Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Anketler Burada anketleri bulabilirsinizSon 15 Mesaj : ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ           »          TAŞ DUVARLAR           »          Yahudi- Alman Savaşı-1           »          Türk-Moğol Kabile Yaşantısı-1           »          Sen Yoluna Ben Yoluma - Serdar Yıldırım           »          Şehzade Osman           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          AŞIRI SÜRAT HATALI SOLLAMA           »          HEDEFTİ,İLK HEDEF CAMİ EMEVİ           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          İslam ı Yaşarken Yaptığımız Mantık Hatası.           »          Kur'an da Her Şey Yoktur Diyenlere.           »          Kur'an Gerçekten Anlaşılması Zor Bir Kitap Mıdır?           »          FASO FİSO TARİH (Münafıkların Yazdıkları)
Anketimiz: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?
Latin harfleri daha kolay anlaşılıyordu 42 21,21%
Yeni harfler sayesinde ileriye gidecektik 62 31,31%
Osmanlıdan hatıra kalmaması için 47 23,74%
İslamiyet ve Arapça ile araya mesafe koymak için 38 19,19%
Diğer 9 4,55%
Katılımcı sayısı: 198. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 14.11.2009, 03:30   #1
barikat58
Usta Yiğido
 
barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Üyelik Tarihi: 03.01.2007
Mesajlar: 15.450
Tecrübe Puanı: 1895 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Sizce harf inkilabı neden olmuştur?

1 KASIM 1928 TARİHLİ DEĞİŞİM

>> İngilizler Shakespeare'in 400 yıl önce yazdıklarını okurken biz 80 yıl önce yazılanları okuyamıyoruz !
>> Binlerce alim bir günde cahil oldu !
>> Yüzbinlerce kitap okunamaz hale geldi ve bütün osmanlı eserlerine fransız kaldık !
>> Süleymani kütüphanesinde 80.000 osmanlıca eser,Bayezıd kütüphanesinde 12.000 osmanlıca eser ve diğer kütüphanelerde toplam 100.000 den fazla osmanlıca el yazısı eser okunamaz hale getirildi!!

Bu önemli devrim bir ermeniye emanet edildi (Agop martayan--dilaçar-) ve Robert koleji mezunu agop martayan latin alfabesini önerdi!Bu durumu kabullenemeyen Rıza nur ve milli marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy göz ardı edilerek sürgün yediler..Ülkemizde osmanlıca konuşmak ve osmanlıca kitaplar yazmak suç kabul edildi !!!

Evet bahsettiğimiz olay harf inkılabı (!) Sizce harf inkılabı neden gerçekleştirildi?

a) Latin harfleri daha kolay anlaşılıyordu
b) Yeni harfler sayesinde ileriye gidecektik
c) Osmanlıdan hatıra kalmaması için
d) İslamiyet ve Arapça ile araya mesafe koymak için
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.11.2009, 04:25   #2
albina58
Usta Yiğido
 
albina58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
albina58 Şuan albina58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.06.2016 18:06

Üyelik Tarihi: 03.08.2005
Mesajlar: 552
Tecrübe Puanı: 469 albina58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

1072;
Kaşgarlı mahmut;
Divan-ı lugat-u Türk

1277;Karamanoğlu mehmet bey;
Dönemin ikdidarı,moğollar ve selçuklularda,sarayda farsca,sanatta arabça dil kullanılırken,mehmet bey başkaldırarak anadolu beyliklerini bir çatı altında toplayarak,moğollara karşı zafer kazanarak anadoluda karamanoğlu beyliğini kurduğunda ilk fermanı,''sarayda,divanda dergahda artık türkçe kullanılacak'' olmuştur.

