Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 01.01.2008, 20:07   #1
Efe Cemil Şeker
Yiğido

Efe Cemil Şeker - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Efe Cemil Şeker Şuan Efe Cemil Şeker isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.10.2009 12:25

Tecrübe Puanı: 620 Efe Cemil Şeker FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart YIL BAŞI MI ? MEKKE'NİN FETHİ Mİ ?

YIL BAŞI
31 Aralık, 1 Ocak gecesi hıristiyanlarca İsa (a.s)’ın doğum günü olarak kutlanmaktadır.

Yılbaşı gecesi, aslında sıradan bir gecedir. Müslümanlar için bir anlam ifade etmez. Hal böyle iken yılbaşı gecesi, toplumsal bir isyan ve çılgınlık gecesi haline getirilmiştir. Aynı zamanda iğrenç bir yabancılaşma sergimenmektedir.

Yılbaşı kutlama durumunda olan her insan kendi kendine sormalıdır: “Ben hıristiyan mıyım, müslüman mıyım?” diye. Bu soruya cevap aramalıdır. Hangisine benzediğine bakmalıdır.

Hıristiyanlar bize ait hiçbir bayramı, kutsal günü ve geceyi kutlamazken, biz şuursuzca, kendimizi inkâr edercesine, hıristiyan gibi yılbaşını kutlarsak, bu bizim açımızdan doğru olur mu?

Hani bir karga kilisenin kırık camından içeriye girmiş, kutsal sudan içmiş, ortalığı dağıtmış, putun üstüne pislemiş. Papaz içeriye girince kızmış ve kargaya:

- Müslümansan niye kutsal şaraptan içtin? Eğer hıristiyansan niye putun üstünü pisledin? demiş.

Sahi, yaptığımıza göre biz kimiz? Kime benziyo-ruz?

Mekke fethinin yıldönümü mübarek olsun. İnananlara nice nice fetihler nasip etsin Cenab-ı Allah.

MEKKENİN FETHİ

1 Ocak tarihinin müslümanlar için özel bir önemi vardır. Bazıları şuursuzca yılbaşı kutlarken, müslümanlar da Mekke'nin fethini kutlamalılar.

Mekke şehri Peygamber(a.s) tarafından 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Bu fetih öyle anlamlıdır ki, müslümanlar zorla çıkarıldıkları Mekke’yi hiç silah kullanmadan, bir damla kan akıtmadan teslim almışlardır.

Fethin bu kadar kolay olmasının sebebi Allah Rasûlünün ve müslümanların insanların gönlünü fethetmesiydi.

Müslümanlar 8 yıl ayrı kaldıkları vatanlarına Allah'ın lütfu ve vadinin gerçekleşmesi ile fethetmeşlerdir. “Elbette Kur'an-ın tebliğini üzerine farz kılan Allah, seni yine (Mekke’ye) döndürecektir.” Vadi gerçekleşmiştir.

Mekke'nin fethi mesajlarla doludur. En önemli mesajlardan biri zulmün baki olmayacağıdır. Hiçbir zulüm ebedi değildir. Müslümanlar zulme uğrasa da, sıkıntıya düşse de mazlumların yardımcısı Hz. Allah’tır. Mekke’den, yurtlarından sürülen müslümanlar böyle inanıyordu. Yapılanları Allah'a havale ediyorlardı. Mazlumla Allah arasında perde olmadığına inanıyorlardı.

İslâm peygamberine ve ona inananlara yapılan zulüm geri tepmiş, hicretle müslümanlar güçlenmiştir. Mekke’den kovulanlar 10 bin asker olarak Mekke’ye geri dönmüştür. İşte bu mazlum insanlar, Mekke'nin fatihleri olmuş ve tarihe geçmişlerdir.

İşte yılbaşında şuursuzca kutlamalara katılanlara karşı, Mekke'nin fethinin kutlanması, alternatif olay olarak sunulmakta, taşkınlıklar ve çılgınlıklar bir nebze önlenebilmektedir.

Mekke'nin fethi gerçekten kutlanmaya değer islâm tarihinin önemli bir dönüm noktasıdır.

Siz Ne Taraftasınız ?
Alt 01.01.2008, 21:32   #2
Ertugrul
Genel Koordinatör

Ertugrul - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ertugrul Şuan Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2013 13:22

Tecrübe Puanı: 10 Ertugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende Zukunft
Standart -->: YIL BAŞI MI ? MEKKE'NİN FETHİ Mİ ?

Yılbaşının batı özentisi halinde kutlanmasına bende karşıyım,hele hele absürd işler yapılıp çam
ağacı süslemeye,noel baba şapkaları takmaya hiç gelemiyorum.
Mekenin fethi her müslaman için kutlanması,anılması ve ders alınması gereken bir
olay,yılbaşının alternatifi olamayacak kadar kutsal ve önemli...

