Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: Bugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (R.Tayyip Erdoğan) 544 19,96%
Büyük Birlik Partisi (Yalçın Topçu) 743 27,26%
Demokrat Parti (Hüsamettin Cindoruk) 18 0,66%
Demokratik Sol Parti (Masum Türker) 5 0,18%
Cumhuriyet Halk Partisi (Deniz Baykal) 519 19,04%
Hak ve Eşitlik Partisi (Osman Pamukoğlu) 98 3,60%
Milliyetçi Hareket Partisi (Devlet Bahçeli) 373 13,68%
Saadet Partisi (Numan Kurtulmuş) 97 3,56%
Türkiye Değişim Hareketi (Mustafa Sarıgül) 85 3,12%
Türkiye Komünist Partisi (Erkan Baş) 25 0,92%
Türkiye Partisi (Abdullatif Şener) 143 5,25%
Yeni Parti (Tuncay Özkan) 76 2,79%
Katılımcı sayısı: 2726. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 12.12.2009, 14:45   #191
Urumçi
Usta Yiğido

Urumçi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Urumçi Şuan Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2011 15:22

Tecrübe Puanı: 638 Urumçi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?

mişli muşlu konuşmamak lazım,
emin olmak lazım..
Alt 12.12.2009, 17:34   #192
Turkistanli
Yeni Yiğido

Turkistanli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Turkistanli Şuan Turkistanli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.05.2011 10:33

Tecrübe Puanı: 0 Turkistanli FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Milliyetci Hareket Partisine Veririm...
Alt 12.12.2009, 17:45   #193
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 04:22

Tecrübe Puanı: 1169 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

Alıntı:
Urumçi Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Kendi adınla demişsin 1945'den sonra Kemalizmeden uzaklaşıldı, biz 1923-1945 arası kemalizmi destekliyoruz diye. Ee kimin dönemi bu İnönü'nün dönemi. Aslında tam manasıyla Atatürkçü düşünce sisteminden 1942'de Rus siyaseti lehine uzaklaşılıyor, sebebi dünya savaşında inönünü çıkar zihniyeti. Pekala benim inönü başlığımı okumamışsın demekki.
Amma şurda hata var, inönü başlığında da değindin daha önceki kadrolaşmalara, inönü yandaşı medyanın boy boy sosyalizm propagandasına, milli eğitimde sosyalist eğilimlerin olmasına akabinde bunun 1960'larda 14'ler lağvedilerek (aralarında Alparslan Türkeş de vardır) Türkiye'nin en demokratik, özgürlükçü anayasasının hazırlanmasına, akabinde gelişen 1968den sonraki olaylara... Bu olayların yol açtığı toplumsal gerginliğe vs. İlk kurşunu Yurdunda kim yemiş Ruhi Kılıçkıran 4 Ocak 1968, Taylan özgüre gelene kadar 4 Türk öldürülmüş, Alıntıdır: Taylan Özgür'de bilinir Beyazıt'ta İstanbul Ünisi seçimlerine müdahale etmek isterken polisle girdiği çatışmada Faşist Polis tarafından öldürülmüştür.(bunu diyen Taylan Özgürün özgürlükçü grubu) Aynı şekilde Türk Milliyetçiliğinin lağvedilme dönemi de İnönü döneminde 1944'de başlamıştır bunlarda aşikardır. Ee bu ülkeden milliyetçiliği lağvedip ne getireceksin Arapçı-İslamcı zihniyet mi? Sosyalist bir sistem mi? Fikir ve neşriyat bakımından Sosyalizmin bu ülkede konuçlanması İnönü döneminde İnönücü kadrolarda ve yayınlarda başlamıştır. CHP'ninde sollaşma demiyorum sosyalist kesime imtiyaz sağlaması bu dönemlerde gerçekleşmiştir ve 1960larda, Cumhuriyet gazetesi daha da ileri giderek güney amerika'daki sosyalist gerilla taktiklerini anlatmaya başlamıştır. 1970'lerde Ecevit'e karşı İnönü kaybedince hemen karalama politikasına girmiştir İnönücüler, buna da değinmiştim. İkisininde kadrolaşmalarda payı vardır. Ecevit'inde vardır ama aynını inönü'de yapmıştır daha vahimi milli eğitimde kadrolaşmaları sağlayıp yeni nesillerin sosyalist düşünce sistemlerine kaymalarını sağlamıştır. Köy Enstitülerinin seçme atama müdürlerinin 1960'larda sosyalist eylemlerde başrol oynadığı da bilinmektedir...