karacaoğlan
pirsultan
hacıbektaş-ı veli
mevlana
başta olmak üzere halk düşünür ve ozanları her daim türkçe kullanırken,osmanlı sarayında halifeliğin gelmesi ile arabça kullanımı sarayda kullanılırken sadece bu ozanlarımız ve düşünürlerimizinde tesiri ile türkçe ana dil olarak halkın dilinde olmuştur.
Osmanlı imp. zamanında bile resmi dili olmayan bir imparatorluk idi.
Bu zamanda bile sarayda kullanılan arapça ve farsca yazıya döküldüğünde zaten %10 kadar bir kesimi okumuş yazmış olan imp. içinde kullanılan saray dilini anlamayan bir topluluk vardı.Bundan dolayıdır ki osm.imp. dönemi boyunca her zaman halk dil konusunda saraya karşı gelmiştir.Bunu bilerek ve isteyerek uygulan osman-i sarayı,dilde olduğu imp.luğun daha uzun sürede varlığını korumak başka uygulamalarıda tertiplemiştir,konumuz dahilinde olmadığı o konularıda girmeye gerek yok.

Bu kadar giriş için yeter arkası zamanla.
__________________
.............BU TECRÜBE BU ÖMRE YETMEZ......
albina58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar albina58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 14.11.2009, 07:37   #3
barikat58
Usta Yiğido
 
barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Üyelik Tarihi: 03.01.2007
Mesajlar: 15.450
Tecrübe Puanı: 1895 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

Öncelikle değerli bilgilerin için teşekkürler abi

Kaşgarlı Mahmut bu eseri yazdıktan sonra Türklerin Kendisine ait dili olması gerektiğini söylemiş ve her Türk devleti Türkçe konuşmalı demiştir.Karamanoğlu Mehmet beyde uzun süre hüküm sürmek için dil konusuna önem vermiş ve kendi dillerini konuşmuştur.Kendilerini selçukluların devamı olarak gören karamanoğulları 240 sene kadar hüküm sürmüştür ama beylikten öte gidememiştir ve her fırsatta Osmanlı topraklarına saldırmaları sonlarını hazırlamıştır.

Peki 1 kasım 1928 te yürürlüğe giren yasayla konuşmaya başladığımız dil karamanoğulları ve kaşgarlı mahmutun konuştuğu dille aynımı ? Aynıysa o zaman neden latin alfabesinden alıntı yaptık diyoruz ? Farklıysa o zaman niye daha önce türkçe diye konuşulan farklı dili örnek gösteriyoruz ?
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.11.2009, 07:52   #4
Urumçi
Usta Yiğido
 
Urumçi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Urumçi Şuan Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2011 15:22

Üyelik Tarihi: 31.08.2009
Mesajlar: 988
Tecrübe Puanı: 351 Urumçi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

bir araştırma var türk çocukları türkçeyi 2 yaşında düzgün öğreniyormuş, araplar 12 yaşında(bu sebepten gavur filoloji çalışmacıları Türkçe'yi saygıyla över, biz hakir görürken) . eh evet arapça eğitim sisteminde elifba güzel bir yer tutuyor. Şimdi bizim daha yaşlı bir yaşta kullanılacak kadar karmaşık bir alfabe kullanacağız. Ha olabilir mümkündür vesaire. Neyse önemli olan yazın kolaylığı ve ifade etme kolaylığıyla elimizdeki elifba'ya pek bir çamur atacak bir şey kalmıyor sadece bir iki sesi farklı işaretlerle karşılıyoruz ya da kelimenin okunuşunu bilipte yazıyoruz.

Neyse diyorlarki adamlar shaekespeare i anlıyor, eh tam olarak değil ama katılıyorum ama nasıl anlıyor, dil milliyetçiliği sayesinde anlıyor. Adam kendi dilini asimile edecek bir elifba kullanmıyor, türkçe yazımında sıkıştığımızı hemen arapçadan geçirip yeni yeni arapça kelimeler katmamıza dile sebebiyet veren bir alfabe çeşnisinden mevzubahisdeyiz. Yani arapça Türkçe'yi öldürüyordu.

Neyse sevgili barikat merak etme 18.yy eserlerini anlayan ya da 19.yy eserlerini anlayan 17.yy eserlerini anlayamıyordu, alfabe değişmemişti de ne değişmişti peki? kullanılan kelimeler değişmişti daha çok arapça ve farsça olanlar yerine yazımı kolay fransızcalar aldı ya da daha farklı arami dilleri...

