Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.02.2008, 10:30   #1
ceylankimya
Tecrübeli Yiğido

ceylankimya - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ceylankimya Şuan ceylankimya isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.06.2008 07:57

Tecrübe Puanı: 704 ceylankimya FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Pfeil -->Yazıcıoğlu: Kosova'yı ilk tanıyan biz olalım

Muhsin Yazıcıoğlu niçin "Kosova'yı ilk tanıyan ülke Türkiye olmalı" dedi? BBP lideri Türkiye'nin neden bu konuda ön almasını savunuyor? Yazıcıoğlu, Ergenekon ve çetelerle ilgili ne dedi?

Muhammet Kutlu'nun röportajı

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu 'son teklifi ile' dikkatleri üzerinde topladı; "Bağımsızlığını dün ilan eden Kosova'yı ilk tanıyan ülke Türkiye olmalı" BBP lideri Türkiye'nin neden bu konuda ön almasını savunuyor? Yazıcıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çeteler ve Ergenekon'la ilgili dün dile getirdiği "Bizi engellemek istiyorlar..." görüşünü nasıl yorumladı?

Yazıcıoğlu tüm bu soruların cevabını cafesiyaset.com'a anlattı. İşte Muhsin Yazıcıoğlu ile yaptığımız özel röportaj;

-Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Türkiye nasıl davranmalı sizce?

Kosova, Sırplar açısından bir Kudüs niteliğinde görülmektedir. Çünkü orada bir Osmanlı padişahını şehit etmişlerdir. Sırplar, Kosova’ya kendilerince böyle bir ulviyet kazandırmaktadırlar. Bizim açımızdansa Kosova Evled-ı Fatihandır. Orada şehitlerimiz vardır. Bir büyük sultanımız şehit olmuştur. Soydaşlarımız, dindaşlarımız yaşamaktadır. Onların özgürlüğü ve bağımsızlığı için fedakârlık yapmalıyız. Kosova’nın bağımsızlığını ilk tanıyan devletlerin başında Türkiye gelmelidir.

Ben Kosova’nın bağımsızlık mücadelesinde başarılı olmasını temenni ediyorum. Bu mücadelenin her safhasında Kosovalılarla birlikte oldum. Çok yakında tekrar ziyaret ettim. Şartlar oluştuğunda, bağımsızlığınızı ilan ettiğiniz zaman ilk tanıyan devletin Türkiye olması için Meclis’te ilk önergeyi de ben vereceğim demiştim. Bu Salı günü Genel Kurul’da konuşmak üzere gündem dışı söz aldım. Bu teklifimi bizzat Meclis’te ifade edeceğim.

-Başbakan Erdoğan, Atv’de yaptığı bir söyleşide, “Ergenekon konusunda devletin içinde bizi yavaşlatmak isteyenler var” dedi. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kim meşruiyet dışına çıkıyorsa, kim yasadan yetkisini almayan bir yetki kullanmaya kalkışıyorsa yargının görevi bunun yakasına yapışmaktır. Tabi ki, devlet içerisinde asla çeteciliğe gayrimeşru yapılanmaya izin verilmemelidir. Üstüne gidilmelidir. Başbakanların görevi de şikâyet etmek değil, gereğini yapmaktır. Bu noktada daha fazla yapılması gereken şey varsa bu hususta yargıyı harekete geçirmek, yasal boşluk varsa yasama organını harekete geçirerek düzenleme yapmak iktidarların görevidir.
Türkiye’de suni krizlerle siyasi amaçlarına ulaşmak çabasında olanların daima olduğunu biliyorum. Ama bunlarla mücadele için yasama, yargı, yürütme erklerinin ayrılığına dayanan oturmuş bir sisteme ihtiyaç vardır. Şu anda öyle bir sistem görülmüyor. Zaman zaman siyaset yargıyı baskı altına alıyor. Bazen yargı yasama organının üstüne çıkıyor. Bir kafa karışıklığı ne yazık ki var. Bundan da çeteleşmeler, gayrimeşru yapılanmalar daha çok cesaret buluyor.

-Başörtüsü ile ilgili düzenleme konusunda ne düşünüyorsunuz? İzlenen yol sizce doğru mu?

Bu tür yıllara sarih sorunların çözüme kavuşturulması için mutlaka iyi bir alt yapı oluşturarak gündeme getirilmesi lazım. Başörtüsü konusunun bu sıcaklıkta gündeme taşınmış olması, “herhalde iyi bir altyapı oluşturulmuştur” umuduna bizi götürdü.
Fakat gelişmelere baktığımızda, maalesef bir altyapı oluşturmadan gerekli hazırlıklar yapılmadan suyun akışına uygun bir çözüm üretme noktasında olduklarını gördüm. Bundan da üzüntü duyuyorum. Çok iyi bir hazırlık yapılmamıştı.
Gerek Anayasa değişikliği için hazırlanan metin, gerekse iki partinin üzerinde mutabakat sağlandığını ifade ettiği YÖK Kanunu değişiklik taslağı, yeterli özen gösterilerek hazırlanmış olmadığını gösteriyor. Anayasa değişikliğinin ardından, yine başörtüsü konusunda mutabakata varan partilerin bu istikamette bazı kanunların değiştirilmesi hususunda kamuoyuna sağlıklı doğru bir imaj yansıtamadıkları görülüyor. Bu değişikliği, “iç güveysinden hallice” diye ifade etmiştim. Her şeye rağmen laiklik, demokrasi ve özgürlük açısından bir açılım olarak görüyorum. Bütün bu çabalara teşekkür ediyorum fakat yeterli bulmuyorum.