Eğer iktidarın vasıfsızlığı ve kayıtsızlığı olmasa idi, ülkücülerin sokağa dökülmesine gerek kalmaz idi. Bakınız günümüzdekine benzer bir durumla karşı karşıyayız. Kurtarılmış bölgelerden bahsediliyor, iktidar kayıtsız kalıyor bir çok konuda, hatta onu geçtik iktidar destekliyor bir nevi... Yani toplumsal bir tetiklenme var. 80 evveliyatında ülkücülerin gayesi iktidarı yıkmak, devrim yapmak değildir, sistemi değiştirmek değildir ancak sol grupların ister kır gerillası, ister şehir gerillası, isterse propaganda yöntemiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkıp yerine sosyalist bir ülke getirmek gibi bir gayeleri vardır. Hatırlarsınız Deniz Gezmiş ve arkadaşları kır gerillası mı yapmalı yoksa şehir gerillası mı yapmalı diye tartışmalarda bulunmuşlardır, bunu da ben söylemem sol kaynaklar dillendirir. Deniz Gezmişlerin idamı da yanlıştır. Çünkü bir kahraman hediye etmişsindir Sosyalist düşünce sistemine ve o kahramanlık hikayesi altında canlanmıştır marjinal sol konjonktürler... Eee senin devletine kasteden bir düşünce var, o zaman dünyada bir Sovyetler emperyalizmi gerçeği var, soğuk savaş dönemi amerika ekonomik olarak işgale bakıyor, Sovyetler düşünce sonrası bloklaşma ve direk müdahale olarak işgale bakıyor (Afganistan örneğinde görüldüğü gibi) sokaklar ve üniversiteler kurtarılmış bölgeler olarak ilan ediliyor, Sosyalistler ele geçirdikleri üniversitelere Türk Milliyetçilerini almıyor, giren olursa Yusuf İmamoğlu gibi kurşunlara hedef oluyor (1970) vs vs vs o zamanlara kadar da Türk Milliyetçiliğinin bir tetiklenmesi bir karşı duruşu daha henüz yok ancak zamanla oluşuyor bu. Oluşmasına yönetimler imtiyaz sağlıyor bir nevi...

Sözde ülkücülerin liberallerin bir yerlerini yaladığına pek tanık olmak mümkün değil, en azından 80 evveli ülkücülerinden bahsediyorsak öyle. Amma ben şuna rastlamadım henüz ülkücü olup, böyle liberal hareketlere dahil olmuş ama hala ülkücülüğe pozitif yaklaşımlar getiren adamda göremedim, oysa solcuların içinde bunlardan çok var ki şu sıralar televizyonlarda fersah fersah boy gösteriyorlar. Neyse...

