Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
İnsanlar Neden Farklı Düşünür? - Sayfa 2 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 25.05.2012, 16:20   #11
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 18:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft
Standart Cevap: İnsanlar Neden Farklı Düşünür?

"Doğru tektir iki tane doğru olmayacağına göre" Buraya kadar güzelde fakat benim doğru bulduğum bir şeyi siz yanlış bulabilrisiniz, veya tam tersi ben sizin düşüncenizi yanlış bulabilirim. Buda şunu gösterir "Standart insan tipi olamaz" farklı düşünceler olmak zorundadır. Ancak burada çoğunluğa en mantıklısı hangisi geliyorsa doğruda o oluyor, dieğerlerine yanlış gelsede.
Kısaca farklı düşünce her zaman brey olsun toplum olsun bilimde, sanatta, buluşta insanları başarıya götürmekte olan bir yoldur.
Alt 25.05.2012, 16:58   #12
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 697 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Arif Coşkun Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
"Doğru tektir iki tane doğru olmayacağına göre" Buraya kadar güzelde fakat benim doğru bulduğum bir şeyi siz yanlış bulabilrisiniz, veya tam tersi ben sizin düşüncenizi yanlış bulabilirim.
Akıl, hele de yöntemli mantık kullanıldığında genel(evrensel) doğruları nasıl birimiz yanlış diğerimiz doğru bulabiliriz?

Mesela suyun kaynama noktası sence 100, bence 150 olabilir mi? Dünyanın kendi etrafında döndüğü, sence doğru, bence yanlış olabilir mi? İnsanların köle olmama hakkı sence doğru, bence yanlış olabilir mi? Adam öldürmenin yanlışlığı sence doğru, bence yanlış olabilir mi? Vee... Evrensel insan haklarının maddeleri sence yanlışlığı, bence doğruluğu mümkün olabilir mi? Vs.Vs.

Alıntı:
Buda şunu gösterir "Standart insan tipi olamaz" farklı düşünceler olmak zorundadır. Ancak burada çoğunluğa en mantıklısı hangisi geliyorsa doğruda o oluyor, dieğerlerine yanlış gelsede.
Bunu yukarda tartıştık. Doğrular insanlara kültürlerine göre farklı öğretilmiş(görece) olabilir. Ancak ilkeli, yöntemli mantıksal doğru değildir. Mesela ortaçağın mantığına göre dünya öküzün boynuzları üzerindeydi ve çoğunluğun kabul ettiği bir tezdi. Ama doğrumu idi?
Alıntı:
Kısaca farklı düşünce her zaman brey olsun toplum olsun bilimde, sanatta, buluşta insanları başarıya götürmekte olan bir yoldur.
Farklı düşüncelerin karşılaşmasından doğru tezler oluştuğu kadar. Ama yöntem doğru değilse yanlışlar da çıkabiliyor. Yukarda yine belirttik; farklı düşüncelerin çatışması kitlesel katliamlara yol açabiliyor. Bu gerçek değil mi?
Alt 25.05.2012, 18:03   #13
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
sivaslınet Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Aklı kullanmanın gereği doğru sonuca varmaksa, yolun da, yolun sonunun da doğruluğunun tesbiti akılla olmayacak mı?
Herşey akılla olur zaten, biz şu cümleleri yazarken de aklımızı kullanıyoruz. Bahsettiğim konu şu, aklın yolu bir derken; bir tane yol var, tüm akıllar ordan gider, demek doğru olmaz bence. Bir çok yol olablir, yöntem olabilir. Ama sadece sonuç bir olur, yani doğru bir tanedir.

Alıntı:
Yöntemler göreceli olarak elbette bir olmayabilir. Ama doğru yöntemi kullanmak akılla mümkün değilmi? "İlim çin'de de olsa ona gidin" sözü bu gerçek içindir. Matbaa eğer çin'de ise deriye yazarak mektup gönderme sistemini neden kullanalım. Akılla doğru yöntemi edinmek gerekir.
Tabi ki teknoloji(çin örneği) kullanmak gerekir. Kısa yol, yöntem hangisi ise onu kullanmak daha mantıklı. Fakat uzun yönteme yanlış diyemeyiz. Doğrudur fakat uzundur, zahmetlidir. Yemeği odun ateşinde pişirmek var, mikro dalga fırında pişirmek var. İki yöntem de doğrudur. Akılla yöntemin kısalığına kolaylığına gitmek lazım.

Alıntı:
Her yöntemin doğruluğu tartışılmalıdır. Tartışılamadığının nedeni yasaklar veya dayatmalardır. Matematiğin de doğru yöntemi vardır. Kısıtlı zamanı olan bir sınav düşün. Doğru yöntem işte orada kullanılmalıdır. Zamandan dolayı sınavı kaybetmek te vardır. Öyle ya, gösterilecek kulak uzaktaki elle gösterilmez.
Kısıtlı zamanı olan bir sınavda doğru yöntem değil, en kısa yöntem hangisi ise onu kullanmak gerekir. Kısa derken gidip yanlış bir yöntemi yapmak değildir. Mutlaka doğru işlem neyse onu yapmak gerekir. Ama kısa yöntem hangisi ise ona yönelmeli. Burada isim verirken, tam anlam karşılayıcı isimler vermemiz lazım aslında. Şuan aynı şeyleri söylüyor olabiliriz ama verdiğimiz isimlerden dolayı farklı anlaşılabiliriz. Örneğin ben matematik sınavı için, "doğru yöntem değil", doğru işlem ve kısa yöntem kelimelerini kullanıyorum.

Alıntı:
İşte üzerinde durulması gereken de bu. Patronlarla az mı kavga yapılıyor? "Herkesin yöntemi kendine göre doğrudur" kabulü kavgalara katliamlara yol açıyor. Doğrularda birleşmek gerek. Bizler kurt yada kuzu değiliz. Akıllı yaratıklarız.
Her insanın düzeyi eşit değildir. Para ve güç kimde varsa ona göre kendi doğruları vardır. Elbette böyle olmaması gerekir. Fakat dünyanın gerçek hali budur, insanlar kavga yapacaktır, savaş yapacaktır, birbirlerini öldüreceklerdir, para kazanma hırsı uğruna herşeyi yapacaklardır.

Alıntı:
Yahu seninki de işmi şimdi? Yukarda misal verdik. Birisine normal bir mesaj göndereceksin. Zarf, kağıt, kuşla, özel ulak, kargo, dumanla mesaj, e-mail, cep tlf, türlü yöntemler var. Yüz tane akıllı insana sorsan sana şartları sorup hemen en akıllıca yöntemi bulacaklardır(birleşeceklerdir ). Yönemde akıl kullanılmaz mı? Madem kullanılmazdı da mühendislik te neden yöntem için uzmanlık eğitimi var?

Madem yönteme takıldık, sonuçsal doğruları bırakıp(uzlaştık çünkü) "yöntem üzerinde akıl gereklimi"yi tartışalım..
Yöntem üzerinde aklı kullanırız, kullanmayız demiyorum. Fakat her konuda yöntemlerde BİR olunmaz. Yani akıllar sonuçlarda birdir fakat yöntemlerde bir değildir.

Bana sorsan ben telefonla msj göndermek isterim. Ha başkasıda çıkar, kardeşim ben güvercin ile göndereceğim, diyebilir. Sen bu adama "yanlış" düşünüyorsun diyemezsin. Fakat şunu dersin, hangi yüzyılda yaşıyoruz be adam.

Yöntemde aklı, işin kısalığı için, kolaylığı için kullanırsın. Doğru-yanlış içinde kullanırsın ama doğrular içinde ki yöntemler içinde sadece kısalık, kolaylık, ucuzluk bakımından aklını kullanırsın. Adamın parası vardır, 5bintl lik koltuk alır. Sen bintllik koltuk alırsın. O da koltuk, bu da koltuk. Sen adama, senin koltuğun koltuk değil diyemezsin. Sadece pahalılığı konusunda eleştirebilirsin. Bak yöntem konusunda zengin adamla fakir adam bir değil. Zengin adam pahalı yöntemi seçti, diğer adam ucuz yöntemi seçerek sonuca(koltuk) ulaştı. Yani yöntemlerde her zaman BİR olunmaz.

Alıntı:
Hala onlara göre diyorsun. Ben ise NORMAL, MANTIKSAL İNSANİ AKIL'a göre diyorum. Sen nasıl mesaj gönereceğini aklını kullanamayan birisine sorarmısın? Amerika'nın yöntemlerini normal akıl, yani insani, mantıksal akıl kabul ediyor mu?
O paragrafı bir amerikalıymışsın gibi düşün. Dışardan bir devlet olarak değil. O paragraf "katliam, kavga, döğüş cümlelerin için bir örnekti.

Alıntı:
Burada mutabıkız zaten. Doğru görecelidir. Gerçeğe uygunluğu ispat edildiğinde o genel(evrensel) doğru olur. Bunu geçtik.. Yöntemsel doğrularda uzlaşamıyoruz.