-Almanya’da yaşanan yangın sonrası Başbakan Erdoğan ile birlikte bu ülkeye ziyarette bulunmuştunuz. Başbakan ile gündemdeki konular hakkında neler görüştüğünüzü bize anlatabilir misiniz?

Güncel konularda değerlendirmeler yaptık. Bazı kaygıları birlikte paylaştık. Bazı atılan adımların yetersizliği konusundaki değerlendirmelerimiz de oldu. YÖK Kanunu ile ilgili hazırlanan taslağın yeterli olmadığını, bu konuda bazı kaygılarımız olduğunu ifade ettim. O konudaki hazırlıklarımızı partilerine sunduğumuzu ifade ettim. “Yine görüşelim” dedi, önerilere açık olduğunu ifade etti. Biz de her aşamada zaten ulaştırıyoruz iktidara önemli konulardaki çalışmalarımızı ve görüşlerimizi.

YÖK Kanunu’nda yapılacak değişiklik ne kadar fayda getirecek. Zarar getirmeyecek ve Anayasa Mahkemesi’nden dönmeyecek şekilde nasıl hazırlanabilir. Bunlarla ilgili kaygı ve tekliflerimizi geliştiriyoruz. İktidarla da paylaşıyoruz.

-Terörle mücadele konusunda atılan adımları yeterli buluyor musunuz?

Terörle mücadele, birbiriyle ilintili çok kapsamlı bir program olarak yürütülmelidir. Bir taraftan ekonomik sosyal tedbirler geliştirilirken, gelir dağılımı adaletsizliğini, düzeltecek tedbirler geliştirilirken, diğer yandan pratik mücadelenin sürdürülmesi lazım. Terör örgütünün örgütlenme modelini açığa çıkartacak, buna uygun şekilde bir mücadele birlikleri oluşturmak gerekir. Sınır ötesi konusunda gösterilen kararlılık, takdir ettiğimiz şeyler. Ama sürekli dış konjonktürü kontrol ederek dışa bağımlı bir mücadele faydalı değil. Başta ABD olmak üzere, dışarının bize çizdiği sınırlar içinde bir mücadele izlenimi veriyor iktidar. Özgünlük ortaya koyamıyor.

-Türkiye’nin dış politika konusundaki açılımları konusunda ne diyebilirsiniz? Sizce hükümet dış politika konularında başarılı mı?

Ne yazık ki, hükümetin dış politika konularında tutarlı bir açılım içerisinde bulunduğunu söylemek zor. Her şeyini ABD ve AB’ne göre oluşturan bir Türkiye imajı doğru değil. Bu Türkiye’yi daraltmaktadır. Türkiye’yi özgüvenden yoksun, açılım yapamayan bir ülke konumuna düşürmektedir. Bu itibarla zaman zaman Türkiye hayır diyebilen bir ülke olabilmelidir. AB’nin ABD ile ilişkilerin alternatiflerinin var olduğunu ortaya koymalıdır. Türkiye mutlaka Hazar havzasında ve Türk dünyasında bir yeni açılım projesi ortaya koymak zorundadır. Enerji-İpek Yolu oluşturulmalıdır. Kendi coğrafyasında önder, miğfer bir ülke rolü üstlenmelidir.

-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Orta Asya Cumhuriyetlerine yönelik açılımı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Cumhurbaşkanının Türk cumhuriyetlerine yönelik açılımlarını faydalı ve umut verici görüyorum. Esasen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’ndan beklenen de bu tür açılımlardır. Öncelikle aynı kökten, aynı soydan geldiğimiz ülkelerle ilişkileri geliştirme çabası içinde bulunması önemlidir. Ardından, dünyada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmesi beklenir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu yöndeki açılımlarını son derece olumlu buluyorum.

-Partinizin Antalya kampında neler ele alındı? Ne gibi kararlar alındı? Yerel seçimlerde iddialı mısınız?

Antalya’da “Yerelde iktidar için yerel yönetimler” konulu bir panel düzenlendi. 15. Yıldönümümüz münasebetiyle, üç günlük ailelerle birlikte kamp yapıldı. Güzel bir katılım vardı. Çok faydalı ve başarılı bir aile kampı oldu. Orada güncel konular, Türkiye’nin iç ve dış sorunları değerlendirildi. Partinin çalışma şartları, yeni açılımları, önümüzdeki mahalli seçimler için stratejik hedefler konusunda değerlendirmeler yapıldı. Hem bir moral aşıladı hem de çok verimli bir eğitim faaliyeti gerçekleştirilmiş oldu. Mahalli seçimlere eksiksiz katılacağız. Bütün il teşkilatlarımıza şimdiden hazırlık yapması talimatı verdik. Yerel seçimlerde önemli başarı elde edeceğimize inanıyoruz.