Öyle eski yazıdan yeni yazıya geçişte bir günlük bir süreç değildir, hem unutmaki sevgili barikat ister arap elifbası okusun ister latin, Türk milleti o kitapların hiçbirini anlamaz idi. O kitaplar sadece seçkin bir zumrenin anlayacağı ağır bir dilde idi ve o insanlar da zaten eski yazıyı biliyordu. Zaten sonraları o eserlerde türkçeleştirilerek sadeleştirildi ve latin harfleriyle çek edildi... şimdi orada olan metinle ilgili internetten dahi her türlü açıklamaya ulaşabilirsin...

Neyse Osmanlı vakti zamanında eski Türk alfabelerini terkedip arap elifbasına geçmişti ki, bu da Eski Türk sanatının diriliğini ve Türk yazın sanatının gelişimini etkiledi, nasıl mı ağır bir alfabe ve halk bunu bilmiyor, kendi alfabesiyle geçirse kimse artık onu da bilmiyor. İşte bu yüzden uzun zamanlar sözlü sanatlarda koşağılarda, türkülerde kaldık... Sonra da arap elifbasından anlayan murakkıbların iyisin evladım iyisin diye pohpohladığı beyzadeler sanata müdahil oldu, madara oldu... Hah Arap elifbası ile muazzam eserler vermiş şahsı münhazırlar vardır elbet, ancak bak bakalım kaç tane türkçe kelimeyle yazmışlardır eserlerini. Arapça'ya da bel bağlama, çoğunluğu farsça

Ayrıca Türk-İslam dünyasını birbirinden ayrıştıracak bir dönem siyaseti hakkında konuşurken, Kuran'ı Kerim'in Türkçeleştirilmesi var ki, toplumun dinini anlaması için büyük bir adımdır. Mesela halk arapça biliyor mu kuranı anlasın, elifba arap elifbası tamam ama dil değil. Hadi dil de arapça olsun Kur'an vaktindeki arapça ile günümüz arapçasının lehçeleri arasında dağlar kadar fark var anlayamıyorsun, evet bir arap kuran'ı anlamak için sadeleştirilmiş mealini okumak zorunda ya da eski arapçayı öğrenmek... Yani kuran'ın arapça'dan arapçaya bile çevriliyor. Neyse toplumun dinini anlaması ve bilmesi için Türkçe mealini belirten bir yayımın yapılması çalışması esasında samimi bir değerle Müslümanlığı tüm halk okuyabilsin, mukaddes kitabından diye yapılmış bir harekettir. Bunu yapan bir yönetimin Türk-İslam dünyasından uzaklaştığı nasıl söylenebilir. Hoş dönem 1. dünya savaşı dönemi sonrası, İslam dünyası'ndan arapların bize attığı kazık nasıl unutulabilir. Yani İslam dünyasının bir kısmı araplar bizden uzaklaşmıştı çoktan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de Arap aşiretleri dışında kalan arapları, persleri, türkleri, afganları kapsayacak yeni bir politika içerisine girme zorunluluğu vardı ki, aynı zamanda bunu yaparken dilini, dinini, töresini korusun ve yüceltsin...

Osmanlı'dan hatıra kalmamasın mantığını da şöyle bir yanıt verilebilirdi mesela;
Polis teşkilatın kaç yaşında, askeriyen kaç yaşında, danıştayın kaç yaşında, yargıtayın kaç yaşında, bugünlerde yeniden kurulmuş bölge adliyeleri bile kaç yaşında Türkiye Devleti'nin kurumları kaç yaşında, Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızdan 15.si neyi temsil ediyor? Osmanlının borçlarını kim ödemiş, Osmanlı tarihini kim kendi tarih dersinde okutuyor vesaire bakılabilir....
__________________
Türk Tarafından, Türk İçin, Türk'e Göre...
Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Urumçi'e Teşekkür Ediyor...
Alt 14.11.2009, 08:31   #5
sandalli
Usta Yiğido
 
sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Üyelik Tarihi: 19.02.2006
Mesajlar: 38.277
Tecrübe Puanı: 4219 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

