ( Celilî )

Mana murat olundukta; Devasız bir aşk hastası olan beni, öldüğüm zaman gözyaşı ile yıkasınlar ve sevgilinin geçtiği yolların kenarında bir yere defnetsinler.

Çektim fırâkın savmını erdim cemâlin ıydine

Ah leblerin mey-hânesin ney gibi nâlân et beni ( Lâ Edrî )

Mana murat olundukta; Ey Sevgili! Ayrılığın orucunu sonuna kadar tuttum ve cemalini görmekle bayrama erdim. Artık dudaklarının meyhanesini açıver de bir ney gibi sevinç ile işlemeye başlayayım.

Eyitti ol perî bir düşüne girüren bir şeb

Sevincimden nice yıllar geçipdür görmedim uyhu ( Zatî )

Mana murat olundukta; O peri gibi güzel sevgili bir gün bana "Bir gece rüyana gireceğim" dedi. Nice yıllar geçiyor ki bu iyi haberre sevincimden bir türlü gözüme uyku girmiyor.

Arz-ı hâl etmeğe cânâ seni tenhâ bulamam

Seni tenhâ bulacak kendimi asla bulamam ( Selikî )

Mana murat olundukta; Sevgilim! Hâlimi yani aşkından dolayı başıma gelenleri ve isteklerimi arz etmek için seni tenha bulamıyorum. Seni tenha bulunca kendimi asla bulamıyorum.

Kılsa vaslında gönül bûsen temennâ etme ayb

Dûstum âdettir eyler cerrini cerrâr-ı îyd ( Aşkî )

Mana murat olundukta; Sevgilim! Gönlüm vuslatını yaşarken, buseni istese onu ayıplama. Bilirsinki bayram dilencisinin dilediğini istemesi âdettendindir.

Benîm gamze tuvânî ki katl-i âmkunî

Neûzübilleh, eger gamze-râ tamâm kunî ( Lâ Edrî )

Mana murat olndukta; Sevgilinin şöyle güzçsüz ve küçücük bir gamze kırıntısı bile âşıklar arasında katliama sebep oldu. Allah korusun, gamze ya bir de tamam olsaydı?!..
Radyolog61
Alt 11.11.2009, 22:49   #2
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: Müstesna Beyitler...

Radyo Hilal den İskender Pala'nın bir kitabını kazanmıştım. Dili çok ağırdı hiçbişey anlamamıştım. Divan edebiyatıydı galiba
Alt 11.11.2009, 22:51   #3
goramaz
Usta Yiğido

goramaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goramaz Şuan goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.08.2022 02:47

Tecrübe Puanı: 1307 goramaz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

AŞK İMİŞ ALEMDE NE VAR İSE
İLİM BİR KİLU KAAL İMİŞ ANCAK..

(sevgili İskender Pala , bir de resmini ekleseydin..Türk dili ve kültürü için büyük çaba sarfediyor..Göz aşinalığı olurdu
Alt 11.11.2009, 22:56   #4
Siyahnur
Usta Yiğido

Siyahnur - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Siyahnur Şuan Siyahnur isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.09.2013 01:22

Tecrübe Puanı: 754 Siyahnur FAZLA SÖZE GEREK YOKSiyahnur FAZLA SÖZE GEREK YOK

Tesekkürler, lügat lazim...
Iskender Pala´nin "Askname" kitabini ariyoruz bizde, malesef net´den Almanyaya ürün gönderen site bulmak bi macera...
Alt 11.11.2009, 22:56   #5
LaEdri
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1259 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

İskender Pala Divan Edebiyatı'nın günümüzdeki en önemli alimlerinden birisidir.Kitapları da genel itibariyle bu yönedir.Her kitabı okunmaya değerdir.
Alt 11.11.2009, 22:58   #6
LaEdri
Usta Yiğido

Bu kitabı çok güzel,akıcıdır.Günümüzde kullandığımız deyimlerin tarihte nasıl ortaay çıktığını çok güzel bir dille anlatıyor.Erzurumda okumuştum,tekrar okumak için Sivas'ta 3-4 kitapcıya sordum ama bulamadım malesef.Bulanalr kesinlikle okumalı
Alt 11.11.2009, 23:03   #7
LaEdri
Usta Yiğido