Ertuğrul Özdemir

Kötülere Acımak İyilere Zulümdür !
Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 01.01.2008, 23:10   #3
Sweetgirl
Usta Yiğido

Sweetgirl - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sweetgirl Şuan Sweetgirl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.05.2015 23:50

Tecrübe Puanı: 1045 Sweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz sein
Standart YIL BAŞI MI ? MEKKE'NİN FETHİ Mİ ?

Alıntı:
cahar Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Yılbaşının batı özentisi halinde kutlanmasına bende karşıyım,hele hele absürd işler yapılıp çam
ağacı süslemeye,noel baba şapkaları takmaya hiç gelemiyorum.
Mekenin fethi her müslaman için kutlanması,anılması ve ders alınması gereken bir
olay,yılbaşının alternatifi olamayacak kadar kutsal ve önemli...
Sana katiliyorum Ertugrul

bizim milletin bilgisizliginden kaynaklaniyor bu cam agaci süsleme ve noel baba sapkasini takma islemleri.

Bunlarin ikiside yil basinda degil noelde yapiliyor. Yani 24. Aralik (Hz. Isa'nin dogum günü). Özenti gösteripde cam agaci süsleyenler ve yil basini noel gibi kutlayanlar, önce NEDEN o sekil süsler NEDEN o noel baba vs. yapildigina bakin ve onlari ögrenin ondan sonra zamaninda kutlamaya bakin kutliyacaksaniz!!!!

Sweetgirl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 02.01.2008, 10:21   #4
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 870 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK

Evet aslında bizim Mekkenin fethini kutlamamız lazımken gidiyoruz yılbaşını kutluyoruz.Bu Yılbaşı gecesi Alperen ocaklarının düzenlediği GÖZYAŞI GECESİ vardı.Ve çok güzel bir proğramdı Kuran-ıKerim okundu,Çanakkale Savaşı hem canlandırıldı hemde slayt gösterisiyle anlatıldı,Mekkenin fethide slayt gösterisiyle gösterildi çok güzel bir geceydi keşke fırsat olsaydıda herkes bu proğrama katılabilseydi.
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 02.01.2008, 10:41   #5
recosan58
Tecrübeli Yiğido

recosan58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

recosan58 Şuan recosan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.09.2011 18:13

Tecrübe Puanı: 641 recosan58 FAZLA SÖZE GEREK YOKrecosan58 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: YIL BAŞI MI ? MEKKE'NİN FETHİ Mİ ?

Kardeş o kadar güzel bir konuya değinmişsinki öncelikle seni tebrik ediyorum.
Doğru 1 ocak 630 mekkenin fethi malesef bizler buna çok duyarsız kalıyoruz.
Belkide bunu bilmeyen arkadaşlarımız var.
Aslında her müslümanın bu konuda senin kadar duyarlı olması gerekir.
Öncelikle sana teşekkür ediyor bütün arkadaşları bu konuda duyarlı olmaya davet edyorum.
recosan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 02.01.2008, 14:57   #6
ab_ı_dide
Yeni Yiğido

ab_ı_dide - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ab_ı_dide Şuan ab_ı_dide isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.03.2008 15:57

Tecrübe Puanı: 0 ab_ı_dide FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bu ne biçim bir zihniyet..
geçen gün new york tımes gazetesnde okudum..
türkler meydanlarda noel babayı bekliyorlar die bir ibare kullanılmı yanına da : ) bu işaret konulmustu..
siz neden bahsediyorsunz
mekke nin fethi fetih suresnin nazil olduğu gündür..
yılbası ise sadece yahudu ve hristiyanların binbir taskınlıklarlaile kutladığı batı inancıdır.. onlar nasıl ki bizim kurban bayramımızı kutlamazlar biz de onların kutsal yılbaslarını kutlamayalım arkadaşlar..
ab_ı_dide isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 02.01.2008, 15:25   #7
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Sizi Bilmem ama ben Konyada düzenlenen Mekke Gecesine katıldım.
Yılbaşını iste bir eğlence olarak kutlamak yerine ben sadece "Mutlu Yıllar" dedim.
Alt 02.01.2008, 17:18   #8
xwst
Yiğido

xwst - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

xwst Şuan xwst isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 23.01.2010 18:43

Tecrübe Puanı: 622 xwst FAZLA SÖZE GEREK YOKxwst FAZLA SÖZE GEREK YOK

Walla etik olarak İSA benim de peygamberim ve nasıl ki kutlu dogumu kutluyorsam noeli de oyle kutluyorum.Gecenlerde bi arkadas biz muslumaniz yilbasini hicri yila gore kutlariz dedi cok guldum gercekten.E madem biz tum peygambere inaniyoruz ki ISLAM aslinda tum dinleri kapsiyo o halde dier peygamberlere resmen kufredip HZ.Muhammed'i ilahlastirmak niye?Cemil Meric(ki kendisi sagci bir sosyologdur)Sosyoloji Notlari ve Konferanslari adli kitabinda gercekten guzel bir noktaya deginmis.''Insanlar artik Hz.Muhammed'i ilahlastirdi,kutlu dogum haftalari buyuk senliklerle kutlaniyor ki Berat Kandili(Kur'an-ı Kerim'in indigi gece)boyle kutlanmaz.''
xwst isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 02.01.2008, 17:47   #9
Sweetgirl
Usta Yiğido

