Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Anasayfa Haberler Sivas HaberlerSon 15 Mesaj : İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ           »          TAŞ DUVARLAR           »          Yahudi- Alman Savaşı-1           »          Türk-Moğol Kabile Yaşantısı-1           »          Sen Yoluna Ben Yoluma - Serdar Yıldırım           »          Şehzade Osman           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          AŞIRI SÜRAT HATALI SOLLAMA           »          HEDEFTİ,İLK HEDEF CAMİ EMEVİ           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          İslam ı Yaşarken Yaptığımız Mantık Hatası.           »          Kur'an da Her Şey Yoktur Diyenlere.           »          Kur'an Gerçekten Anlaşılması Zor Bir Kitap Mıdır?
Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 20.01.2011, 01:21   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR
 
Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Üyelik Tarihi: 03.08.2005
Mesajlar: 1.847
Tecrübe Puanı: 615 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Şehzade Beyazıt'in Sivas'ta sonlanan acı hikayesiKanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın oğullarından Bayezid ile 3 torununun acı sonu, mezarlarının bulunduğu Sivas'ta ziyarete gelenlerin yüreğini burkuyor.

Edinilen bilgiye göre, Osmanlı İmparatorluğu'nun en uzun süre tahtta kalan padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın oğullarından Şehzade Bayezid'in mezarı, Sivas Yukarı Tekke Mezarlığındaki Abdulvahabi Gazi Camisi'nde yer alıyor. Tartışmalara yol açan “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizide aşkları konu edilen Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın oğlu olan Bayezid'in kabri, oğulları Orhan, Osman ve Abdullah ile birlikte camideki Abdulvahabi Gazi Türbesinin yer aldığı alanda bulunuyor. Cam ile çevrili bir alan içindeki sandukaların yan kısmında bulunan levhada, “Şehzadeler Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Bayezid ve oğulları Osman, Orhan, Abdullah burada metfundur. Şehit masumlara El Fatiha” yazıyor.
Abdulvahabi Gazi Hazretleri'nin türbesini ziyarete gelen vatandaşlar, caminin içinde türbeye giden yolda sağ tarafta “şehzadeler” diye anılan Bayezid ve oğullarının mezarında da dua okuyor.
Bayezid ve oğullarının Sivas'ta gömülü olmalarının hikayesi Abdulvahabi Gazi Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneğince bastırılan broşürde de anlatılıyor.

ŞEHZADE BAYEZİD'İN YÜREK BURKAN HİKAYESİ-
Tarihi kaynaklarda, annesinin Hürrem Sultan olduğu belirtilen Bayezid'in kardeşlerinden Mahmud ve Abdullah'ın çok küçük yaşlarda öldüğü, diğer kardeşleri Mehmed ve Cihangir'in genç yaşta hastalanarak, Mustafa'nın ise askerler tarafından tahtın varisi olarak desteklendiği için Hürrem Sultan'ın entrikalarının da etkisiyle Kanuni tarafından boğdurularak öldüğü bilgisi yer alıyor.
Erkek kardeşlerinden sadece Selim'in sağ kaldığı ifade edilen Bayezid'in taht kavgası yaptığı ağabeyi Selim ve onun tarafını tutan babasıyla mücadele ettiği, daha sonra yaşanan çeşitli gelişmelerin ardından oğullarını alarak İran şahına sığındığı kaydediliyor. İran'da Şah Tahmasb tarafından büyük bir törenle karşılandığı ifade edilen Bayezid'in, onun aracılığıyla babasından affını dilediği, Kanuni'nin de bir ara onu affetmeyi düşünse de Selim'in ve Tahmasb'ın tutumları karşısında bundan vazgeçtiği, bu çekişmeden yararlanmak isteyen Tahmasb'ın bir bahaneyle Bayezid'i ve oğullarını hapse attırdığı belirtiliyor.
Bundan sonra Kanuni, Selim ve Tahmasb arasında Bayezid'in teslimi konusunda yazışma ve pazarlıklar başladığı, anlaşma sağlanınca Kazvin'e giden Osmanlı elçilerinin 25 Eylül 1561 tarihinde önce Bayezid'i, ardından da oğullarını boğarak öldürdükleri kaydediliyor. Bayezid ve oğullarının cenazelerinin Sivas'a getirilerek defnedildiği, Bayezid öldüğü zaman 36, en büyük oğlu Orhan'ın ise 16 yaşlarında olduğu bilgisi yer alıyor.
Bayezid'in ölümünden sonra İstanbul'a getirilen eşinin de bir kale içinde tutulduğu ve yanında bulunan 3 yaşındaki oğlunun da öldürüldüğü tarihi kaynaklarda aktarılıyor.