" Sanma şahım /herkesi sen / sadıkane / yar olur

Herkesi sen / dost mu sandın / belki ol / ağyar olur

Sadıkane / belki ol / alemde bir / dildar olur

Yar olur / ağyar olur / dildar olur / serdar olur "

Yavuz Sultan Selim Hana ait bir beyit. Dizelerin ilk kelimeleri yukarıdan aşağıya okunduğunda aynı dizeyi verir.Bu tarzda yazılan ilk beyit olduğu söylenmektedir. Divan edebiyatında bu özelliğe vezni aher denir.
Alt 11.11.2009, 23:06   #8
LaEdri
Usta Yiğido

“Keşke toprak olsaydım” anlamına gelen “yâ leytenî küntu türâbâ”, Divan şiirinde en çok iktibas edilen âyetlerdendir. Ve belki de en güzel kullanıldığı yer de şâiri bilinmeyen şu beyittir:

Hâk-i pâyin olduğum gördü didi kâfir rakib

Taş ile bağrın döğüp “yâ leytenî kuntu türâb”

Şâir diyor ki, kâfir rakip senin ayağının toprağı olduğumu görünce, kıskançlıktan bağrını döğerek “keşke ben de toprak olaydım” dedi

Divan şairleri, gündelik hayatlarındaki sıradan konuşmalarında bile âyet ve hadis kullanmayı bir meziyet kabul ederlerdi. Öyle ki yeri geldiğinde bunları birer mizah ve hazır cevaplık unsuru olarak bile kullanırlardı. Bununla ilgili olarak şu örnek verilebilir:

Fâtih; musahip, mahbub ve bendelerini seçerken şiirden anlayan, hakikatleri nükte ile yoğuranları tercih edermiş. Vezirleri arasında Mahmud ve Ahmet Paşalar gibi divan tertip etmiş şâirler olduğu bilinmektedir. Rivayete göre Fâtih bir gün, at üzerinde, bendeleriyle seyrana çıkmış. Sağanak geçen bir nisan mevsimi olsa gerek, yolda atının ayağından sıçrayan bir çamur katresi hemen ardındaki bendesinin yanağına yapışmış. O sırada Ahmet Paşa, mahbubun gül yanağı üzerine sıçrayan çamuru görüp,

“Yâ leytenî kuntu turâbâ” deyivermiş. Bu ibâre Nebe Suresinin 40. âyetinde geçer ve meâlen “Keşke toprak olsaydım” demeye gelir. Fâtih, Pâşa’nın bu mırıldanışını işitince sûret-i haktan görünüp bendesine “Ne diyor?” diye sormuş. Mahbubun verdiği cevap pek muhteşem ve muhteşem olduğu kadar da yalın ve gündelik. Meğer mahbub, cevap olarak söz konusu âyetin tamamını okumakla yetinmiş: “Ve yekûlu’l-kâfiru yâ leytenî kuntu turâbâ” yani “kâfir diyor ki; keşke toprak olsaydım.” (Bk. İskender PALA, Âh minel-aşk, Ötüken Neşriyat, İstanbul, 1999, s.37)
Alt 11.11.2009, 23:07   #9
LaEdri
Usta Yiğido

Güllü dibâ giydin emmâ korkarım âzâr seni

Nâzenînim sâye-i hâr-ı gül-i dibâ seni
(NEDİM)

(Ey sevgili,üzerinde gül işlemeli motifler bulunan bir elbise giydin; fakat korkarım ki o elbisenin gülünün dikeninin gölgesi seni incitir)

Ruh inceliği..
Alt 11.11.2009, 23:07   #10
KARAMELLL58
Usta Yiğido

KARAMELLL58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KARAMELLL58 Şuan KARAMELLL58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2013 18:04

Tecrübe Puanı: 1644 KARAMELLL58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

teşekkürler çok güzel beyitler ellerine sağlık
Bende yok sabru sükûn, sende vefadan zerre,

İki yoktan ne çıkar fikredelim bir kerre.(Nâ-bi)
bu beyiti çok seviyorum çok anlamlı geliyo
KARAMELLL58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil