Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.09.2009, 09:51   #1
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Ehliyet almak zorlaşıyor

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Ehliyet almak zorlaşıyor. Yeni yönetmelikle önceden 5 dakikayla geçiştirilen direksiyon sınavları tarihe karışacak. Sadece bir caddede tur atıp sınavı geçme dönemi bitecek.

Sürücü adayları her türlü yol durumu düşünülerek sınava tabi tutulacak. Otoyollara çıkarılacak adaylar, hem gündüz hem de gece sürüş testinden geçirilecek.

Yeni sistemde adaylara not veren direksiyon hocalarına yenileri eklenecek. Bu kişilere direksiyon sınavı için özel ders verilecek.

Direksiyon sınavında emniyet kemerini takmama ya da sinyal vermeyi unutma gibi hatalar affedilmeyecek. Sınav sonucu yapılacak titiz değerlendirmeden geçemeyen sürücü adayları sınav tekrarı için yeniden direksiyon eğitimine gönderilecek. Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin, genel konularda mutabakat sağlanan yönetmelik sayesinde ehliyet almada Almanya’daki sistemin uygulanacağını söyledi.

Sınav 45 dakikaya çıkıyor

5 dakika bile sürmeyen direksiyon sınavlarının 45 dakikaya çıkarılabileceğini belirten Şahin, "Sınavların ciddi olması sürücü kurslarının direksiyon eğitimlerine önem vermesini sağlayacak. Adaylar hiç direksiyona oturmadan geçirilmeyecek." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) Yönetmeliği’nin değiştirilmesi için yapılan çalışmalarda sona yaklaştı.

Yönetmelik değişikliği için oluşturulan komisyonda Sürücü Kursları Konfederasyonu’ndan temsilciler de yer alıyor. MEB, sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini alıyor. Komisyona katılanlar trafik kazalarında birincil sebepler arasında yer alan sürücülerin eğitimiyle ilgili taleplerde de bulundu.

Direksiyonda gece eğitimi de var

Bu kapsamda direksiyon eğitim ve sınavlarının düzeltilmesiyle ilgili öneriler sunuldu. Yönetmelik değişikliğinin amacı motor, ilkyardım, trafik gibi yazılı sınavlardan ziyade direksiyon sınav sistemini baştan aşağı yenilemek ve AB standartlarına uygun hale getirmek. Komisyonun çalışmalarına göre, sürücü kurslarının verdiği 20 saatlik zorunlu direksiyon eğitimi kapsamında gece eğitimi de var.

Ancak mevcut sınav sistemi yüzünden gece eğitimi hiçbir zaman hayata geçirilemiyor. Yeni yönetmelikle direksiyon sınavının şehir içi ve şehirlerarası yollarda gece ve gündüz şartlarında ayrı ayrı yapılması öngörülüyor. 5 dakikalık direksiyon sınavlarının 45 dakikaya çıkarılması da yine bu yönetmelikle mümkün olacak.

Direksiyon tutan herkes sınavı geçemeyecek

Sınav değerlendirme kriterlerinin AB standartlarında olmadığını belirten Sürücü Kursları Birliği Başkanı Şahin, bu yüzden güvenli araç sürme becerisi kazanamamış olanların sınavları rahatça geçtiğini kaydetti.

Şahin görüşmelerin devam ettiğini, ekim ayı içerisinde yönetmelik değişikliğiyle ilgili somut adımın atılabileceğini söyledi. Herkesin yapılacak değişikliğe hazır olması gerektiğini ifade eden Şahin, "Direksiyon tutan herkes sınavı geçemeyecek." uyarısında bulundu.

Şahin, yazılı sınav sisteminde adayları etkileyecek kadar büyük bir değişikliğin olmayacağını dile getirirken, değişikliğin stajyerlik sistemiyle karıştırılmaması gerektiğinin de altını çizdi.

Stajyerlik sistemi TBMM’de bekliyor

Stajyerlik sistemini getirecek Karayolları Trafik Kanunu Tasarısı’nın TBMM İçişleri Komisyonu’na ulaşmadığı öğrenildi. Sürücü kurslarının desteklediği ’stajyer sürücü’ uygulamasının bazı maddelerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın karşı olduğu biliniyor.

