Warnung: Illegal string offset 'type' in [path]/includes/class_postbit.php(293) : eval()'d code (Zeile 153)
COCA COLA BÖCEK TARİFİ [ ANKET ] - Sayfa 11 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anketler Burada anketleri bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: COCA COLA BÖCEK ANKETİ
Evet biliyordum (bile bile de içiyorum) 145 26,36%
Evet biliyordum (zaten cola içmiyorum) 147 26,73%
Hayır bilmiyordum (ama bu içmemi engellemez) 72 13,09%
Hayır bilmiyordum (ama artık içeceğimi sanmıyorum) 186 33,82%
Katılımcı sayısı: 550. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 19.04.2009, 16:50   #101
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2164 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart Cevap: COCA COLA BÖCEK TARİFİ [ ANKET ]

Coca-cola böcekle renklendirilmiyor yani icinde herhangi bir böcek maddesi yok.
Coca-cola;Seker,su,Koffein.fosfor(E 338),tatlandirici,kokaini alinmis kola yapragi ve kola cekirdegi,karamelden eldeedilen bir icecektir.
Coca-Cola ilk defa 1886 yilind Eczaci John S. Pemperton tarafindan bas agrilarina veyorgunluga karsi bir önleyici olarak kola cekirdeginden icecek seklinde yapildi ve bugünlere kadar geldi.
COCHINEAL,gercekten bir böcek türü ve kaktüslerde asalak olarak yasiyor.Ve boya maddesi olarak kullaniliyor(E120)Carminic asid.
Cochineal konusundaki gercekler ise tamamen farkli.Bu gercekler genelde bayanlari cok yakindan ilgilendirmektedir.
Cochineal bir boya maddesi oldugu icin genelde kozmetik sanayiinde cok yaygin olarak tüketilmektedir.
Sac ve Cit bakimlarinda,
Rujlarda,
Yüz pudralarinda,
Alliklarda kullanilan boya maddesi E120 allerjik vakalara yol acabiliyor ve ayni zamanda bebekler icin cok zararli olarak degerlendiriliyor.

Daha fazla bilgi almak isteyen arkadaslar,google girip COCHINEAL'i tiklasinlar.

saygilarla

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 21.04.2009, 03:58   #102
MeLody58
Usta Yiğido

MeLody58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

MeLody58 Şuan MeLody58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.06.2015 17:15

Tecrübe Puanı: 852 MeLody58 COK SEVILEN BIR KISIMeLody58 COK SEVILEN BIR KISIMeLody58 COK SEVILEN BIR KISIMeLody58 COK SEVILEN BIR KISI

tskler abla bundan sonra kolayı zor içerim galiba çok seviyorum ama bilmiom artık )
MeLody58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.04.2009, 14:45   #103
ErdalGüler
Usta Yiğido

ErdalGüler - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ErdalGüler Şuan ErdalGüler isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.01.2010 16:37
Bejeweled Champion! Bloody Pingu Champion! Christmas Blackjack Champion! Lines And Squares Champion! Street Racer Champion! Virus 2 Champion! Yeti Bubbles Champion!
Tournaments Won: 5

Tecrübe Puanı: 789 ErdalGüler FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

biliyorum ve yıllardır kola ve benzeri ürünleri içmiyorum.
Din kardeşlerimize sıkılan kurşunlar aklıma geldikçe bu ve bunun gibi ürünleri asla almıyorum. Elimden geldiğince, bildiğim kadarıyla Türk malı ürünlere destek olmaya çalışıyorum. Hani eskiden okuldayken bi hafta vardı. Yerli malı haftası ne güzel bir haftaydı... YERLİ MALI YURDUN MALI HERKES ONU KULLANMALI...

Alıntı:
seva Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Coca-cola böcekle renklendirilmiyor yani icinde herhangi bir böcek maddesi yok.
Coca-cola;Seker,su,Koffein.fosfor(E 338),tatlandirici,kokaini alinmis kola yapragi ve kola cekirdegi,karamelden eldeedilen bir icecektir.
Coca-Cola ilk defa 1886 yilind Eczaci John S. Pemperton tarafindan bas agrilarina veyorgunluga karsi bir önleyici olarak kola cekirdeginden icecek seklinde yapildi ve bugünlere kadar geldi.
COCHINEAL,gercekten bir böcek türü ve kaktüslerde asalak olarak yasiyor.Ve boya maddesi olarak kullaniliyor(E120)Carminic asid.
Cochineal konusundaki gercekler ise tamamen farkli.Bu gercekler genelde bayanlari cok yakindan ilgilendirmektedir.
Cochineal bir boya maddesi oldugu icin genelde kozmetik sanayiinde cok yaygin olarak tüketilmektedir.
Sac ve Cit bakimlarinda,
Rujlarda,
Yüz pudralarinda,
Alliklarda kullanilan boya maddesi E120 allerjik vakalara yol acabiliyor ve ayni zamanda bebekler icin cok zararli olarak degerlendiriliyor.

