Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas ' ımız Hakkında - Sivas Paylaşım > Sivas Tarihi
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Sivas Tarihi Sivas ile ilgili tarihi bilgilerSon 15 Mesaj : İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ           »          TAŞ DUVARLAR           »          Yahudi- Alman Savaşı-1           »          Türk-Moğol Kabile Yaşantısı-1           »          Sen Yoluna Ben Yoluma - Serdar Yıldırım           »          Şehzade Osman           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          AŞIRI SÜRAT HATALI SOLLAMA           »          HEDEFTİ,İLK HEDEF CAMİ EMEVİ           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          İslam ı Yaşarken Yaptığımız Mantık Hatası.           »          Kur'an da Her Şey Yoktur Diyenlere.           »          Kur'an Gerçekten Anlaşılması Zor Bir Kitap Mıdır?
Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 22.06.2008, 18:59   #1
Melankolia
Usta Yiğido
 
Melankolia - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Melankolia Şuan Melankolia isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.08.2009 13:07

Üyelik Tarihi: 30.05.2008
Mesajlar: 1.063
Tecrübe Puanı: 406 Melankolia BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

Sizlere Sivas şivesini azda olsa koklatmak için şu an içimden geçenleri doğaçlama olarak yazmaya çalışacağım.
Kelimelerin karşılığını yazmıyorum.Çünkü Sivaslı olan herkes nasıl olsa anlar..Sadece bir Sivas Nostaljisi yaşarken bu arada da bazı geleneklerimizi ve göreneklerimizden bır kısmını Sivas’ımızın şivesiyle anlatmaya çalışacağım .....Umarım sabırla okursunuz. Belki uzun gelebilir ama okuyunca nostalji yaşayacaksınız ve bırakamayacaksınız. Her yöre şivesini, öz kültürünü korumalı, unutmamalı ve hiç değilse arada sırada gururla yaşatmalı diye düşünüyorum. Saygılarımla.

“Anam bacım aha şu dünyanın neresine gederseğiz gedin hemi vallah hemide billah gı ve hemi kim dese bilinki üsbekes Sivaslıdır.Essah diyom.Damarında Sivas ganı olup da hemi ve gı yı birde essahtanmı demiyeni görürseğiz bağa den.Bulamazsığızki niyemi hemi ve gı demiyen Sivas'lı ben heçmi heç gormedim. Birileri bu lafları söyleyenlere kaba diyor.Vışşş helede bahele onlar haltetmişler.Kibarlık sede gonuşmayınan olmaz anam,başka şeylerde kibarlığı bilsin mehelsüzler.Böyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi bilsinler...Ötağan emmimgilde gonuşuyorduk da gine lafı geçdi.Emem hep dermiş ya özümüz neyse oyuk.Kibarlık gonuşmayla olacağına başka şeylerle olsun.Irahmetlikler nur içinde yatsınlar.Onlar bize özümüzü sevmeyi oğrettiler,nedek bacı.Bele gonuşunca da ohhh nasıl ece oluyor.Sivas'lı olmak gibi varmı.Özümüz bir,sözümüz bir . İçimiz temiz,yüramiz temiz, sevgi bilirük,saygı bilirük. Birbirimizin düğününü bilirük, ölüsünü dirisini bilirük, buğalınca birbirimize kenetlenip herkesin derdine gapak oluruk. Ölüde diride her yana seğirtip , sivaslı olduğumuzu belli ederük.Soğnada takdir edilürük.. Beğlece ahaliden 'Vah Sivas'lıların da ne ece adetleri varmış' diye takdir alırık.Gonu gomşunun, hısım akrabanın kötü gunünde imdadına yetişip hayır duasını aluruk. Eleya bugün oğaysa yarında bağa.Noğoldum demiyecen,nolacam diyecen.Eyi günde gapımı açan çok olur,asıl kotü günde kapığı çalan olacak.Bir yarmalı pancar çorbası bişirsek, soharıç goktu, nohısa varsa göğsü şişer,yada hamile varsa nefsi siner sevap olsun diye çorba tenceresinin yarısını tas tas gonu gomşuya dağıtırık.

İşte biz Sivas'lılar darda galanın derdine gapak olmak için canımızı turap ederük hemi vallah,hemide billah.Essah diyom..Gözümüz tok,kulağımız tok.Komşumuz açken biz tok gafayı vurup yatmak.Hele de bir yabancı gordünmü bağrımıza basaruk, daha nedek hemi...Yerük madımağı şeele bastırmalıca,çemenlice,cehizim izi asaruk,aşmıya gelin hamamına gederük,bir ece kütür kütür gaynanamızın gafasını sürerük,sonra ecük dışarıda ferahlayıp buz gibi mercimekli badı yüramize yağmur gibi dokerük,soğnada hamamdan çıkıp akşam gıneycesinda gederük.Ordada o ece Sivas halayımızı ayahlarımıza gara sular inene gadar, tahtalar gacur gucur edinceye gadar çekerük.İşte bu nedecen herşey yerini istiyor.Aha ölüp gidecük gı .Zabanan erken gahakki daha gıymalık yapacuk,iş çok anam anam durmuyah..Öbürsü gün Erişte kesecük, yanısıra duzlu yağ sürüp arasına peynir goyup fetilleri midelere indirecük. Gız kiloda alıyohya nedekki amaaaan nedek allah kerim..Zaten andılıp oturmuyok ya erir geder. Akşamağatten goşturup duruyok.Herifler yan gelip yatıyor.Irahatlar gelip hazıra gonuyorlar.Ginede yaranamıyok, fışır fışır fışırdıyorlar.Halbusamki ekmek elden su gölden ellerini sıcak sudan soğuk suya dağdirmiyorlar. Onlar gral anam gral. Hani bir laf varya ' El adamı var sever, gişi adamı sağ sever', gız anam buda gulağınıza küpe olsun bu lafımı unutman gendiğize de bakın, hep şıngır şıngır olun,erkek milletine güven olmaz, Hem evinize,hem işinize, hem eşinize, hem uşağıza bakın emmeeeee asıl gendinize de iyi bakın.Evde gişiniz geldimmi gapısını enük cücük açmasın güler yüzünüzle siz açın. yüzünüz gülsün, onu ak pak karşılayın. Onlar kapı açıldımmı datlı dilli güler yüzlü tertemüz geyimli garı isterler.İşiğizi gücüğüzü o yoğken yapın.Günler torbaya girmediya , o gelince de onunla oturun.çayını çorbasını gon önüne.Baktığızki gafası bozuk, yalığuz gon,hersi gedince o sizin yanınıza gelir zaten. Bakın benden demesi,siz bilirsiğiz.

.Amaaaan buda nerden çıktıki gı ne diyordumki gafamıda garıi ştırdığız haaaa ne diyordum ki, yarın vahıt bulursak birgaç gün sonada bizim mehleye traktörcü pancar getirirse üç beş kasa alıp, gonu gomşu hebimiz pancarları sıpırdıp, pezük turşusu yapacuk.Allah verede Cenabı Allah yüzümüze baha da yağmur yaş olmuya.Zehmetli emme pezük turşusununda mıhlaması ,bulgur pilavının üstünde yenmesi bek ece oluyor.Şu işleri bitirsekte bir an önce gurban bayramı gelmeden oğlanı eversek.Gız anam heç doğolse gızevine gelinliğe gurban gondermekden gurtuluruh.Yok işin yoksa üzerine birde altınını ,incisini,gıvırı zıvırı,adamın ocağı batıyor bacı zaten elde yok avuçta yok,..Elimizi çabuk tutak.Daha evi barkı peklüyecük.Zaten garnım burnum ağrıyor.Den hele gızlar oyalanmanın sırasımı.İşleyen demir ışıldar,Her işi bitirekde sonunda sizi çermiğe götürürüm, çermikteki banyoda ve havuzda iki duğulursuğuz,gemükleriğiz yumuşar, havuzdan gelince de da size sıcahca teze teze çilbörek gızartırım, şenlüklüce yerük”

İŞTE SİVAS BU
Sevgi,saygı,dostluk, birlikberaberlik,dayanışma,pay laşma.Bizim en anlamlı özelliklerimiz bunlar.Her zaman yüreğimizde insan sevgimiz vardır.Daha yazacak çok güzel geleneklerimiz var ama, sayfalara sığmaz.. Umarım Sivas’ımızı anlatan ve yaşamımızda olması gereken bazı şeylere ufak ta olsa anlamlı mesajlar vermişimdir. Sivaslı olmaktan her zaman gurur duyalım ve arada sırada da olsa Sivas şivesi kullanmaktan çekinmeyelim. ,onlar bizi biz yapan özümüzdür. öz değerlerimizdir, kültürümüzdür. Görüyoruz bazı illerin şiveleri TV dizilerinde hep ön planda, biz neden şivemizi kullanmaya çekiniyoruz, anlayamıyorum... Herkes şivesine nasıl sahip çıkıyor. Türkçeyi unuttular diziler de yöresel konuşmalar var hep. Bizde yöremizin şivesine sahip çıkalım, haksız mıyım? Ebetteki günlük yaşamımız da Türkçe yi doğru kullanacağız. Ben Sivas'ın gelenek ve görenekleri ile ilgili yazdığım makalelerimde zaman zaman Sivas şivesine de yer veriyorum. Sivas Valiliğinin yayınladığı HAYAT AĞACI adlı Kültür ve Sanat Dergisinin birinci, (Kış) ikinci (Bahar), üçüncü (Yaz) sayılarında yazmış olduğum makalelerim yayınlanmıştır. Bu dergiler Türkiye'deki Sivas Hizmet Vakfı olan illerinden temin edilebilir. İsteyen herkes Sivas Hizmet Vakfın da bu dergileri görebilir, okuyabilir.

Amacım genç kuşaklara özümüzü, bu güzel değerlerimizi tanıtabilmek. Bugün varız yarın yoğuz, bazı geleneklerimiz şu anda artık uygulanmıyorsa da hiç değilse çoluk çocuk geçmişini kendi kültürünü bilsin ki onlarda kendi çocuklarına anlatabilsin diye düşünüyorum.

Şu anda üçü Sivas ile ilgili olan beş adet internet sitesinde ve bir yerel bir ulusal gazetedeki tüm köşe yazılarımda, yayınlarımda ve yazdığım bazı şiirlerimde her zaman Sivas’ımızı fırsat buldukça tanıtıp koklatmaya, olumlu olarak anlatmaya çalışıyorum ve gururla Sivas şivemize yer veriyorum. Sivas dışında davet edildiğim büyük organizasyonlardaki şiir etkinliklerinde ise özellikle Sivas konulu şiirlerimi okumaya, Sivas’ımızı onurla tanıtmaya çalışıyorum.

Cumhuriyet, kültür, sanat ve ozanlar diyarı Sivas’tan Selam ve Saygılarımla…


SABİHA SERİN
Araştırmacı Yazar Şair
SİVAS
__________________
' α¢ıуα мüρтєℓα σℓмαηıη ηє αℓємι ωαя,нαуαтı нαƒιƒℓєтмєк ωαякєη…!!!


' üммü’ℓ-нαвâιѕ '

365 qün 52 ßerßat Hafta !!!
Melankolia isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Melankolia'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.06.2008, 20:19   #2
köyüm
Yiğido
 
köyüm - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
köyüm Şuan köyüm isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.07.2011 14:54

Üyelik Tarihi: 22.05.2008
Mesajlar: 128
Tecrübe Puanı: 312 köyüm FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

çok beğendim gerçekten hepsi doğru hiç abartı yok benim annem ve diğer aileden bazları 50-60 yıl istanbuldalar ama şiveleri hiç değişmedi öyle bir gayretleride olmadı
köyüm isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı köyüm'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.06.2008, 20:21   #3
Melankolia
Usta Yiğido
 
Melankolia - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Melankolia Şuan Melankolia isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.08.2009 13:07

Üyelik Tarihi: 30.05.2008
Mesajlar: 1.063
Tecrübe Puanı: 406 Melankolia BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart --->: SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

evet bizimkilerde oyle gonusuolar
__________________
' α¢ıуα мüρтєℓα σℓмαηıη ηє αℓємι ωαя,нαуαтı нαƒιƒℓєтмєк ωαякєη…!!!


' üммü’ℓ-нαвâιѕ '

365 qün 52 ßerßat Hafta !!!
Melankolia isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Melankolia'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.06.2008, 20:32   #4
sivaslı_gız
Tecrübeli Yiğido
 
sivaslı_gız - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
sivaslı_gız Şuan sivaslı_gız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2009 13:56

Üyelik Tarihi: 15.02.2008
Yaş: 22
Mesajlar: 460
Tecrübe Puanı: 362 sivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDI
Standart --->: SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

bizim aile hep böle konuşuo gerçi ben üştek sosyeteye gaydım ama
__________________
KUŞAK BELDE DEĞİL BEYİNDE OLMALIDIR...BACIMIN BAŞÖRTÜSÜ BATAR REZİLİN GÖZÜNE,ACIRIM TÜKÜRÜĞÜME BİLLAHİ TÜKÜRSEM YÜZÜNE...

ARTIK FARKINA VARSAN DİYORUM!!
sivaslı_gız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı sivaslı_gız'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.06.2008, 20:53   #5
SONMEZ
Tecrübeli Yiğido
 
SONMEZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
SONMEZ Şuan SONMEZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 26.05.2013 12:50

Üyelik Tarihi: 03.08.2005
Mesajlar: 379
Tecrübe Puanı: 441 SONMEZ FAZLA SÖZE GEREK YOKSONMEZ FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

Ahay canıığzı yeyim, sizi verene gurban olurum ben.
Yahu topraaamın gonuşmalarını burda ohuyunca;
naaader sevündürük oldum, naaader has oldu he mii ?

Bıldır koyeeğeddiydim, o faaatdan beri gulaam paslanmışıdı.
Beeyle lafları duyduydum, yüraaam ferahladı la.

Isdanbul sosyetesinin gonuşmalarından yılduh osanduyduh herif,
baba çıhsın şo neee yararki gıııı...

Ben de ecühk bişeler yazacaadım da şimdilik ahlımağelmedi,
boğün behk yorgunun böörüm aarıyor, yaarnım dutulmuş,
hele ecühk bir soluhlanıyım da yazaruh herif...

Berat gardaş, tosunu eyi yatırmasaydın, ayahlarını havıya diker sallardı,
soona da mındar gederdi Allah gorsetmiye.
__________________
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...][Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
SİVASLIYIM... SİVASSPORLUYUM
Memleketini sevmeye Köyünden başla...!
SONMEZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı SONMEZ'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.06.2008, 20:55   #6
Melankolia
Usta Yiğido
 
Melankolia - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Melankolia Şuan Melankolia isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.08.2009 13:07

Üyelik Tarihi: 30.05.2008
Mesajlar: 1.063
Tecrübe Puanı: 406 Melankolia BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart --->: SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

essahtanda biz bu ıstanbıla geliince eiyice sosyetik olduk gı.nedücük bu halımıze nası care bulucuuhk??
__________________
' α¢ıуα мüρтєℓα σℓмαηıη ηє αℓємι ωαя,нαуαтı нαƒιƒℓєтмєк ωαякєη…!!!


' üммü’ℓ-нαвâιѕ '

365 qün 52 ßerßat Hafta !!!
Melankolia isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Melankolia'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.06.2008, 22:11   #7
!~+4upn| q!y4rI
Usta Yiğido
 
!~+4upn| q!y4rI - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
!~+4upn| q!y4rI Şuan !~+4upn| q!y4rI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.01.2014 21:39

Üyelik Tarihi: 21.06.2008
Mesajlar: 617
Tecrübe Puanı: 358 !~+4upn| q!y4rI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

Emeğine SağLık ...............
__________________
Suşehri ovasına
Doymadım havasına
Vur kemençe sazına
Hayde başla horona

Suşehri/Akıncılar
!~+4upn| q!y4rI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı !~+4upn| q!y4rI'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.06.2008, 22:22   #8
kasparix
Usta Yiğido
 
kasparix - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
kasparix Şuan kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.07.2011 16:53

Üyelik Tarihi: 19.04.2008
Yaş: 28
Mesajlar: 1.196
Tecrübe Puanı: 422 kasparix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

biz szi anlıyoz ama napalım su memlekt bizi asimile etti ksra bakmayın genede yürekden suvazlıyıh...her sey tammda işde öz sivasca konusamıoz napalım... öz sivasca dil kursları açılması istiyoruz...yetkililer sesimizi duyun..
kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı kasparix'e Teşekkür Ediyor...
Alt 23.06.2008, 00:10   #9
Abdurrahman 58
Usta Yiğido
 
Abdurrahman 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Abdurrahman 58 Şuan Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.06.2016 17:24

Üyelik Tarihi: 15.06.2006
Yaş: 26
Mesajlar: 4.132
Tecrübe Puanı: 794 Abdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekannt
Standart -->: SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

aha bu yazıları ohuşun şu yürağamden birşeyler ahıp getti ha!!
la baba gardaş bizim suvasıng dili gibi varmudur yav!beyle sıcah ganlı beyle yiğit beyle cömert bir topluluğa daha ırastlamadım vallah.Allah gonünüze göre versing.arabaazıng tekerlağane daş damiye emi.gaynanağız gözel ola eymii.gurban olduğum Allah yalançı dünyada zorluh çektürmesing heçbiriize.

hayding galıng sağlıcaanan
__________________
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

EZAN DİNMEZ DİYEN,BAYRAK İNMEZ DİYEN,ŞEHİT ÖLMEZ DİYEN BİRİLERİ VAR ...!!!
Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Abdurrahman 58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 23.06.2008, 00:32   #10
Abdurrahman 58
Usta Yiğido
 
Abdurrahman 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Abdurrahman 58 Şuan Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.06.2016 17:24

Üyelik Tarihi: 15.06.2006
Yaş: 26
Mesajlar: 4.132
Tecrübe Puanı: 794 Abdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekannt
Standart -->: --->: SİVAS ŞİVESİ İLE NOSTALJİ

Alıntı:
SONMEZ Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Ahay canıığzı yeyim, sizi verene gurban olurum ben.
Yahu topraaamın gonuşmalarını burda ohuyunca;
naaader sevündürük oldum, naaader has oldu he mii ?

Bıldır koyeeğeddiydim, o faaatdan beri gulaam paslanmışıdı.
Beeyle lafları duyduydum, yüraaam ferahladı la.

Isdanbul sosyetesinin gonuşmalarından yılduh osanduyduh herif,
baba çıhsın şo neee yararki gıııı...

Ben de ecühk bişeler yazacaadım da şimdilik ahlımağelmedi,
boğün behk yorgunun böörüm aarıyor, yaarnım dutulmuş,
hele ecühk bir soluhlanıyım da yazaruh herif...

Berat gardaş, tosunu eyi yatırmasaydın, ayahlarını havıya diker sallardı,
soona da mındar gederdi Allah gorsetmiye.
heee dede onu de sönmez ağaa.
öte ğunler(belki anıyamazsıız)bıldır bu faat koye gedecük.yola çıhduh ağa.neyise erzurum-erzüncan yoluna dar düştük.şöfür acemi.ula neyderük nasıl ederük.ula bu bi hız yapıyıı sorma ğıtsing.neyise bizim paşapugarınıg orda aynasuzları görüşüng yolung ortasında bi freng yaptıı.ödümüzü yürağamizi otlattı.dedim la nörüyong!manyahmısıng bu ğater hızlı gederkene el fürenü çekülürmü la gafayımı yeding!dedi:ula norüyüm arabanın muyanasını yapturmadım.dedim vay bubaan mezerine it.... eymiiiiii.neyse sağa çektük arabıyı.sinendük bi köşüye pölüslerin verebden aşmasını beklüyük.la bir sait oldu 2 sait oldu 3 sait oldu getmiyiler.koyde duğun dernek bizi bekliyi.ula bahtım iş beyle olmuyacah.törpitodan bizim ırambo abining gozlukleri aldım dahdım gardaş.ula bi bahdım arhadan gocca bir tır geliyi.benim gafa gavurluğa çoh çaluşur .neyise tırıng pöçüğüne girdim koşelerden sigide sigide pölüslerin gormüyacaa şekülde çevürmeyi atlattuh!
paşapugarına gırdım gardaş bir soğuuhça su içdük.neyise seyfebeli yohuşuna geldük.arabada 7 gişiyük.tam yohuşung ortuya geldük araba çıhmıyi yohuşu.la koye daha 10 kilometre var.neyderük nasıl ederük.la dördünü aldum endürdüm arabadan.ula araba bi ırahatladı bi ırahatladı sorma ğetsüng.alttan yoharı bi gapturdum kötü kartal bi gediyi sorma göreng gavur bmw si sagar!neyise o arabadan attuum 4 gişiyide aldum gardaş tam eşşek meydanınıg oruya geldüm istop etmezmi soyha.galduhmu yolda neyseki koye yahlaştuyduh.dedim soyha galasıca araba bize neler çektürdüng.neyise koye bi varduh ne duğun var ne dernek.la düğun gartına bir bahtım bıldır cümertesiyimiş!
dedim uşah buruya gader geldükki geldük soğuh çörmüğe getmeden olmaz.gettük gardaş bir eyi çimdük geldük köye.bir gece misafir olduh.düşdük geldük evümüze!


NASIL
__________________
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

EZAN DİNMEZ DİYEN,BAYRAK İNMEZ DİYEN,ŞEHİT ÖLMEZ DİYEN BİRİLERİ VAR ...!!!
Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Abdurrahman 58'e Teşekkür Ediyor...
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesaj?n?z? De?i?tirme Yetkiniz Yok

BB Code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim


WEZ Format +2. ?uan Saat: 23:36.


Powered by: vBulletin. Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © - Bütün Haklar Sivaslilar.net'e aittir.