Stajyer sürücü uygulamasında ceza puanı gibi yapılan yanlışların toplanması, adayların gerekirse ehliyet sınavlarına tekrar girmeleri gündeme gelmişti. Sürücü Kursları Federasyonu, sürücü kurslarının nüfusa orantılı olarak açılmasıyla ilgili teklifi de Karayolları Trafik Kanun Tasarısı’na eklemişti.
Alt 24.09.2009, 10:27   #2
HaZaN
Usta Yiğido

HaZaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaZaN Şuan HaZaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2013 14:36

Tecrübe Puanı: 2268 HaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Cevap: Ehliyet almak zorlaşıyor

İykide zamanıda ehliyeti almışız her geçen gün dahada zorlaşıyor ama en güzeli de ; bizim insanlırımız bir şekilde almayı beceririler keşke her şey düzenli ve adaletli bir şekildi yapılsa ama nerede.

Emeğine sağlık Salim abi paylaşım için teşekkürler.
Alt 24.09.2009, 11:01   #3
kronik
Alt Forum Yöneticisi
NO AVATAR

kronik Şuan kronik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.12.2020 17:41

Tecrübe Puanı: 1341 kronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz sein

Türk insanı zorluklar karşısında hile kurnazlık yoluna başvurarak zorlukların üstesinden gelmeyi başarrır bu konuda iyi çalışmalar diliyorum allah akıl fikir versin versin ki havadan ehliyet alacak olanmüstakbel trafik canavarları zahmet çekmesin ehhliyetleri evlerine kadar teslim edilsin onlara sadece tıkır tıkır para ödemek kalsın
Alt 24.09.2009, 11:42   #4
heartache58
Usta Yiğido

heartache58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

heartache58 Şuan heartache58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.02.2014 13:13

Tecrübe Puanı: 768 heartache58 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

bende bu hafta sonu giriyorum sınava beni etkilemiyor ama sürekli zorlasıyor dedikleri halde bir işe yaramıyor yeni tasarılar. ztn kurslarda dogru duzgun ogretilmiyor ve ehliyet alındıgı andan itibaren trafiğe cıkabiliyoruz cok sacma aslnda,umarım işe yarar yeni sistem.
heartache58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.09.2009, 11:54   #5
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein

Almanya`da tanidigimiz sisteme gecilmesi güzel
ama denildigi gibi uygulanirsa ise yarar
bizim milletimiz her konuda bir kolaylik buluyor bundada bulurlar
dikkatli ve iyi bir sürücü egitmek zordur ve ileride trafik canavarlari olmamalari icin
bu sisteme gecilmesi yanisira denetimler ve uygulamalarin gerceklemesinin gözetlenmesi gerek

umarim artik trafik kazalari azalir

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.09.2009, 12:10   #6
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

ehliyet almak nekadar zorlaşsada bi yöntemi bulunum kolay olan yolu bulunuyor nedense millet olarak hep kolayı seçiyoruz herşeyin hemen hilesine başvuruyoruz yollar ehliyetli sürücü ile dolu sadece ehliyeti olanlar biniyor bize göre böyle ama ehliyet sürmüyor arabayı bu konuda ağır cezalar var ama uygulama yok

gerekli alt yapı oluşsa uzun bi eğitim sunsa devlet ordan sonra ehliyet verilse bu kazaların önüne geçilir her bayram olduğu gibi bu bayramdada bilanço belli malesef diğer günleri saymamıza gerek yok

uzun yolda gerekli ciddi çalışmalar yok ben bunu gördüm bu bayramda kaç tane aşırı suratten kazaya rastladım radar var yazısı var levhayı görüp yavaşlıyorsun bikaç km.ilerde radar var.onuda normal geçiyorsun bikaç km.ilerde trafik polisi burada bi çarpıklık var bu yollar sadece bu kadar kısacık bir mesafedemi olmalı işin garip tarafı bu kısacık radar uygulamalı yerlerde hiç kaza olmuyor nedeni malum radar var ordan kurtuldunmu aynen devam böyle gelmiş böyle gider diyorum sadece

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)