KANUNİ İLE BAYEZİD'İN YAZDIĞI DOKUNAKLI MEKTUPLAR-

Karakter bakımından Kanuni'ye benzediği, melankolik, zeki, mütevazı ve cesur bir kişi olarak nitelendirildiği belirtilen Bayezid'in, ''Şahi'' mahlasıyla yazdığı şiirler bulunuyor.
Veliahtlık meselesinde babasına isyan edince Kanuni Sultan Süleyman tarafından kovulan Bayezid, af dilemek için babasına şu nazmı yolluyor:

''Ey seraser âleme Sultan Süleyman'ım baba,
Tende Canım, Canımın içinde cananım baba,
Bayezîd'ine kıyar mısın benim canım baba
Bigünahım, Hak bilür, devletlü sultanım baba.

Enbiya ser-defteri yani ki Âdem hakkıçün,
Hem dahi Musî ile îsî-i Meryem hakkıçün,
Kainatın server-i ol Ruh-i âzam hakkıçün,
Bigünahım, Hak bilür, devletlü sultanım baba...

...Hak Taâlâ, kim cihanın şahı etmiştir seni
Öldürüp ben kulunu, güldürme şahım düşmeni
Gözlerim nuru oğullarımdan ayırma beni
Bigünahım, Hak bilür devletlü sultanım baba

Tutalım iki elim baştan başa kanda ola,
Bu meseldir, söylenir kim 'kul günah itse n'ola'
Bayezîd'in suçunu bağışla, kıyma bu kula,
Bigünahım, Hak bilür, devletlü sultanım baba.''

Kanuni Sultan Süleyman ise oğluna cevaben yazdığı mektubunda, şu dizelere yer veriyor:

''Ey demâdem mazhar-ı tuğyân-ı isyânım oğul
Takmıyan boynuna her giz tavk-ı fermânım oğul
Ben kıyar mıydım sana ey Bâyezîd Hânım oğul
Bî-günâhım deme bâri tevbe kıl cânım oğul''

CAMİNİN İMAMI BOSTANCI-
Abdulvahabi Gazi Camisi imamı Mehdi Bostancı, Bayezid'in tarihi kaynaklarda geçen hikayesi hakkında bilgi vererek, ''Tabi ki günahıyla, hatasıyla, sevabıyla bu tarihe mal olmuş bir olaydır. Bize düşen taraf bunlardan ders almak ve geleceğe öyle bakmak'' diye konuştu.
Bayezid ve Kanuni'nin şairane yönü olduğunu anlatan Bostancı, ''Bayezid babasına bir takım mektuplar yazıyor. Mektubunda şiir dilini kullanıyor. Babası da ona aynı şekilde şiir diliyle cevap veriyor'' dedi.

Kaynak: Gazete Sivas
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.01.2011, 01:35   #2
burak5866
Usta Yiğido
 
burak5866 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
burak5866 Şuan burak5866 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.04.2014 22:42

Üyelik Tarihi: 10.12.2008
Yaş: 26
Mesajlar: 2.221
Tecrübe Puanı: 501 burak5866 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Şehzade Beyazıt'in Sivas'ta sonlanan acı hikayesi

lütfen şu diziyi siz izlemeyin bari sivaslılar.
__________________
gençliğine güvenip vakit çok erken derken belki elveda bile diyemezsin giderken...
burak5866 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.01.2011, 13:54   #3
H_Turan
Usta Yiğido
 
H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
H_Turan Şuan H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.10.2014 18:19

Üyelik Tarihi: 23.05.2009
Mesajlar: 1.879
Tecrübe Puanı: 450 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Şehzade Beyazıt'in Sivas'ta sonlanan acı hikayesi

Bu Konuyu Diziden Önce biliyorduk Fitne öyle bir şeydir Padişajlar Devletin bekası için gerektiğinde Oğullarını bile öldürmüşlerdir.
__________________
H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.01.2011, 16:28   #4
Kibrisli
Usta Yiğido
 
Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 04:22

Üyelik Tarihi: 03.08.2005
Mesajlar: 4.738
Tecrübe Puanı: 882 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI
Standart Cevap: Şehzade Beyazıt'in Sivas'ta sonlanan acı hikayesi