Daha fazla bilgi almak isteyen arkadaslar,google girip COCHINEAL'i tiklasinlar.

saygilarla
Karmin (Koşineal)

E 120 kodu ile tanımlanan karmin ya da koşineal, Coccus cacti veya Dactylopius coccus costa böceğinin dişilerinin vücutlarından ve yumurtalarından çıkartılan doğal bir renklendiricidir.

Bu böcekler Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya Adaları ve Peru’da çorak alanlarda yetişen dikenli bir kaktüste yaşarlar.

Bir kilogram karmin elde edebilmek için, yumurtlama zamanlarında parlak kırmızı renge dönen bu böceklerden, yüzbinin üzerinde kullanılır.

Elde edilen karminik asit, kalsiyum ve alüminyum iyonları ile birleştirilerek, karmin elde edilir. Karmin, koyu kırmızı renge sahiptir, ışığa ve ısıya karşı çok dayanıklıdır. Doğal renklendiriciler arasında, oksidasyona karşı en dayanıklı olan renklendiricidir.

Karmin, yüzyıllar önce, Orta ve Kuzey Amerika'daki Aztekler ve Mayalar tarafından boya maddesi olarak kullanılırdı. O yıllarda koşineal altın ile kıyaslanabilecek kadar değerli bir ticari üründü.Amerika kıtası keşfedildikten sonra, Avrupa'da da çok popüler oldu ve kozmetik, tekstil ve az miktarlarda da gıda sektöründe kullanılmaya başlandı.

Karmin, toz, sıvı, suda çözünür ve yağda çözünür karmin türleri bulunmaktadır.

Karmin, gıda, kozmetik, ilaç ve boya sektörlerinde kullanılmaktadır.

Uygulama Alanları

Gıda sektörü: Meyve preparatları, et ürünleri (salam, sosis ve sucuklar), deniz ürünleri (surumi, tarama), içecekler (alkollü ve alkolsüz içecekler, kokteyl şurupları, elma şarabı, sodalar, fonksiyonel içecekler), şekerlemeler (aromalı şekerler, [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...], jelibonlar), süt ürünleri (kırmızı meyveli yoğurtlar), unlu mamuller (kekler, bisküviler, börekler), reçeller, dondurma ve soslar.

Karmin gıda sektörü dışında kozmetik sektöründe (rujlar, diğer kozmetik ürünleri) yoğun olarak, ilaç sektöründe şuruplarda ve haplarda, ayrıca tekstil sektöründe doğal ürünlerde kullanılmaktadır.

Karmin kullanımı, son yıllarda tüketicilerin ve üreticilerin, sentetik renklendiriciler yerine, doğal renklendiricileri tercih etmesi nedeniyle artmaya başlamıştır.

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ GIDA SEKTÖRÜNDE KULLANILAN KARMİN MADDESİ BU CANLIDAN ÜRETİLMEKTEDİR VE KOLAYA RENGİNİ VEREN MADDEDİR... ANCAK KOLA İÇİPTE İNANMAK İSTEMEYENLER BU KONUDA ÖZGÜRLER.

Konu ErdalGüler tarafından (23.04.2009 Saat 15:01 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
ErdalGüler isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 02.05.2009, 16:09   #104
SiVaSLiCaTLaq58
Yeni Yiğido
NO AVATAR

SiVaSLiCaTLaq58 Şuan SiVaSLiCaTLaq58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.05.2009 19:29

Tecrübe Puanı: 0 SiVaSLiCaTLaq58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Biliyordum Hala Iciyorum
SiVaSLiCaTLaq58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 06.05.2009, 15:37   #105
seva
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 2164 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

KOŞİNEAL
Karmin, koşineal böceğinden elde edilen bir tür renk pigmentidir. Böcekler, kurutulduktan sonra sıcak suyun içerisine daldırılarak veya güneş ışığına, fırın sıcaklığına yada buhara maruz bırakılarak öldürülerek elde edilir.
E120 numarasına sahiptir.
Koşineal,zamanla bozulmaya karşı dayanıklı, doğal ve suda çözünebilen bir renklendiricidir. Koşineal, ışığa ve ısıya karşı oldukça stabil olup, bütün doğal boya maddeleri içerisinde oksidasyona en dayanıklı boyadır.
Koşineal boyasının, ne toksik ne de bilinen bir kanserojen etkisi vardır. Fakat bu boya bazı insanlarda anafilaktik-şok reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonların nedeni ise, karminik asitten dolayı olmayıp, boyanın hazırlanışı sırasında bulaşan bazı maddelerden dolayıdır.