İlla Müslüman olmak için şu ya da bu felsefeye, düşünceye, mezhebe vs. uyacaksın diye bir şey yok. İslam'ı baz almalısın sadece, aksine geri kalan içtihadlar zaten teferrüat. Zira şöyle de birşey var bir dinin bir millete uyabilmesi için yorumlanması mı gerekir, yok öyle bir şey. Müslümanlık bireysel olarak her insana uyabileceğindendir topluma da adapte sağlar, Türklüğe en uygun Aleviliktir, Bektaşiliktir, Mevleviliktir, Malikilikdir, Sunniliktir demek yanlış ve kayıtsız kalır... İslam'ı olan temel şartlara riayet ettiğin müddetçe ve İslam'a canı gönülden inanarak, onun toplum düzenini sağlayıcı yasaklarına riayet ettiğin müddetçe mezhepe falanda ihtiyaç olmaz zira... Haa toplum düzenleyici dedik yaa bunu mantık süzgecinden geçirelim bir de
İsmet Paşa ile ilgili yazdıklarınızı okudum, hemde yazdığınız gün ancak dediğiniz gibi acele ile yazıldığından sanırım tam olarak anlayamdım açıkcası Aynı fikirdeyim sizinle Kemalizm'in bitişi İsmet Paşa dönemine raslar ancak bahsettiğiniz Atatürkçülük diyebileceğimiz şimdiki sözde Kemalizmi getiren O değil Adnan Menderes'in kendisidir ki bunun nedeni çok partili sisteme geçişin olduğu 1945 yılıdır... Bizler İsmet Paşa'nın Kemalizm'den sağ ve din endeksli bir siyasete kaymasından dem vurarak karış çıkıyoruz siz tam tersini gerekçe göstererek karşı çıkıyorsunuz.... İsmet Paşa'nın sağa gösterdiği tepkinin yanında sola gösterdiği tepkilerde de örnekler vermiştim Nazım'ın 28 yıl 4 ay hapis yatması gibi... Yani dünya da dönemin sosyalist aydınlarının en büyüğü ve Cumhuriyet gazetesi ile ilgili söylediklerinize karşı söylemde bırakmadan şöyle bir örnek veriyorum... Onaylamıyorum Cumhuriyet Gazetesinin o yazısını ama:

Ayrıca yine onaylamıyorum ama: "Biz açıkça milliyetçiyiz ve milliyetçilik bizi birleştiren yegâne unsurdur.Türk çoğunluğunun yanında diğer unsurların hiçbir etkisi yoktur. Her ne pahasına olursa olsun, ülkemizde yaşayanları Türkleştirecek, Türklere ve Türkçülüğe karşı çıkanları yok edeceğiz." bu sözü söyleyen birisini sosyalist olarka nitelendiyorsunuz, varlık vergisini çıkartan adamı Türk düşmanı gibi lanse ediyorsunuz... Ki ben işte bu yaptıklarına karşıyım... Belki varlık vergisi ayrı sayılabilir
İnönü yandaşı medyanın sosyalizm propogandasından örnek verir misiniz? Anlatılan değil de örnek... 2. dünya savaşında Almancı Faşist olduk, Bolşevik olduk, İngiltereci olduk dönem dönem milli menfaatlerimiz neyi gerektirirse onu olduk...
Taylan Özgür'e sıkılan kurşun iki gençlik arasındaki gerginliği artırmak için sıkılmıştır... Taylan Özgür'ün ablasının röportajları, araştırmaları ve görgü tanıklarının ifadeleri yukarıda yazdıklarınızı yalanlıyor...
Köy Enstitülerine gelince... Hasan Ali Yücel, Atatürk'ün bakanlarından ve çok önem verdiği gençlerdendir ve Köy Enstitüleri eğer İsmet İnönü tarafından kapatılmasaydı ne Adnan Menderes toprak reformunu engelleyebilirdi ne de Güney Doğu'daki bu işsizlik ve eğitimsizlik olmazdı...

68'lilerde de söylediğim gibi ilk yıllarda birlikte çok eylem yapmıştır bu iki gençlik... Kimdir bu iki gençlik? Tip gençliğinden bahsetmiyorum tabii ki... 67'de hareketlenen 68'de zirve yapan sol görüşlü aslında millici gençlik... Onların dertleri sistemi değiştirmek, ülkeyi yıkmak değildi... Onların derdi Anayasanın uygulanmasıydı... O dönemde En önde Türk bayrağı ile Atatük'ün İzinde Cumhuriyet Yürüyüşü yaptıkları için gençler tutuklandı... Bu gençler bir tek Türke kurşun sıkmamışlardır, bunu kimse iddia edemez... Banka hırsızlığı ve adam kaçırma (ABD subayı) dışında suçları yoktur ve idamı gerektirmez... 3'e karşı 3'tür aslında dertleri... Önceki yazımda da dediğim gibi bazı gruplar dışında birçoğu Anadolunun bağrından çıkmış yiğit gençlerdir.... Diğer gruplarda beli kullanılmışlardır nerden bilebiliriz? Aynı şekilde tıpkı sizin söylediğiniz gibi, bütün dünya da sosyalist bir gençlik hareketi başlıyor o dönemde Türkiye'nin bundan etkilenmemesi imkansız fakat bu 70'lerin ortasında yıkıcı ve kutuplaştırıcı bir hal almıştır... ABD Türkiye sosyalist olmaması için bir grubu desteklemiş Sovyetlerde ötekileri her iki grupta dediğim gibi kullanılmıştır ama o gençlik çok sonraları kullanıldıklarını anlamışlardır... Ama iş işten geçmiştir... Şu aynı şey 80 sonrasında da Kürt-Türk ayrımı ile karşımıza çıkıyor... Dediğim gibi ben sizden biraz farklı olarak daha dışardan bakabiliyorum çünkü iki grubada tabii değilim... Yani örnek verirken bile tek taraflı bakıyorsunuz örneğin Atatürk Üniversitesine solcu gençler girebiliyor muydu? Ya da Ahmet Turan Alkan eskinin Ülkücüsü sonranın Liboşu değil midir ya da başta Melih Gökçek gibi siyasiler ve gazeteciler sayılamaz mı... Ancak dediğiniz gibi eskinin solcuları ağarlıktatır çünkü o dönemde o tür gazeteciler çoğunluktadır... Önceden de dediğim gibi ne onlar solcuymuş ne bunlar ülkücü... Hepside eskiden beri aydıncıklarımış sözde aydın, sözde halkçı, sözde millici...

İslamı baz almak doğru da bu İslam Türkiye'deki gibi sadece İslam felsefesi ile bezenmeyip Arap kültüründen etkileniyorsa ve öyle yaşanıyorsa her türlü şekilde dünyaya bakış açısına uygun bir felsefeyi araştırmak doğrudur...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 12.12.2009, 18:49   #194
doğan bulut
Yasaklı
NO AVATAR

doğan bulut Şuan doğan bulut isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.05.2010 04:13

Tecrübe Puanı: 0 doğan bulut FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bügünde yarında ömrüm olduğu müdedce MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ benim aşkım
doğan bulut isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 12.12.2009, 19:46   #195
Klimasuyu
Usta Yiğido

Klimasuyu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Klimasuyu Şuan Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1412 Klimasuyu isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Alıntı:
doğan bulut Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER
Obama'da öyle diyor Doğan abi "en büyük asker sizin asker, Pakistan'a sizin asker gitsin" diyor..
Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 12.12.2009, 19:50   #196
doğan bulut
Yasaklı
NO AVATAR

doğan bulut Şuan doğan bulut isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.05.2010 04:13

Tecrübe Puanı: 0 doğan bulut FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
YILDIRIM Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Obama'da öyle diyor Doğan abi "en büyük asker sizin asker, Pakistan'a sizin asker gitsin" diyor..

yıldırım sen onu yenimi duydun ama ben yazmıştım 30 bin asker söz verdi tayip diye kardeş dahada neler söz verdi göreceğiz benim sözümü unutma doğan abi demişti dersin
doğan bulut isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 12.12.2009, 20:09   #197
Urumçi
Usta Yiğido

Urumçi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Urumçi Şuan Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2011 15:22

Tecrübe Puanı: 638 Urumçi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Kibrisli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
İsmet Paşa ile ilgili yazdıklarınızı okudum, hemde yazdığınız gün ancak dediğiniz gibi acele ile yazıldığından sanırım tam olarak anlayamdım açıkcası Aynı fikirdeyim sizinle Kemalizm'in bitişi İsmet Paşa dönemine raslar ancak bahsettiğiniz Atatürkçülük diyebileceğimiz şimdiki sözde Kemalizmi getiren O değil Adnan Menderes'in kendisidir ki bunun nedeni çok partili sisteme geçişin olduğu 1945 yılıdır... Bizler İsmet Paşa'nın Kemalizm'den sağ ve din endeksli bir siyasete kaymasından dem vurarak karış çıkıyoruz siz tam tersini gerekçe göstererek karşı çıkıyorsunuz.... İsmet Paşa'nın sağa gösterdiği tepkinin yanında sola gösterdiği tepkilerde de örnekler vermiştim Nazım'ın 28 yıl 4 ay hapis yatması gibi... Yani dünya da dönemin sosyalist aydınlarının en büyüğü ve Cumhuriyet gazetesi ile ilgili söylediklerinize karşı söylemde bırakmadan şöyle bir örnek veriyorum... Onaylamıyorum Cumhuriyet Gazetesinin o yazısını ama:

Ayrıca yine onaylamıyorum ama: "Biz açıkça milliyetçiyiz ve milliyetçilik bizi birleştiren yegâne unsurdur.Türk çoğunluğunun yanında diğer unsurların hiçbir etkisi yoktur. Her ne pahasına olursa olsun, ülkemizde yaşayanları Türkleştirecek, Türklere ve Türkçülüğe karşı çıkanları yok edeceğiz." bu sözü söyleyen birisini sosyalist olarka nitelendiyorsunuz, varlık vergisini çıkartan adamı Türk düşmanı gibi lanse ediyorsunuz... Ki ben işte bu yaptıklarına karşıyım... Belki varlık vergisi ayrı sayılabilir
İnönü yandaşı medyanın sosyalizm propogandasından örnek verir misiniz? Anlatılan değil de örnek... 2. dünya savaşında Almancı Faşist olduk, Bolşevik olduk, İngiltereci olduk dönem dönem milli menfaatlerimiz neyi gerektirirse onu olduk...
Taylan Özgür'e sıkılan kurşun iki gençlik arasındaki gerginliği artırmak için sıkılmıştır... Taylan Özgür'ün ablasının röportajları, araştırmaları ve görgü tanıklarının ifadeleri yukarıda yazdıklarınızı yalanlıyor...
Köy Enstitülerine gelince... Hasan Ali Yücel, Atatürk'ün bakanlarından ve çok önem verdiği gençlerdendir ve Köy Enstitüleri eğer İsmet İnönü tarafından kapatılmasaydı ne Adnan Menderes toprak reformunu engelleyebilirdi ne de Güney Doğu'daki bu işsizlik ve eğitimsizlik olmazdı...

68'lilerde de söylediğim gibi ilk yıllarda birlikte çok eylem yapmıştır bu iki gençlik... Kimdir bu iki gençlik? Tip gençliğinden bahsetmiyorum tabii ki... 67'de hareketlenen 68'de zirve yapan sol görüşlü aslında millici gençlik... Onların dertleri sistemi değiştirmek, ülkeyi yıkmak değildi... Onların derdi Anayasanın uygulanmasıydı... O dönemde En önde Türk bayrağı ile Atatük'ün İzinde Cumhuriyet Yürüyüşü yaptıkları için gençler tutuklandı... Bu gençler bir tek Türke kurşun sıkmamışlardır, bunu kimse iddia edemez... Banka hırsızlığı ve adam kaçırma (ABD subayı) dışında suçları yoktur ve idamı gerektirmez... 3'e karşı 3'tür aslında dertleri... Önceki yazımda da dediğim gibi bazı gruplar dışında birçoğu Anadolunun bağrından çıkmış yiğit gençlerdir.... Diğer gruplarda beli kullanılmışlardır nerden bilebiliriz? Aynı şekilde tıpkı sizin söylediğiniz gibi, bütün dünya da sosyalist bir gençlik hareketi başlıyor o dönemde Türkiye'nin bundan etkilenmemesi imkansız fakat bu 70'lerin ortasında yıkıcı ve kutuplaştırıcı bir hal almıştır... ABD Türkiye sosyalist olmaması için bir grubu desteklemiş Sovyetlerde ötekileri her iki grupta dediğim gibi kullanılmıştır ama o gençlik çok sonraları kullanıldıklarını anlamışlardır... Ama iş işten geçmiştir... Şu aynı şey 80 sonrasında da Kürt-Türk ayrımı ile karşımıza çıkıyor... Dediğim gibi ben sizden biraz farklı olarak daha dışardan bakabiliyorum çünkü iki grubada tabii değilim... Yani örnek verirken bile tek taraflı bakıyorsunuz örneğin Atatürk Üniversitesine solcu gençler girebiliyor muydu? Ya da Ahmet Turan Alkan eskinin Ülkücüsü sonranın Liboşu değil midir ya da başta Melih Gökçek gibi siyasiler ve gazeteciler sayılamaz mı... Ancak dediğiniz gibi eskinin solcuları ağarlıktatır çünkü o dönemde o tür gazeteciler çoğunluktadır... Önceden de dediğim gibi ne onlar solcuymuş ne bunlar ülkücü... Hepside eskiden beri aydıncıklarımış sözde aydın, sözde halkçı, sözde millici...