Hürrem'den sonra dikiş tutmamıştır Osmanlı, bunun nedeni de Şehzade Mustafa'nın babası tarafından öldürtülmesidir... Çok acı bir olaydır, benim için ayrı bir yeri vardır Şehzade Mustafa'nın çünkü "Hürrem" isimli bir tiyatro oyununda O'nun en yakın arkadaşı Şair Yahya'yı oynadım ve oyunu iyi oynamak içinde karakterleri, olayı çok araştırdım... Kanuni'yi torunu olarak hiç affetmedim, Hürrem (yani Roxelana) ile bozulan hanedan yapısı, O'nun oğlu II.Selim ile devam etti, Nurbanû Sultan (yani Genevieve Rachel) bir İspanyol Yahudisiydi, Sonra gelen III. Murat'ın eşi Safiye Sultan (yani Sofia Baffo) venedikli bir zenginin kızıdır, sonra III. Mehmet gelmiş Handan Sultan (yani Helen) ile evlenmiştir, I. Ahmet'in padişah olan çocukları I. Mustafa'nın annesi Abhaza'dır ama 96 Padişahlık yapabilmiştir I. Mustafa, Genç Osman'ın annesi Mahfiruz Hadice Sultan (aslında Mari) ise Sırp asıllıdır, I. İbrahim ve IV. Murad'ın annesi Kösem Sultan (Anastasya) Rumdur, I. İbrahim'in eşi Turhan Hatice Sultan (Nadya) Ukraynalı yani Ruten'di, I. İbrahim'in diğer eşi Saliha Dilaşub Sultan (Katarina) Sırp asıllı ve II. Selim'in annesi, II.Ahmed'in annesi ise Hatice Muazzez Sultan (Eva) isimli Polonya'lı bir yahudiydi, Kanuni'den Padişah Abdülmecid'e kadar hep yabancı kökenli gayrimüslimlerin çocukları başa geçmiş Bezmiâlem Valide Sultan'a kadarda böyle gitmiştir ama Abdulmecid'in annesinin bir Gürcü Yahudisi olduğu söylenmekle birlikte bir Kafkas Müslüman'ı olduğu daha ağır basmaktadır ki Tanzimat, yenilikçilik, çağa ayak uydurmak için çok çaba harcanan bu dönemde oğlunun yönetiminde etkisi çoktur Bezmiâlem Valide Sultan'ın ve halk tarafından çok sevilirmiş... Son 4 padişaha bakınca: Abdülaziz'in annesi Pertevniyal Sultan Romen, V. Murat'ın annesi Şevkefza Sultan Gürcü Yahudisi, II. Abdulhamid'in annesi Tirimüjgan Sultan Ermeni, Mehmed Reşat'ın annesi Gülcemal Kadın Efendi Sofya isimli Rus, Vahdettin'in annesi Gülüstü Kadın Efendi ise Çerkez asıllıydı ve eski ismi Henriet'ti...

Şimdi yanlış annaşılmayım, amacım tartışma yaratmak değil ama kişisel olarak Osmanlı'nın çöküş nedeninin Padişahların bu yabancı asıllı eş ya da annelerinin etkisinde kalarak ülkeyi yanlış yönetmeleri olduğunu düşünüyorum... Belki de yabancı ülkelerin farklı bir silahıydı bu ki Türk tarihimizde bunun örnekleri çoktur, Çin, Rus, Sırp, Fransız, Gürcü, Yunan kızları hanedanımıza çok girmiş ve onların girmesinden sonra yıkılma başlamamış mıdır? İşte ben bunun bir tesadüf olmadığını düşünüyorum...
__________________
TÜRKİYE İÇİN AB'YE HAYIR

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Kibrisli'e Teşekkür Ediyor...
Alt 20.01.2011, 16:33   #5
Kibrisli
Usta Yiğido
 
Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 04:22

Üyelik Tarihi: 03.08.2005
Mesajlar: 4.738
Tecrübe Puanı: 882 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI
Standart Cevap: Şehzade Beyazıt'in Sivas'ta sonlanan acı hikayesi

96 padişahlık yapabilmişstir demişim 96 gün diyecektim...
İlk paragrafın sonunda da 4 değil 5 padişah olacaktı...
__________________
TÜRKİYE İÇİN AB'YE HAYIR

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.01.2011, 16:43   #6
H_Turan
Usta Yiğido
 
H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
H_Turan Şuan H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.10.2014 18:19

Üyelik Tarihi: 23.05.2009
Mesajlar: 1.879
Tecrübe Puanı: 450 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Şehzade Beyazıt'in Sivas'ta sonlanan acı hikayesi