Sweetgirl - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sweetgirl Şuan Sweetgirl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.05.2015 23:50

Tecrübe Puanı: 1045 Sweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
ab_ı_dide Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
bu ne biçim bir zihniyet..
geçen gün new york tımes gazetesnde okudum..
türkler meydanlarda noel babayı bekliyorlar die bir ibare kullanılmı yanına da : ) bu işaret konulmustu..
siz neden bahsediyorsunz
mekke nin fethi fetih suresnin nazil olduğu gündür..
yılbası ise sadece yahudu ve hristiyanların binbir taskınlıklarlaile kutladığı batı inancıdır.. onlar nasıl ki bizim kurban bayramımızı kutlamazlar biz de onların kutsal yılbaslarını kutlamayalım arkadaşlar..

yilbasi hiristiyanlarin ve yahudilerin bayrami degil, dikkatini cekerim. Yil basi yeni yila girildigi icin kutlaniliyor. Yani dinsizlerde kutluyor Yilbasini.
Hiristiyan ve yahudilerin kutladigi bayram ise HZ. ISA'nin dogumudur. Ve bu tarihde Yilbasiyla hicmi hic alakasi yoktur. Hz. ISA'nin dogumu 24 - 26 Aralik kutlaniliyor. Aralik ayinin ilk pazar gününden süslenmeye baslanir ve bu kutlama 26 Aralik ayina kadar sürer.

Arkadaslar lütfen yil basi ile Hz. Isa nin dogumunu ve mekke'nin fethi ile Hz. Muhammedin dogumunu karistirmayin.

Sweetgirl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 02.01.2008, 18:24   #10
Ertugrul
Genel Koordinatör

Ertugrul - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ertugrul Şuan Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2013 13:22

Tecrübe Puanı: 10 Ertugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende Zukunft
Standart -->: --->: YIL BAŞI MI ? MEKKE'NİN FETHİ Mİ ?

Alıntı:
xwst Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Walla etik olarak İSA benim de peygamberim ve nasıl ki kutlu dogumu kutluyorsam noeli de oyle kutluyorum.Gecenlerde bi arkadas biz muslumaniz yilbasini hicri yila gore kutlariz dedi cok guldum gercekten.E madem biz tum peygambere inaniyoruz ki ISLAM aslinda tum dinleri kapsiyo o halde dier peygamberlere resmen kufredip HZ.Muhammed'i ilahlastirmak niye?Cemil Meric(ki kendisi sagci bir sosyologdur)Sosyoloji Notlari ve Konferanslari adli kitabinda gercekten guzel bir noktaya deginmis.''Insanlar artik Hz.Muhammed'i ilahlastirdi,kutlu dogum haftalari buyuk senliklerle kutlaniyor ki Berat Kandili(Kur'an-ı Kerim'in indigi gece)boyle kutlanmaz.''
Elbette Hz. İsa(a.s) müslümanlarında peygamberidir ve müslümanlar Hz.
İsa(a.s) yapılan hakaretlerin yanında olmaz,ona haşa tanrının oğlu demezler.
Burada ki yılbaşı kutlamalarının biçimi,toplumun anlayışı yanlıştır.
Kur'an da ''Allah, üçün üçüncüsüdür” diyenler şüphesiz kâfir olmuşlardır'' diyor.
Yine Peyhamberimiz ''Her kim bir kavmi taklit ederse, onlardandır.'' buyururken
yılbaşının taklitçi bir zihniyetle kutlanmasını şahsen doğru bulmuyorum.
Kutlu doğum haftası ise bize özgüdür ve Allah Resulünü anlamak,anlatmak için bir
fırsattır. Hz. Muhammed (s.a.v)'in ilahlaştırıldığı gibi bir iddiayıda kabul
edemiyorum.İslamın ilk şartı olan Kelimei Şehadet bunun için yeter bir kanıttır.
Bildiğiniz gibi “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû
ve rasûlühü” “Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun
kulu
ve elçisi olduğuna şahitlik ederim” anlamındaki, ifadesidir. Peygamber
efendimizin fani bir kul olduğunu her müslüman bilir ancak bu onun haşa
kıymetinde bir eksikliğe sebebiyet vermez. Milletimiz Peygamber sevgisini
gönlünde yaşatır ve yaşatmaya devam edecektir.

Ertuğrul Özdemir

Kötülere Acımak İyilere Zulümdür !
Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)