Mesela eşit insan haklarının sağlanması bir sonuçsal doğru ise, hangi yöntemle sağlanacağı konusunda aklın yolunun bir olması gerekmez mi?

Gerekmezse doğru düzen yöntemi tartışmaları neden yapılsın? RTE, Suriye'ye "yönteminiz yanlış, aklınızı kullanın" neden desin?

Not: Yazı senin için mecburen uzadı. Aslında kısa ve öz yazmak gerek.
Eşit insan haklarının sağlanması sonuçsal doğrudur evet. Sen Türkiye devleti olarak bu hakları sağlamak için farklı yöntemlere başvurabilirsin. Eğitim hakkını verirken farklı yöntemlerle verebilirsin. İlla başka ülkelerle aynı yöntemleri uygulamak zorunluluğumuz yok. Tekrar söylüyorum, yöntemde aklı kullanırken, "bu yöntemi en kolay nasıl başarırım, en kısa sürede nasıl yaparım veya maliyetinin nasıl en aza indirerek sonuca ulaşırım", bunu düşünmek gerekir bence.
Alt 25.05.2012, 18:15   #14
_DuMaN_58
Navigator

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:

Mesela suyun kaynama noktası sence 100, bence 150 olabilir mi? Dünyanın kendi etrafında döndüğü, sence doğru, bence yanlış olabilir mi? İnsanların köle olmama hakkı sence doğru, bence yanlış olabilir mi? Adam öldürmenin yanlışlığı sence doğru, bence yanlış olabilir mi? Vee... Evrensel insan haklarının maddeleri sence yanlışlığı, bence doğruluğu mümkün olabilir mi? Vs.Vs.
sivaslınet Arif abinin bahsettiği şeyi şöyle düşün, sence ezan türkçe okunabilir, bence türkçe okunmaz. Ben türkçe okunmayacağının doğruluğunu biliyorum. Fakat sen tam tersini düşünüyorsun. Böyle düşün.
Örneğin bazı davranışlar kimine göre doğru kimine göre yanlış olabilir.
Suyun kaynama derecesi bilimsel bir durum olduğu için yapılan çalışmalar sonucu kaynama derecesinin 100 derece olduğu ispatlanmıştır.
Evrim teorisine inanan biri, biz maymundan geldik diyor, bunun doğruluğuna inanıyor. Bizde diyoruz ki bizim bir yaratıcımız var. Bizde bunun doğruluğuna inanıyoruz. Birine göre doğru bir başkasına göre doğru olmayabilir. Böyle düşün.
Alt 25.05.2012, 21:23   #15
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
duman Nickli Üyeden Al?nt?
Bahsettiğim konu şu, aklın yolu bir derken; bir tane yol var, tüm akıllar ordan gider, demek doğru olmaz bence.
"Göreceli olarak yöntemler değişir ama, en doğru yöntem de vardır" izahımı bir kaç kez yaptım. Tekrarlayıp durmayalım.

Sonucun da yöntemin de doğru olanı, yani bilimsel olanı vardır. Bu, mantıkla bulunur.

Bunları yazmakla tek tip düşünürlülüğü asla savunmuyorum. Savunamam da zaten. Zira insanlar aynı şartlarda düşünce üretmiyorlar. Ama doğru sonuca varmak için de doğru yöntemle düşünmek zorundalar.

Kaldı ki, kullanılan tüm yöntemler de, ayrıntıları da zamanında ulaşılmış doğru sonuçların birleşimidir.

Tek tip düşünce bilimin, gelişimin sonu olmayacağı için zaten mümkün de olamaz. Tez, antitez ve doğru tez olarak devam eder gider. Sonsuzca..

Aklın yoluyla geliştirilmiş doğru yöntemin tanımı:

Bilimsel Yöntem:

Fen bilimlerinde, yeni bir bilgi edinmek için kullanılan yaklaşım tarzı, yöntemdir. Bilim adamları bu yöntemle, zaman içinde bilgilerin üst üste binmesiyle evrendeki olayların doğru ve güvenilir bir betimlemesini yapmayı amaç edinirler.