Osmanlının Hataları Olmuştur Yoksa Yıkılmazdı Ama Şçyle bir durum var Osmanlının Düşmanlarıda Boş durmuyordu Şehzadeleri Kışkırtıyordu Bu yüzden ölümler olmuştur Selçuklu Taht kavgası yüzünden Yıkıldı bu yüzden Devletin bekası için Osmanlının Sisteminde Şehzadeleri öldürmüştür gerektiğinde Günümüzde Anlayamayacağımız bir olay ama o zamanın sisteminde gereklidir.
__________________
H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 21.01.2011, 22:52   #7
gangster
Yiğido
NO AVATAR
 
gangster Şuan gangster isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.05.2013 19:32

Üyelik Tarihi: 27.11.2006
Yaş: 32
Mesajlar: 50
Tecrübe Puanı: 359 gangster FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Şehzade Beyazıt'in Sivas'ta sonlanan acı hikayesi

Alıntı:
Kibrisli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Hürrem'den sonra dikiş tutmamıştır Osmanlı, bunun nedeni de Şehzade Mustafa'nın babası tarafından öldürtülmesidir... Çok acı bir olaydır, benim için ayrı bir yeri vardır Şehzade Mustafa'nın çünkü "Hürrem" isimli bir tiyatro oyununda O'nun en yakın arkadaşı Şair Yahya'yı oynadım ve oyunu iyi oynamak içinde karakterleri, olayı çok araştırdım... Kanuni'yi torunu olarak hiç affetmedim, Hürrem (yani Roxelana) ile bozulan hanedan yapısı, O'nun oğlu II.Selim ile devam etti, Nurbanû Sultan (yani Genevieve Rachel) bir İspanyol Yahudisiydi, Sonra gelen III. Murat'ın eşi Safiye Sultan (yani Sofia Baffo) venedikli bir zenginin kızıdır, sonra III. Mehmet gelmiş Handan Sultan (yani Helen) ile evlenmiştir, I. Ahmet'in padişah olan çocukları I. Mustafa'nın annesi Abhaza'dır ama 96 Padişahlık yapabilmiştir I. Mustafa, Genç Osman'ın annesi Mahfiruz Hadice Sultan (aslında Mari) ise Sırp asıllıdır, I. İbrahim ve IV. Murad'ın annesi Kösem Sultan (Anastasya) Rumdur, I. İbrahim'in eşi Turhan Hatice Sultan (Nadya) Ukraynalı yani Ruten'di, I. İbrahim'in diğer eşi Saliha Dilaşub Sultan (Katarina) Sırp asıllı ve II. Selim'in annesi, II.Ahmed'in annesi ise Hatice Muazzez Sultan (Eva) isimli Polonya'lı bir yahudiydi, Kanuni'den Padişah Abdülmecid'e kadar hep yabancı kökenli gayrimüslimlerin çocukları başa geçmiş Bezmiâlem Valide Sultan'a kadarda böyle gitmiştir ama Abdulmecid'in annesinin bir Gürcü Yahudisi olduğu söylenmekle birlikte bir Kafkas Müslüman'ı olduğu daha ağır basmaktadır ki Tanzimat, yenilikçilik, çağa ayak uydurmak için çok çaba harcanan bu dönemde oğlunun yönetiminde etkisi çoktur Bezmiâlem Valide Sultan'ın ve halk tarafından çok sevilirmiş... Son 4 padişaha bakınca: Abdülaziz'in annesi Pertevniyal Sultan Romen, V. Murat'ın annesi Şevkefza Sultan Gürcü Yahudisi, II. Abdulhamid'in annesi Tirimüjgan Sultan Ermeni, Mehmed Reşat'ın annesi Gülcemal Kadın Efendi Sofya isimli Rus, Vahdettin'in annesi Gülüstü Kadın Efendi ise Çerkez asıllıydı ve eski ismi Henriet'ti...

Şimdi yanlış annaşılmayım, amacım tartışma yaratmak değil ama kişisel olarak Osmanlı'nın çöküş nedeninin Padişahların bu yabancı asıllı eş ya da annelerinin etkisinde kalarak ülkeyi yanlış yönetmeleri olduğunu düşünüyorum... Belki de yabancı ülkelerin farklı bir silahıydı bu ki Türk tarihimizde bunun örnekleri çoktur, Çin, Rus, Sırp, Fransız, Gürcü, Yunan kızları hanedanımıza çok girmiş ve onların girmesinden sonra yıkılma başlamamış mıdır? İşte ben bunun bir tesadüf olmadığını düşünüyorum...
Hocam son paragrafınızın ilk cümlesine katılarak yazıma başladığımı belirtmek isterim. Ancak ben sizinle aynı görüşü paylaşmıyorum. Neden diyecek olursanız, padişahların çocuk yaşta tahta çıkmaları, 17. Yüzyıl'da devlet yönetiminde bir boşluk meydana getirdi. Bu dönemde devlet idaresinde Harem ve valide sultanlar ön plana çıktı. Bu durum da devlet yönetiminde, Avrupalılar gibi 'Kraliçe idaresi' geleneği olmayan Osmanlı'da bir sorun haline geldi.

