Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anketler Burada anketleri bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: Milletvekili Hakli mi?
Hakli 32 42,67%
Haksiz 32 42,67%
Yorum yok 11 14,67%
Katılımcı sayısı: 75. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 27.10.2009, 14:34   #1
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4503 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart Kürt Diye Bir Millet yok :)))

MHP'li vekilin bu sözleri çok tartışılır...Seçim bölgesi Mersin'de gezi ve incelemelerde bulunan Milletvekili Akif Akkuş, Tarsus İlçesi'ndeki bir yerel gazeteyi ziyaretinde Kürt açılımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Coğrafya Profesörü olan Akif Akkuş, 1984'de başlayan PKK olaylarıyla ilgili çalışmalar yaptığını hatırlatarak şunları söyledi:"Kürtlük, Kürtçe, doğu insanı, güneydoğu insanı hakkında ve bütün bunlardan vardığım kanaat şu; Türkiye'de tarihi kökeni olan bir Kürt topluluğu yok. Ama bugün bir vaka, bugün 'Ben Kürdüm' diye Kürtçe konuştuğunu söyleyen insanlar var.
Biz bakıyoruz şimdi, Kürtçe dedikleri kırmanço şivesini kullananlara bakıyorsunuz. 8 bin küsur kelimenin olduğu bir dil, ancak bu dilin içerisinde 2 bin kadar Türkçe, 2 bin kadar Arapça, 2 bin kadar Farsça ve Osmanlıca kelimeler var. Kökeni belli olmayan kelimeler de var. Şimdi buna dayanarak, bu ana dilde eğitim adı altında yeni bir dil üretmeye çalışıyorlar" dedi.
'ŞİVAN'IN KÜRTÇESİNİ KÜRTLER ANLAMADI'
Kürt türkücü Şivan'ın Almanya konserinde Kürtçe konuştuğunu ancak bundan kimsenin bir şey anlamadığını öne süren Akkuş şöyle devam etti:"Şivan mı neyse o çıkıyor, Almanya'daki Kürt topluğuna Kürtçe konuşuyor. Fakat kimse hiçbir şey anlamıyor. Dönüp tekrar Türkçe konuşuyor. Yani şunu demek istiyorum. Kürtçe diye bir dil yok.
Dil bir milletin önemli öğelerinden biridir. Hatta en önemli öğelerinden birisidir. Eğer siz bir dilin varlığını ispatlarsanız, o dil bir millete mal olur. O zaman millet de var demektir. Ama belirttiğim gibi tarihi kayıtlarda Kürt milleti yok. Kürt denilen bir grup var. Şimdi bir milletin içinde başka bir milletin ilk çağda yaşaması mümkün değil, yok ederler birbirlerini, ya da başka sınırlarda yaşarlar. O zaman iki ayrı milletin bir arada iç içe yaşaması mümkün değil."

(Alinti)

Not. Bu konuya herkes yorum yapabilir, kisisel sinirlama yoktur.
Alt 27.10.2009, 14:46   #2
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1262 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI
Standart Cevap: Kürt Diye Bir Millet yok :)))

Konu biraz kirli sanki abi temizliğe ihtiyaç var..

8 bin kelimelik dil demiş de Türkçe'mizin ilk sözlüğü olan Divan-ı Lügat-it Türk'de 8000 civarı Türkçe kelime var.İngilizce'de 800.000 kelime varken, Türkçe'de 95.000 kelime vardır.O halde bir İngiliz'in Türkçe'yi dilden saymamasını da doğal karşılamak lazım.
Alt 27.10.2009, 14:49   #3
sandalli
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 4503 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

Dilimize farsça, arapça ve avrupa dillerinden girmiş kelimeleri çıkardığımız zaman ancak tarzanca konuşuruz.
Alt 27.10.2009, 18:10   #4
sandalli
Usta Yiğido

Ülkemizde huzur ve güven ortamı oluşmasını istemeyenler ayırım yapanlardır. Bir milletvekili çıkıp milletimizin bir parçası hakkında ve konuştukları dil hakkında böyle yorumlar yaparsa bence bölücülük yapmıştır. Kürtleri asimile edip onları türkleştirmek yerine, onların kürt olduklarını, dillerinin farklı olduğunu kabul edip kardeşçe yaşamanın yollarını aramalıyız.
Alt 27.10.2009, 18:13   #5
goramaz
Usta Yiğido

goramaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goramaz Şuan goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.08.2022 01:47

Tecrübe Puanı: 1310 goramaz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Alıntı:
sandalli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Ülkemizde huzur ve güven ortamı oluşmasını istemeyenler ayırım yapanlardır. Bir milletvekili çıkıp milletimizin bir parçası hakkında ve konuştukları dil hakkında böyle yorumlar yaparsa bence bölücülük yapmıştır. Kürtleri asimile edip onları türkleştirmek yerine, onların kürt olduklarını, dillerinin farklı olduğunu kabul edip kardeşçe yaşamanın yollarını aramalıyız.

misal: Ahmet TÜRK..adam silme pkk lı soyadı Türk.. hey Allah'ım...
Alt 27.10.2009, 18:40   #6
albina58
Usta Yiğido

albina58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

albina58 Şuan albina58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.08.2016 20:40

Tecrübe Puanı: 752 albina58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Bu konu bayağı sıktı.