İslamı baz almak doğru da bu İslam Türkiye'deki gibi sadece İslam felsefesi ile bezenmeyip Arap kültüründen etkileniyorsa ve öyle yaşanıyorsa her türlü şekilde dünyaya bakış açısına uygun bir felsefeyi araştırmak doğrudur...
Hastaneye gitmem vesilesiyle konununda arada kaynamaması açısından hızlıca cevap vereyim. İnönü'nün sosyalizmi 1933 Leninist-Stalinist bir sosyalist ideadır. Nedir bu leninist idea, Troçkistin tam tersi milli bir sosyalist ideadır ki sömürgeciliği ve ırkçılık açısından nasyonel sosyalizmden hiçbir farkı yoktur. (BKZ: Sosyalist Rejimler, Devlet Sistemleri ve Ekonomik Tezler tarihi) Yani İnönü'nün nasyonel sosyalist tutumdaki hareketleri Bolşevik-2. Devrim politikasına uymaktadır. İkinci olarak Nazım'a ilk cezası Atatürk zamanında verilmiş, iflah olmamış açık bir şekilde sosyalistlik değil moskofçuluk yapmıştır. Parti içi ve sosyal tepkiler neticesinde hukuki mercilerin kararıdır. Cumhuriyet Gazetesinin o yayını marshall yardımlarının dayatması olarak TC'nin değişik politika eksenine çekilmesi yönü vardır. Şunu iyi bilmek gerekir Nasyonel Sosyalizm, Avrupa sosyalist düşüncesinin yansımasıdır(BKZ: Günümüz Fransa Sosyalizmi ve Irkçı Politikaları), genel anlamda sosyalizm olarak yaftalanan ve SSCB'nin ister siyasi, ister direk müdahale yöntemi olarak kullandığı da ırkçı ve sömürgeci bir tutuma dayanan sosyalist retoriktir.(dikkanizle retorik dedim, sistem olarak uygulanması hiçbir zaman gerçekleşemediğinden sosyalist devlet kavramı da saçma olmaktadır)
Cumhuriyet Gazetesi yazarlarının bir çoğu sosyalist, komünist düşünce akımlarına biat etmiş bir kökendedir. 1940'lı yıllarda Nasyonel Sosyalist bir havaya büründükleri izlenmektedir. Peki o zaman Türkçü bir ideolojiye neden karşı çıkmışlardır İnönüyle birlikte? Hayır yoktur öyle bir şey denirse 19 Mayıs 1944 nutku ortaya çıkıyor inönünün ve o günki Cumhuriyet'in gündeminde bugün cemaat gazeteleri nasıl peşin hüküm veriyorsa Ergenekon hakkında, aynı ithamlar var... 1940 / 1950 tabandan kopmadan siyaset geliştirme dönemidir ki bu dönemdeki tehlikeli bir siyasetin işaretçisi olmakla gösterilmektedir... Evet 68'lilerle, Türk Milliyetçileri aynı yerden çıkmıştır ki buranın adı da Türk Ocaklarıdır. O dönemde yaşayanlar iyi bilir ve anlatır. Lakin toplumu tetikleyici, farklı bir sistem öngören ve Devrimi bolşevik ihtilaline benzetip toplumsal tetiklenmeyi amaçlayan, eylemlerini genişletmek amacıyla bedahü bunu ben değil kendi siyasi akımları betimler banka soygunlarının mücadelenin masraflarını karşılamak için yapıldığını ve en masraflı şeyinde silah temini olduğunu, bu vasıtayla daha öncede belirtmiştim kendi düşüncelerine yakın yayınlardan kır gerillası mı, şehir gerillası mı tartışmalarına ulaştıklarını kendileri bir şey yapmasalar dahi Güney Amerika Kahramanlık hikayeleri modelinde bir gençliği ayaklandırdıklarını akabinde de bu ülkenin fersah fersah çatışma ortamına çekildiğini zaten biliyoruz. Pekala aynı Öcalan gibi, öldürseydik kahraman olurdu dendi, peki yaşatmanın ne mantığı varmış şu günlerde gördük. Hapisaneden propagandasını yaptığını ve peşindeki kitlelerin şugün ulaşabileceklerinden daha büyük ve etkin bir kitle halini aldığını gördük. Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarına sallamıyorum burada yanlış anlaşılmasın, Deniz Gezmiş'lerin Atatürkçü olduğuna da inanmak güç zira Milliyetçiliği reddeden bir kesimin Atatürk'ün bazıları tarafından ırkçılıkla bağdaştırabililecek açıklamalarını ve icraatlarını iyi bilecek kadar bilgili olduklarında da hemfikirken bunu beklememiz imkansız, ki zaten günümüzde dahi takipçileri Atatürk'e Faşist ve Diktatör yakıştırması yapmaktadır, Aynı şekilde sosyalist bir düzen peşinde koşanların Nasyonel Sosyalistleri de İnönü'yü sahiplenmekte, bunun yanında Sosyalist kesimler dahi inönüyü sahiplenmekte hemde Atatürk'ten çok bir biçimde. Vaktim dar olduğundan sosyalistlerin inönüyü sosyalist ilan etme sebeplerini saymayacağım sadece Moskof sosyalizmi ile nasyonel sosyalizm arasında pek bir fark yok diyeceğim bunuda Rus Sosyalizminde devletin önemli erkanları her daim Slav asıllılara verildiğinden bahsedeceğim, onca senelik tarihinde ve slav kökenli olmayanların sovyetler nufusunun çoğunluğunu işgal etmesine rağmen en yüksek devlet mevkisine sadece Aliyev'in geldiğini de hatırlatacağım, geldiği mertebe de ahım şahım etkin bir mertebe değildir... Unutmadan Gürcülerde slav kökenlidir diye ekleyeceğim... Neyse allandırıp budaklandırmak yerine Cumhuriyet Gazetesinin sosyalizm üzerine görüşlerini tartışmak gerekiyor, yer yer nasyonal sosyalist yer yer moskof sosyalisti olan bu gazetenin baş yazarları nasyonaldir ancak yayın kurulundaki yazarların çoğu sosyalisttir demekten alıkoyamayacağım kendimi ki zaten temelinde baz alırsak 60lar ve 70lerdeki sosyalist gruplar arasındaki bölünmeyi Cumhuriyet Gazetesinin düşünsel karmaşıklığı oluşturmakta, aynı gazeteyi aydınlık grubu gibi maocular (aslında nasyonel sosyalistler) ile leninistlerin takip ettiği görülmekte. Yazarları da demokratik platform lafzı altında yazarlarını okuyucuların düşüncesine göre belirlemektedir ki, buna kimsenin itirazı olamaz... İnönü'nün 1940lı yıllarda Sabahattin Ali ve Hasan Ali Yücel'e karşı anti-sosyalist eleştirilere tahammülsüzlüğü, Hasan Ali'nin kalemi olan Sabahattin Ali ile Atsız'ın çekişmelerinin dava konusu olması, Hasan Ali'nin direktifiyle Sabahattin Ali tarafından ya da Hasan Ali'nin ve İnönü'nün bizzati müdahaleriyle kapanan dergiler ve Tutuklanan anti-sosyalist İnsanlar da bir nevi kanıt hükmündedir. Bakınız Türk Milliyetçiliğinin resmi devlet politikası olduğu dönemler ve Atatürk sonrası dönem ve bu politika sıcak kalmak zorundayken, Toplumsal tepkiyi ve en azından partiiçi tepkiyi bastırmak için Sabahattin Ali'ye verilen hüküm... Öyle pattanadak olmuyor yani bir siyasi uzaklaşma.