Bilimsel yöntem, en basit haliyle aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

1- Evrendeki bir fenomenin gözlemlenmesi
2- Bu fenomene dair, gözlemler ile tutarlı, ancak kesin olmayan, hipotez adında deneysel bir açıklama getirilmesi
3- Hipotezin tahminlerde bulunmak için kullanılması
4- Tahminlerin deneylerle veya ek gözlemlerle test edilmesi ve sonuçlar ışığında hipotezde gerekli değişikliklerin yapılması
5- (3) ve (4) numaralı adımların hipotez ve deney arasında tutarsızlık kalmayana kadar tekrarlanması

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Tam tutarlılık sağlandığı zaman hipotez, gözlemlerin açıklanabilip yeni akıl yürütmelerin yapılabileceği bir kuram haline gelir. Böylelikle bir fenomen türünü açıklayan kolay anlaşılır ve tutarlı bir önermeler grubu oluşturulmuş olunur.

bu yöntemin basamakları:

1- problemin fark edilmesi
2- problemin tanımlanması
3- bilgilerin toplanması
4- hipotezlerin oluşturulması
5- çözüm yollarının uygulanması
6- sonuca varılması

Sosyal bilimlerde de buna benzer doğru(bilimsel) yöntemler kullanılır.
Alt 25.05.2012, 21:31   #16
Alibaba58
Usta Yiğido

Alibaba58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alibaba58 Şuan Alibaba58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.06.2013 12:44

Tecrübe Puanı: 932 Alibaba58 FAZLA SÖZE GEREK YOKAlibaba58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Sayın Sivaslınet siz bu gidişle Prof. olursunuz.
Alibaba58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 25.05.2012, 21:38   #17
_DuMaN_58
Navigator

Alıntı:
"Göreceli olarak yöntemler değişir ama, en doğru yöntem de vardır" izahımı bir kaç kez yaptım. Tekrarlayıp durmayalım.

Sonucun da yöntemin de doğru olanı, yani bilimsel olanı vardır. Bu, mantıkla bulunur.

Bunları yazmakla tek tip düşünürlülüğü asla savunmuyorum. Savunamam da zaten. Zira insanlar aynı şartlarda düşünce üretmiyorlar. Ama doğru sonuca varmak için de doğru yöntemle düşünmek zorundalar.
Evet "en doğru(mantıklı) yöntem" vardır. Ben buna "en doğru" demek yerine yukardaki yorumlarımda hep, en kısa, en kolay, en basiti, en mantıklısı, en ucuzu vs. vs. dedim.

"doğru sonuca varmak için de doğru yöntemle düşünmek zorundalar. " yukarda ki matematik probleminde ben 1.yöntemden yaptım, başkası 2. yöntemden yaptı ve "15"i buldu değil mi. İkimiz de doğru sonuca ulaştık ama 2. yöntem çok uzun ve gereksiz hesaplar içerdiği için bizce "doğru" yöntem olmayabilir fakat doğru sonuca ulaştırır. Evet 2.yöntem en son başvurulan, mantıksız bir işlem olabilir ama doğru sonuca çıkartıyorsa biz bu işleme "yanlış" diyemeyiz.
Alt 25.05.2012, 21:54   #18
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
2.yöntem en son başvurulan, mantıksız bir işlem olabilir ama doğru sonuca çıkartıyorsa biz bu işleme "yanlış" diyemeyiz.
Yanlış demiyoruz zaten. Ama daha doğrusu var diyoruz. Terkedilebilir, ihmal edilebilir, daha doğruya göre gerek duyulmaz diyoruz. Dumanla da mesajlaşılabilir ama günümüzün doğru yöntemi değildir.

Tabi ki her yöntem kullanılabilir. Atalar ne demiş; "doğrunun da doğrusu var."
Alt 25.05.2012, 22:13   #19
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
Alibaba58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Sayın Sivaslınet siz bu gidişle Prof. olursunuz.
Teşekkür ederim. Ünvan peşinde hiç olmak istemedim. Önemli olan doğru düşünüp, topluma yararlı insan olmak.

Dikkatimi çekiyor; Alibaba olarak sosyal konularda bir çok Prof.'tan daha doğru düşünüyorsunuz. Bana göre o prof.'lardan üstünsünüz.
Alt 25.05.2012, 22:34   #20
_DuMaN_58
Navigator

Alıntı:
Dumanla da mesajlaşılabilir ama günümüzün doğru yöntemi değildir.
Kelimeler konusunda anlaşamayacağız sanırım. "Dumanla da mesajlaşılabilir ama günümüz de tercih edilmeyen bir yöntemdir." demek istiyorsan uzlaşmış oluruz sanırım. Çünkü "doğru yöntemi değildir" dersen bende "o zaman yanlış yöntemi midir?" diye bir soru sormak zorunda kalırım. Böyle olunca sende biliyorsun ki dumanla mesajlaşmak yanlış bir yöntem değildir.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)