Dağda senelerce eşkiyalık yapıp,eroin ticareti yapıp,şimdi imralıdan aldığım talimatla yurda giriş yapıyorum denilince,hükümet tarafından ayaklarına anlaşılmış bir saatte seyyar çadır içinde savcılar gönderiliyor,üstüne üstlük olmaması gereken bir hakim inde oraya gitmesi abesle iştigal anlamakta zorluk çekilir konudur.
Senelerce dilini konuşan,kendi adetleri ölçüsünde kız alıp veren,yaşam ve kültürü olan ama en nihayetinde bir devlet içinde bir çatı altında yaşamak ayrı,ayrı bir devlet kurmak için biryerlerden talimatla kuklalık yapmak çok ayrıdır.

Yani dağdaki pkk lı kesim ile ülkem içinde kendi yaşamını şekillendirmiş ben kürdüm ama bu devletin anayasal kanunları ölçüsünde yaşayacağım demesini ayrıştırmamız gerekmektedir.

Haftalarca tellaklık yaparak ilk önce kürt açılımı,sonra demokratik açılım,şimdilerde bile o zaman ilk adını koyanlar ne diyeceğini bilemeden aptallaşmış şekilde suskunluk içindeler.

Ya sonunda vatana ihaneti görenler işi oluruna bıraktılar,yada senelerce aynı mantıkta giden aklı evveller,biz ilk adımı attık ortamın gazıda düşdü ne olsa bu halk unutkandır,geçenlerde türban dedik unutuldu,dün sivil anayasa dedik unutuldu,kısa dönem siyaset için bulunmaz nimettir.Ne olacak bu devletin bölünmez bütünlüğü,anayasanın degiştirilmez ve degiştirilmesi teklif edilmez maddeleri teklif edilsede bişe olmaz zaten devlet olarak dokunulmazlığımız olsada olur olmasada olur.
Alt 27.10.2009, 22:41   #7
Dilsad Hatun
Usta Yiğido

Dilsad Hatun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dilsad Hatun Şuan Dilsad Hatun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.10.2010 20:09

Tecrübe Puanı: 1066 Dilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yok

Alıntı:
albina58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bu konu bayağı sıktı.

Dağda senelerce eşkiyalık yapıp,eroin ticareti yapıp,şimdi imralıdan aldığım talimatla yurda giriş yapıyorum denilince,hükümet tarafından ayaklarına anlaşılmış bir saatte seyyar çadır içinde savcılar gönderiliyor,üstüne üstlük olmaması gereken bir hakim inde oraya gitmesi abesle iştigal anlamakta zorluk çekilir konudur.
Senelerce dilini konuşan,kendi adetleri ölçüsünde kız alıp veren,yaşam ve kültürü olan ama en nihayetinde bir devlet içinde bir çatı altında yaşamak ayrı,ayrı bir devlet kurmak için biryerlerden talimatla kuklalık yapmak çok ayrıdır.

Yani dağdaki pkk lı kesim ile ülkem içinde kendi yaşamını şekillendirmiş ben kürdüm ama bu devletin anayasal kanunları ölçüsünde yaşayacağım demesini ayrıştırmamız gerekmektedir.

Haftalarca tellaklık yaparak ilk önce kürt açılımı,sonra demokratik açılım,şimdilerde bile o zaman ilk adını koyanlar ne diyeceğini bilemeden aptallaşmış şekilde suskunluk içindeler.

Ya sonunda vatana ihaneti görenler işi oluruna bıraktılar,yada senelerce aynı mantıkta giden aklı evveller,biz ilk adımı attık ortamın gazıda düşdü ne olsa bu halk unutkandır,geçenlerde türban dedik unutuldu,dün sivil anayasa dedik unutuldu,kısa dönem siyaset için bulunmaz nimettir.Ne olacak bu devletin bölünmez bütünlüğü,anayasanın degiştirilmez ve degiştirilmesi teklif edilmez maddeleri teklif edilsede bişe olmaz zaten devlet olarak dokunulmazlığımız olsada olur olmasada olur.
Hele sukur asil bir Sivasli cikti . Allah razi olsun .
Alt 28.10.2009, 10:52   #8
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5442 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

Alıntı:
goramaz Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
misal: Ahmet TÜRK..adam silme pkk lı soyadı Türk.. hey Allah'ım...
Kurban olsun o Soy adina Cakal soyu.
Pkk la isimiz yok deyip, dagadan inan pkklilara karsilama töreni yapan iki yüzlü Alcak.