Sözde Kemalizm'in dayandığı kitapların basım tarihlerine baktığımız zaman Atatürk Hayattayken basılmış, sonra ki baskılarda yeniden düzenlenerek Atatürk'ün hayatı hakkında yalan yanlış bilgiler ve kemalizm hakkında yalan yanlış referanslar veren kitapların bir çoğu 1939-1950 arası TDK tarafından çıkartılmış. Mesela bugün TDK yayınları baz alınarak Atatürk'e karşı ithamların sunulduğu kitaplara, Atatürk hakkında ileri sunulan yanlış bilgilerin bu tarihler arasında girdiği görülmektedir... Buna en büyük örneği din hakkındaki kanıtlanamamış ama TDK'da yer alan rencide edici boyuta varan ya da inkar edici boyuta varan sözler İnönü dönemine rastgelir. Ancak bir şeye de hak veremeden edemeyeceğim, bu politik oyunu Menderes'te devam ettirmiştir... Zira Menderes'in çıkarları da bunu gerektirmektedir. Halkın önüne dinsiz bir Atatürk çıkartırsa, oylarının yükseleceğini müslüman halkın desteğinin büyüyeceğinin bilincindedir. Aynı şekilde İnönü zihniyeti de Atatürkçüleri kendi düşünce sistemine çekmek gayesiyle Atatürk'ü bu şekilde lanse ettirmenin kendi faydasına olacağının bilincindedir. Bu durumda Atatürk her daim her kesim tarafından kullanılmıştır ki 1944'de Kemalist olarak adlandırılan Subaylar ve Atatürk'e aşık olan tarihçiler, edebiyatçılar, siyasiler, memurlar ve öğrenciler tutuklanmıştır. 1968'den evvel Atatürkçü yürüyüş Ankara'da Gerçekleşen Türkçülük yürüyüşüdür bu bilinen bir gerçek...