Avrupa'da da birçok ülkede, 18. Yüzyıl'ın ortalarında, Avusturya'da Maria Theresa örneğinde olduğu gibi, kadınların devleti yönetmesi kolay olmamıştır. Kadınların devlet yönetimini üstlenmesine olumsuz yaklaşan dönemin tarihçileri de, Kösem Sultan ve Turhan Sultan'ın devlet idaresindeki rollerini eleştirmişlerdir. Tarihçiler, 17. Yüzyıl'da Osmanlı İmparatorluğu’nun geçirdiği sarsıntının sebepleri arasında, 'Kadınlar Saltanatı'nı da sayarlar.

Osmanlı tarihlerindeki bu bilgilerin eleştiri süzgecinden geçirilmeden kullanılması da, valide sultanları, devamlı entrika çeviren olumsuz kişiler olarak karşımıza çıkarır. Ahmet Refik Altınay'ın 'Kadınlar Saltanatı' adlı kitabı bu konuda en önemli örnektir. Leslie Peirce'ın 'Harem-i Hümayûn' adlı kitabı ise, bu tablonun sanıldığı gibi olumsuz olmadığını ortaya koyar.

'Kadınlar Saltanatı' konusundaki olumsuzlukları sergileyen tabloyu, dikkatle incelemek gerekir: Hükümdar otoritesinin bulunmadığı bir dönemde, Kösem Sultan ve Turhan Sultan'ın devlet yönetimini ele almaları, Osmanlı İmparatorluğu’nu otorite boşluğundan bir ölçüde kurtarmıştır.

Valide sultanların hanedanın devamını her şeyin üstünde tutması, devletin sürekliliğini sağlamıştır. Kösem ve Turhan sultanların devlet yönetimiyle ilgili emirleri incelendiği zaman, valide sultanların devlet işlerinden uzak 'cahil' kişiler olmadıkları anlaşılır.

Turhan Sultan'ın sadrazama yazdığı emirlerden anlıyoruz ki, Valide Sultan; gemilerdeki topların ve kürekçilerin durumundan Mısır Hazinesi'nden gelen vergiye, asker maaşlarından Kırım Hanı tayinine, Eyüp'te çevreye zarar vermemesi için fişek atılmasının yasaklanmasından Üsküdar'ın eşkıyalardan temizlenmesine kadar, birçok devlet işine hakkıyla vakıftır. Turhan Sultan, emirlerinin uygulanmasında aksaklık olduğunda, ilgilileri, "Kılıç ortaya çıkmadan kul taifesi iş yapmaz" diye tehdit dahi etmiştir.

Osmanlı'nın yıkılış nedenlerinin ise;
- Kapitülasyonlar
- Rönesans, reform, coğrafi keşifler ve sanayi devriminin etkileri
- Uzun seneler süren savaşlar, bunların hazine ve vergi yoluyla halk üzerine getirdiği yükler
- Taht kavgaları
- Devletin sınırlarının aşırı genişlemesi
- Ve doğal sebepler
dahilinde değerlendirilmesi gerektiği kanısındayım.

Kaynaklar: Halil İNALCIK "Devlet-i Aliyye"
Erhan AFYONCU "1000 soruda Osmanlı Devleti"
__________________
SİVASLIYSAN ÖVÜN DEĞİLSEN İTAAT ET!
gangster isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı gangster'e Teşekkür Ediyor...
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesaj?n?z? De?i?tirme Yetkiniz Yok

BB Code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Açık

Hizli Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
SİVASIMIZIN TARİHÇESİ Sivaslilar.Net Sivas Tarihi 26 13.05.2016 17:51
Sivas'ta borç batağı tefeciliği artırdı! Sivaslilar.Net Anasayfa Haberler 2 18.01.2011 16:26
2 Temmuzda Sivasta 100 bin kişi olacak abircan Serbest Kürsü 24 02.07.2010 18:25
Türk Solundan Yazıcıoğluna Çirkin Saldırı. sivaslıgenç Serbest Kürsü 66 24.05.2009 16:57
Sivas'ta Acı Kaza Sivaslilar.Net Anasayfa Haberler 16 27.04.2009 12:59


WEZ Format +2. ?uan Saat: 15:56.


Powered by: vBulletin. Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © - Bütün Haklar Sivaslilar.net'e aittir.