Burada tartışılan konu dilin içeriği değil, yazım şeklidir. Milyonlarca okur yazar bir günde okuma, yazma bilmeyen bir konuma sokulmuştur. Karacaoğlan, Yunus, Mevlana vb. düşünür ve ozanlar yalın bir türkçe kullansalarda kullandıkları yalın türkçeyi arap alfabesiyle yazmışlardır. Bugün kanun yapanlar kalkıp latin alfabesi bizim dilimize uygun değil deyip cince harf devrimi yapsa, her ne kadar dilin özünde bir değişiklik olmasa da milyonlarca okur yazar okuma yazma bilmeyenler durumuna düşer. Ben harf devriminin türk milletini geçmişinden koparmak için yapıldığını düşünüyorum. Harf devrimiyle ülkemizde okur yazar olanların hepsi cahil olmuştur. Yıllarca eğitim öğretim görmüş biriyle, elifi görse mertek sananlar arasında hiç bir fark kalmamıştır. Dilde ki değişim ayrı bir konudur, harf devrimi ayrı. Yapılan yorumların da konuya uygunluk açısndan, dilin iceriği hakkinda değil, yazim şekli üzerine yapılması gerekiğini düşünüyorum.
__________________
Yağmurlar Islanıyor
sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.11.2009, 08:49   #6
barikat58
Usta Yiğido
 
barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Üyelik Tarihi: 03.01.2007
Mesajlar: 15.450
Tecrübe Puanı: 1895 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

1 Kasım 1928'de yapılan harf devrimi ile Türkiye'nin cahilleştirildiği yönünde National Geographic'in o zamanki sayısında yayınlanan bir haberle yer bulmuştur.

Halk nasıl bir gecede cahilleşti?


1 Kasım 1928'de Latin esasından alınan harfler, (Türk dilinin özelliklerini belirten işaretlere de yer vererek) "Türk harfleri" adıyla 1353 Sayılı Kanunla kabul edildi. Yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine Türk harflerinin alınmasını ifade eden Harf Devrimi yapıldı. Devrimin arkasındaki zihniyet Arap harflerinin Türk diline hiç bir zaman uymadığı görüşündeydi. Yine bu zihniyettekilerin görüşlerine göre Türkçe, Arap harfleri ile kolay yazılıp okunamıyordu. Devrimin sahipleri Harf İnkîlabının hedefini, "okuyup yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, modern öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamak" olarak belirlemişti. Gelin görün ki, koca bir milleti bir gecede cahilleştirmek, tarihini ve kökenini unutturmak ve millet şuurunu onlarca yıl geriye götürmek gibi onulması güç zararlara sebep olduklarını göremiyorlardı.


[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


.
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.11.2009, 09:07   #7
sandalli
Usta Yiğido
 
sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Üyelik Tarihi: 19.02.2006
Mesajlar: 38.277
Tecrübe Puanı: 4219 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

Avrupaya ve avrupalıya benzeme hevesi ve geçmişi unutturma arzusu yüzünden yapılan acı bir devrimdir harf devrimi. Bir milleti geçmişinden koparmanın en güzel yolu okur yazar sayısının azaltılmasıdır. Bu şekilde okur yazar sayısı azaltılmamış bilakis okur yazarlık kökten bitirilmiştir. Harf devrimi bir süreçte olmamıştır, bir geceliktir. Halka önce yeni harfler öğretildikten sonra kaldırılmamıştır osmanlı alfabesi.
Ülkemizde komik devrimlerde yapılmıştır, şapka devrimi bunun en komiklerinden biridir. Hamidiye Zırhlısı'nın Rize'ye bağlı Güneysu ilçesini denizden nasıl top ateşine tuttuğunu bilirsiniz. Bu konuda söylenmiş bir türkü bile vardır: "Atma be Hamidiye atma, şapka da takacoğuk, vergi de verecoğuk! ...
__________________
Yağmurlar Islanıyor
sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.11.2009, 09:07   #8
Urumçi
Usta Yiğido
 
Urumçi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Urumçi Şuan Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2011 15:22