Muhammet Kutlu'nun röportajı

kaynak:haber7.com

"BİLİNİZKİ SONUNUZ ALEVLİ BİR AHTIR
İNTİKAM ALANLARIN EN HAYIRLISI ALLAH 'tır"
ceylankimya isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 18.02.2008, 10:34   #2
puar
Usta Yiğido

puar - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

puar Şuan puar isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.04.2010 14:08
Tournaments Won: 1

Tecrübe Puanı: 767 puar BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart --->: -->Yazıcıoğlu: Kosova'yı ilk tanıyan biz olalım

Öncelikle Hak edilen özgürlük için tüm kosova halkını tebrik eer Allah sonsuza dek bağımsızlığını daim kılsın...
Alt 18.02.2008, 10:36   #3
serkanka58
Tecrübeli Yiğido

serkanka58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

serkanka58 Şuan serkanka58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 643 serkanka58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

EN BÜYÜK BAŞKAN BİZİM BAŞKANNNNNN
CANIM YAAAA
BEN SEVİYORUM BU ADAMI
serkanka58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 18.02.2008, 10:37   #4
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 862 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Re: -->Yazıcıoğlu: Kosova'yı ilk tanıyan biz olalım

Sırp zalimlerin katliamlarından çok çeken Kosova halkını bu bağımsızlık zaferşnden dolayı kutlarım.
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 18.02.2008, 10:39   #5
ceylankimya
Tecrübeli Yiğido

Standart -->: -->Yazıcıoğlu: Kosova'yı ilk tanıyan biz olalım

Muhsin YAZICIOĞLU TÜRKİYE'nin değerlerini en iyi bilen kendiside bizzat uygulayan bir devlet adamıdır. Türkiye bugün ne Filisten'deki kardeşlerimize zamanında ne kosovaya doğru dürüst yardım edemiyor sadece sözde kalan siyaset izleniyor yaptırım uygulayamıyor bulunduğu konumun değerini kullanamaz halde ne yazık ki ama Büyük Başkan YAZICIOĞLU bunu çok iyi biliyor.İnşallah Türkiye liderine kavuşur...

Alt 18.02.2008, 10:41   #6
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 862 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Re: -->: -->Yazıcıoğlu: Kosova'yı ilk tanıyan biz olalım

Alıntı:
ceylankimya Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Muhsin YAZICIOĞLU TÜRKİYE'nin değerlerini en iyi bilen kendiside bizzat uygulayan bir devlet adamıdır. Türkiye bugün ne Filisten'deki kardeşlerimize zamanında ne kosovaya doğru dürüst yardım edemiyor sadece sözde kalan siyaset izleniyor yaptırım uygulayamıyor bulunduğu konumun değerini kullanamaz halde ne yazık ki ama Büyük Başkan YAZICIOĞLU bunu çok iyi biliyor.İnşallah Türkiye liderine kavuşur...

İnşallah abi inşallah.Türkiye özlemini çektiği başkana inşallah kavuşacak.
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 18.02.2008, 11:37   #7
ceylankimya
Tecrübeli Yiğido

Pfeil -->: -->Yazıcıoğlu: Kosova'yı ilk tanıyan biz olalım

..::BAĞIMSIZLIKLARINI KUTLUYORUM::..

Darısı KKTC'nin başına inşallah iki yüzlü ab devletlerinden bunuda bekliyoruz...

Alt 18.02.2008, 11:42   #8
Dağcı
Tecrübeli Yiğido

Dağcı - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dağcı Şuan Dağcı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 23.08.2014 12:23

Tecrübe Puanı: 706 Dağcı FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

". . .

Çünkü orada bir Osmanlı padişahını şehit etmişlerdir. Sırplar, Kosova’ya kendilerince böyle bir ulviyet kazandırmaktadırlar. Bizim açımızdansa Kosova Evled-ı Fatihandır. Orada şehitlerimiz vardır. Bir büyük sultanımız şehit olmuştur. Soydaşlarımız, dindaşlarımız yaşamaktadır. Onların özgürlüğü ve bağımsızlığı için fedakârlık yapmalıyız. Kosova’nın bağımsızlığını ilk tanıyan devletlerin başında Türkiye gelmelidir."

Hayırlı olsun...
Alt 18.02.2008, 11:43   #9
tekniker58
Tecrübeli Yiğido

tekniker58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tekniker58 Şuan tekniker58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.08.2014 17:40

Tecrübe Puanı: 664 tekniker58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Muhsin yazıcıoğlu'nu tebrik ederim çünki çalışıyor. ortak sorunlarda beraber sorunları halletme noktasında başarılı oluyor. Aldığı oyları hak ediyor.
tekniker58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)