O zaman bu sadece coca cola için de değil örneğin:pepsi,le-cola,cola turka...bütün kolaların içersinde vardır

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
Alt 06.05.2009, 15:39   #106
ErdalGüler
Usta Yiğido

ErdalGüler - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ErdalGüler Şuan ErdalGüler isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.01.2010 16:37
Bejeweled Champion! Bloody Pingu Champion! Christmas Blackjack Champion! Lines And Squares Champion! Street Racer Champion! Virus 2 Champion! Yeti Bubbles Champion!
Tournaments Won: 5

Tecrübe Puanı: 789 ErdalGüler FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
seva Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
KOŞİNEAL
Karmin, koşineal böceğinden elde edilen bir tür renk pigmentidir. Böcekler, kurutulduktan sonra sıcak suyun içerisine daldırılarak veya güneş ışığına, fırın sıcaklığına yada buhara maruz bırakılarak öldürülerek elde edilir.
E120 numarasına sahiptir.
Koşineal,zamanla bozulmaya karşı dayanıklı, doğal ve suda çözünebilen bir renklendiricidir. Koşineal, ışığa ve ısıya karşı oldukça stabil olup, bütün doğal boya maddeleri içerisinde oksidasyona en dayanıklı boyadır.
Koşineal boyasının, ne toksik ne de bilinen bir kanserojen etkisi vardır. Fakat bu boya bazı insanlarda anafilaktik-şok reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonların nedeni ise, karminik asitten dolayı olmayıp, boyanın hazırlanışı sırasında bulaşan bazı maddelerden dolayıdır.

O zaman bu sadece coca cola için de değil örneğin:pepsi,le-cola,cola turka...bütün kolaların içersinde vardır
evet tüm kolaların içerisinde var.
Alt 06.05.2009, 15:46   #107
seva
Usta Yiğido

zararı varmıdır bilmiyorum ama sevilen ve en çok içilen içecektir...

Mesela bana zararı sadece midemde yanma yapıyor şişme oluyor... o yüzden arada bi içerim eve alındığı zaman bide kardeşim çok seviyor 8 yaşında şişeyi hep içiyor bağımlılık mi desem bilmiyorum bu gidişle eve almamaya gayret ediyoruz...

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
Alt 11.05.2009, 15:18   #108
suzii
Usta Yiğido

suzii - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

suzii Şuan suzii isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.09.2015 17:48

Tecrübe Puanı: 735 suzii FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

önceden çok içiyordum ama artık hiççç içmiyorum hem o böcek bir sürü makyaj malzemesinde de kullanılıyormuş iğrenç
suzii isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.05.2009, 16:28   #109
seva
Usta Yiğido

Koşineal (Kırmızı boya), Karmin, Karminik asit (E120)
Karmin, Dactylopius coccus (eski adıyla Coccus cacti) böceğinden elde edilen bir tür renk pigmentidir. Bu böcek, Opuntia cinsi kaktüs bitkisinin üzerinde yaşar. Bu böcek, tropikal Güney ve Ortadoğu Amerika'da yaşar ve bitki üzerinde diğer böceklerin yaşamını engelleyerek pigment üretir. Pigment, böceğin yumurtalarından ve vücudundan elde edilir. Bu pigment, hala organik bir sinek kovucu olarak kullanılmaktadır.

Opuntia kaktüsü üzerindeki Koşineal böcekleri (Kaynak)

Pigmentin ismi karmin olup, asıl renk ise karminik asittir (C22H20O13):

Şekil 1: Karmin

Koşineal, zamanla bozulmaya karşı dayanıklı, doğal ve suda çözünebilen bir renklendiricidir. Koşineal, ışığa ve ısıya karşı oldukça stabil olup, bütün doğal boya maddeleri içerisinde oksidasyona en dayanıklı boyadır. Koşineal boyası, bazı sentetik gıda boyalarından daha fazla kararlıdır.

Koşineal boyasının, ne toksik ne de bilinen bir kanserojenik etkisi vardır. Fakat bu boya bazı insanlarda anafilaktik-şok reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonların nedeni ise, karminik asitten dolayı olmayıp, boyanın hazırlanışı sırasında bulaşan bazı maddelerden dolayıdır.

Tarihi
Koşineal, zaten daha önce, Orta ve Kuzey Amerika'daki Aztek ve Maya aşiretleri tarafından boya maddesi olarak kullanılırdı. Koşineal altın ile kıyaslanabilecek kadar değerli bir ticari maldı. Şehirler koşineal çantalarını Tenochtitlán'ın başkentine gönderirler ve böylece imparatorluğun yıllık gelirine katkıda bulunurlardı. Orta Amerika'nın İspanyol fatihleri boyanın değerli olduğunu görünce, Avrupa'da o zaman kullanılan boyalardan daha iyi boya maddesi üretmeye başladılar. Üretilen bu boya Avrupa'da daha çok popüler oldu ve genel olarak kozmetik, tekstil ve az miktarda gıdalarda kullanılmaya başlandı. Romalı Katolik Kardinallerin elbiseleri koşineal ile boyandı. Aynı zamanda İngiliz askerlerinin ceketleri de bu boya ile boyatıldı. Koşineal, Londra ve Amsterdam Ticari Mal Değiştirme Merkezi'nde düzenli olarak ticaret edilen ve fiyatı yüksek olan bir üründü. Birçok Avrupalı onun nerden geldiğini bilmiyordu. Amerikalı sömürgeciler koşineal boyasını Meksika'dan direkt olarak getirmek yerine, Avrupa'dan satın alırlardı.