Konu uzadıkça uzar, gelince kaldığım yerden devam ederim artık ki şunu da söyleyim Ahmet Turan Alkan hayatının hangi mertebesinde Ülkücülük yapmıştır 1970-1980 arasında gark eden olaylara ne derecede etkisi olmuştur. Benim eleştirdiğim burada fikir babalarıdır, tebaları değil sol konjonktürler açısından Ahmet Turan Alkan'ı üstelik yakınen tanıyan bir babaya sahibim aynı dönem okuduklarından kelli, şunu diyebilirim Ülkücülük kisvesinde çakallık yapan insanlar vardır, eski ülkücüyüm diye yazarlık yapan çakallar. Mümtaz'Er Türköne'de bunlardan birisidir. Eski ülkücü yakıştırması nadir insanlara yapılabiliyor malesef ki bunlardan birisi de Muhsin Yazıcıoğlu'dur...

Neyse kaldığım yerden devam etmem dileğiyle Allah'a Emanet olun...

Alt 12.12.2009, 20:20   #198
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 18:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Urumçi-Kıbrıslı alemsiniz ya birinirize dersmi veriyosunuz, yarınki ödevi aksatmayın puanınızı kırarım ona göre
Alt 13.12.2009, 01:15   #199
nihat83
Usta Yiğido

nihat83 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

nihat83 Şuan nihat83 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.06.2014 12:49

Tecrübe Puanı: 640 nihat83 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Bu acilan Konu bir Anket'mi yoksa Tartisma Sayfasimi anlayamadim...

BUGÜN ALLAH C.C. ICIN NE YAPTIN ???

nihat83 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 13.12.2009, 02:27   #200
serhat_58
Usta Yiğido

serhat_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

serhat_58 Şuan serhat_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.07.2016 13:48

Tecrübe Puanı: 1141 serhat_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Büyük birlik partisine verrim oyumu
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)