Kürtler var gün gibi ortada. Yoktuda bunlar son dönemde mantar gibi mi türediler.
Icinde, ermeni & yezidi olanda cok ve bir coguda pkk, li olarak kendini gösteriyor.
Soysuzlar. Kürtlerin iyiside var vatanina bizim kadar bagli olani.
Onlara sözüm yok.

Kim iyisi kim kötüsü anlayamadim gitti kürtleri.........

Kürtler üstün bir ırk mı? ( Ben Hiç Zannetmiyorum)

(...)Yani Batı'da birileri çıkıp, "Töre cinayetleri Türk sorunudur" dediği zaman kimse çıkıp ırkçılıktır demiyor. Kürt sorunu deyince kıyamet kopuyor.

Niye...

Yoksa Kürtlerle ilgili bir "üstün ırk" faraziyesi var da biz bilmiyoruz.

Gerçek acıtıcıdır.

Kimse kusura bakmasın, Kürtleri inciteceğim diye, bu sorunun sosyolojik olarak adını koymaktan vazgeçmem. 25 yıllık gazetecilik hayatım bana bu kadar cesur olmayı, meydan okumayı öğretti.

Bütün meslektaşlarıma da aynı cesaret ve cüreti tavsiye ederim.

Yazar tartışmaya sosyolojik olarak devam ediyor. Belge ve bilgi istiyor iddialarının yanlış olduğuna karşı tarafa şu çağrıyı yapıyor:

(...)Madem bizim teşhisimize "ırkçı" diyorsunuz oturup siz teşhis koyun.

Elinizde töre cinayetlerinin mağdurları, kurbanları ve failleri hakkında, bizi haksız çıkaracak sosyolojik veriler varsa, getirin tartışalım.

Yoksa, bu ırkçı lafı çok ağır kaçtı.

O etiketi sırtımdan çıkarıp, sizin alnınıza yapıştırsam, ben ne kadar haklı olursam, siz de ancak o kadar haklı olabilirsiniz.

İşte Özkök cephesinden salvolar özetle böyle. Gelelim Özkök'e 'ırkçı' diyen Ruşen Çakır'a.. [Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız...] diyen soran Çakır'a göre Özkök tezlerini çarpıtma üzerinden şekilendiriyor:

(...)Bu özel girişten sonra ana tartışmamıza gelirsek; özkök tezlerini bir çarpıtma üzerinde şekillendiriyor. Şöyle ki kimse "Kürtlerin böyle bir sorunu olamaz" demiyor. Denilen "bu türden sorunlar, insanların etnik, kavmi aidiyetleriyle açıklanamaz"dır.
Bu bağlamda ne ABD'de Siyah veya Hispaniklerin, Avrupa'da Müslüman göçmenlerin suç oranlarının yüksekliği; ne onca yıl geçmesine rağmen Türk göçmen işçilerinin uyum sorunu çekmeleri onların etnik aidaiyetleriyle açıklanamaz.
Avrupa'da bu tür açıklama yapmaya çalışanlara "yeni ırkçı", "yabancı düşmanı" veya "neo-nazi" diyorlar. Bizdeyse Uluengin ve özkök gibi, Batı kültürünü çok iyi bir şekilde özümsemiş olduklan varsayılan kişiler, "paradigma kırma, efsane çökertme ve put kırma" adına aynada kendilerine bakacaklarına her türden melanetin ardında bu ülkenin yoksul ve yoksunlarının genlerini arıyorlar.
özkök yazısında benim gibilerin Uluengin'i ünç ettiğini yazmış. Bundan büyük bir iftira olamaz. O bu ülkenin (herhalde diğer ülkelerde yaşayanlar da dahildir) Kürtlerini, "suçun şahsiliği" evrensel ilkesini çiğneyerek linç etmeye kalkacak ve masum bulunacak.
Buna karşılık "yaptığınız yanlış" diye uyaranlar "linçci" olarak damgalanacak. Dün NTVdeki çağrımı tekrarlıyorum, özkök ya da Uluengin söz konusu şu üç yazıyı Batılı (veya Türkiyeli) saygın bazı sosyal bilimcilere okutup görüşlerini sorsunlar, bakalım ne tür yorumlarla karşılaşacaklar.

Ertuğrul Özkök'ün Yazısı:

Not:
Nedense insanoglu bir türlü kurt ve pkk'yi ayirt edemiyor.
met de stelling kürtler ezelden beri ihanet etmekte ben ik niet mee eens.