19. yüzyılda, böcekler Kanarya Adaları tarafından ithal edildi ve büyük oranlarda üretimleri yapıldı; Böylece Meksika tekeli sona erdi. 1868'de Kanarya Adaları altı milyon pound (yaklaşık 420,000,000,000 böcek) ihraç etti.

Tekstil boya maddesi olarak kullanılmasının yanı sıra koşineal, gıdalarda da yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Kek, bisküvi, içecekler, reçel, dondurma, sucuk, börek, kurutulmuş balık, yoğurt, elma şarabı, maraska kirazı ve domates ürünleri koşineal ile parlatıldı. Koşineal; sakız, hap ve öksürük pastili olarak da kullanıldı. Kozmetik ruj, ana katkı maddesi olarak koşineal ile geliştirildi. Koşineal, hala yaygın olarak kozmetikte kullanılmaktadır.

Alizarin koyu kırmızı boyasının ve 19. yüzyılın ortasında Avrupa'da gıda ve tekstil için birçok yapay boyanın üretilmesi ile koşineal boyasına talep hızla azaldı. Fakat birçok üretici ve tüketicinin sentetik boyalar yerine doğal boyaları tercih etmesi sonucu, geçen yıllarda koşineal boyası ticaretsel anlamda tekrar değer kazandı. Bununla birlikte bazı tüketiciler doğal renklendirici E120'nin böceklerden elde edildiğinin farkında değillerdir. Bu özelliğinden dolayı, koşineal, vejeteryanlar için uygun değildir ve birçok dinde yasaklanmıştır.

Üretimi
Böcekler, kurutulduktan sonra sıcak suyun içerisine daldırılarak veya güneş ışığına, fırın sıcaklığına yada buhara maruz bırakılarak öldürülür. Ticari koşineal üretiminde; böceklerin görünüşlerinin farklı olması, herbir metotta farklı renkler oluşmasına sebep olur. Böcekleri bozulmadan saklayabilmek için, ilk ağırlıklarının yüzde 30'u kadarının kurutulması gerekir. 155,000 koşineal böceğinden bir kilogram boya elde edilir.

Koşineal boyasının iki önemli şekli vardır. Bunlar; koşineal özü (E120(ii) ) ve karmin (E120(i) )'dir. Koşineal özü, yaklaşık %20'si karminik asit olan, böceklerin ham iken kurutulup ve toz haline getirilmiş vücut kısmından elde edilien bir boyadır. Karmin ise koşineal'den elde edilen daha da saflaştırılmış bir boyadır.

Poliş koşineal
Poliş koşineali, diğer bir boya çeşididir. Tekstil boyası olarak 19. yüzyılın ortalarına kadar yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Bu boya, gıda boyası olarak hiç kullanılmamıştır. Poliş koşineali, Margarodes polonicus adıyla bilinen böcekten elde edilir ve bu böcek Doğu Avrupa'da ve Asya'nın bazı bölgelerinde yaşar.

Koşineal kırmızı boya
Koşineal kırmızı boya, bir tür azo boyasının, E124, ismidir. Bunun koşineal ile herhangi bir ilgisi yoktur fakat koşineale benzer bir renk oluşturur. Bundan dolayı da isimler karıştırılmaktadır.

Kaynaklar:

Amy Butler Greenfield, A Perfect Red: Empire, Espionage, and the Quest for the Color of Desire , New York: Harper Collins Press, 2005.

Hendry, G.A.F and Houghton, J. D. : Natural food colorants . Glasgow, Blackie, 1992.

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
Alt 12.05.2009, 16:54   #110
AHMET YENİYAPAN
Yiğido

AHMET YENİYAPAN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

AHMET YENİYAPAN Şuan AHMET YENİYAPAN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.07.2009 12:28

Tecrübe Puanı: 575 AHMET YENİYAPAN FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ben Kendım 3. Şıktayım ŞahSen... Seviyoruz Ya ...

Su kadar muhtaç olduğum

Hava kadar vazgeçilmezim

Hücrem kadar sıçaklığımsın benim

Canımın içi Seni çok seviyorum

CANSIN SEN BANA Canımın içi

Yiğido
AHMET YENİYAPAN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)