O zamanlar pekaka yoktu, hem biz o kadar ayirt ettik de ne oldu..

iyiside var kötüsüde, fakat pekk da kürttür buda bi gerçek.

Konu Kardelencicegi tarafından (28.10.2009 Saat 11:05 ) değiştirilmiştir..
Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 28.10.2009, 11:09   #9
abdulvahid
Yiğido

abdulvahid - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abdulvahid Şuan abdulvahid isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2012 10:51

Tecrübe Puanı: 546 abdulvahid FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Nedenler,nasıllar,niçindir bitmez,
Birşeyi inkara "yok "demek yetmez!

Red ve tehcir bu MHPlinin ruhuna işlemiş demek ki.
Fikir babaları da "Kart Kurt Oldu Kürt" diyerek aynı yol açmıştı.

Yoksa siz hala türkleştirmediklerimizden misiniz?
Öyleyse:
"Raus"
Alt 28.10.2009, 11:46   #10
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5442 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

Cevap: Kürtler üstün bir ırk mı? ( Ben Hiç Zannetmiyorum)

Kürtler Millet değildir. Neden mi ?
Millet olabilmek için ilk önce genlerinin belli bir soya dayanması lazım lakin kürtlerin kökenleri Arap ve Farisilere dayanmaktadır...Yani Araplar ile Farslar'ın (İranlılar) karışmasıyla meydana gelmişlerdir..Şu an dünya yüzeyinde yaşayan insanların %80 'lik bir bölümü ''MELEZ'' dir..Yani başka ırklarla karışmışlardır.. Dünya üzerinde şu an ; Yerli kabililer dışındaki bütün Kuzey ve Güney Amerika,Avustralya Avrupa ve Afrika'nın tamamı melezdir yani Irki özelliklerini kaybetmiş başka milletlerle karışmışlardır...
Irki özelliklerini kaybetmeyenler %20'lik bölüm ise Türkler,Çinliler,Japonlar,Hint liler,Arap Yarımadası olarak gösterilmektedir..
Hepiniz Kavimler Göçünü az çok biliyorsunuzdur..Hun Türkleri'nin Batı'ya göç ederken önüne gelen kavimleri yerinden oynatması ve bu milletlerin birbirleriyle karışması sonucu bugünkü Avrupadaki Almanlar,Fransızlar,İngilizler vs... gibi melez Avrupa milletleri ortaya çıkmıştır.

2. 'si ise kürtlerin dilleri.... Aslında kullandıkları dil değildir anlamsız ifadelerden oluşur..Çünkü konuştukları bu anlamsız dilin tarihçiler ve dil bilimciler tarafından kabul görülmemesinin sebebini ise şöyle açıklayabilirim ;
Bir dilin, “dil” olarak nitelenebilmesi için “dilsel yeterlilikleri” taşıması gerekiyor. Burada kürtçenin bir dil sayılamayacağını ortaya koymak, “kürtlerin varlığını inkar etmek” veya onların değer yargılarını yermek amacını değil; kürtçenin bilimsel gerçekliklere göre bugün ne durumda olduğunu gösterebilmek amacını taşımaktadır. Araştırmalar, kürtçenin gerçek anlamda bir dil olmadığını ortaya koymakta ve onun ne kadar düzensiz ve temelsiz bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Şimdi kürtçenin niye bir dil sayılmaması gerektiğini açıklamaya çalışacağım:

Öncelikle şunu belirtmek gerekir: Diller, toplumların gereksinimleri sonucunda doğal olarak ortaya çıkar. Yani kişiler tek tek bir dil yapmak için uğraşmazlar, dil kendi düzenliliği içerisinde kendi yapısını oluşturur. Bugüne kadar soyları ve dilleri üzerinde pek çok tartışmaların yaşandığı kürtler, henüz bir ulus veya toplum olamamışlardır. Sürekli yaşadıkları çevrelerdeki büyük devletlerin çatısı altında yaşayan kürtler, bir toplum olamadıkları için bir dil de oluşturamamışlardır. Yani kürtçe, bir dilin dil olarak kabul edilebilmesi için tarihsel süreç içerisinde aralarında ortak bir geçmiş bulunan insanlardan oluşan bir “toplum” tarafından oluşturulma niteliğinden mahrumdur.
Bir dil; fiil grupları ve sözcük kuralları denilen terimler içerir.Mesela çekimli eylem vs... gibi ..Lakin kürtlerin konustukları ve adına kürtçe dedikleri anlamsız iletişim aracında bu gibi kurallar yoktur..

Kulladıkları kelimelerin %75'i Arapça'dan %25'i ise Farsça'dan alınmış adınada Kırmançi denilmiştir................... ...

Alinti.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)