Üyelik Tarihi: 31.08.2009
Mesajlar: 988
Tecrübe Puanı: 351 Urumçi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

bakınız yukarıda dilin içeriğini nasıl etkilediğini açıklamışım,
ayrıca basit bir elifba latin elifbası, ben bile 7 yaşımda yarım senede öğrendiysem,
hem o zamanın okur yazar oranı %11, Türkiye'nin nufusu da o sıralar 13 milyon civarındaysa hımm demekki basit bir aritmetikle 1.430.000 hadi yuvarlayalım bir buçuk milyon kişi sadece okuma yazma biliyor ve bu kişilerde okuma yazma bilen elitler, kaldı ki bunlar yarım sene içerisinde ben latin elifbasını öğrenmişken daha doğru dürüst konuşmayı bilmezken üstelik, çok da zorluk çektiklerini zannetmem öğrenecekleri vakit. haa şimdi kaç bu oran 2000'de %88 idi, şimdi daha da arttığını varsayarsak 70 milyon kişi okuma yazma biliyor en az kanısına varırız...

Neyse işte milyonlar değil 1.500.000 kişi okuma yazma biliyormuş, zaten bunlarda devletin önemli kademelerini işgal eden memurlar ile elit zümreler, yani halk pek bir şey kaybetmemiş aksine milli tedrisatla kazanmış ve oran artış göstermiş...

Benim de benimsemediğim bir yanı var bu meselenin mesela yunan-latin alfabesi demek yerine arap elifba'sı demek alfabeye daha iyi olurdu...

Ayrıca yeni harfler eşiğinde Türk yazın sanatındaki atılımı örneklendirmeye de gerek duymuyorum... Üstelik eski eserleri okuması gereken arkadaşlara üniversite'de eski elifba eğitimi de verilmekte bizse onların çevirilerini okumaktayız...

O zamanki halkta yeni elifba'ya hemen entegre olmuşki 1928 yılında getirilen yeni harflerle okuma oranı %11 olan bir ülkede 1940 yılına gidildiğinde sadece bu oran %30'a çıkmış.

Ayrıca günümüzde elifba değişimine ihtiyaç duysak bunun şak diye olmayacağını bir süreçte gerçekleşeceğini ve gerçekleşirken okur yazarların enformasyon vereceğini bunun yanında uzun bir muhlet aynı o dönemde olduğu gibi eski yazıyla yeni yazının birlikte kullanılacağını ön görmek pek muktedirdir...

Harf devrimi Türk Devleti'ni geçmişinden koparmak amaçlı yapılmışsa, Osmanlı'nın Türk elifbasını bırakıp arapçaya geçmesi de aynı sebeple yapılmıştır gibi yanlış bir vargıya varılabilir. Evet 1940'lı yıllarda başlanan Türk Devletini geçmişinden uzaklaştırma eylemlerine tanık olduk. Hala da tanık oluyoruz bazı açılım safsatalarıyla geçmişteki kardeşlik düşmanlığa çevirilerek yavaş yavaş neyse mesele bu değil. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu kurularak ,ki Türk Tarih Kurumu'nun çalışmalarının %95 i Osmanlı üzerinedir, bunun yanında milli eğitim sistemini tevhidi tedrisatla oluştururken Osmanlı'yı baz alan bir tarih eğitimi oluşturulması Osmanlı devleti eğitim sisteminde dahi yoktu. Osmanlı kendi tarihini ve önceki Türk Devletlerinin Tarihini dahi öğretmiyordu bırazcık İslam Tarihi o kadar. Peki Tevhidi Tedrisat ile kazanımlarımız nelerdi Osmanlı Tarihi'ni okumak, İslam Tarihi'ni okumak, İslamlık öncesi Türk Tarihi'ni okumak ve Dünya tarihini okumak. Şimdi bu tarihleri latince elifbayla okumak ile arapça elifba ile okumak arasındaki fark nedir? Arapçayken okumamışsın bunu sadece mektebi sultani gibi modern Abdülhamit Han okullarında görmüşsün şimdi o harf kanununun Türk toplumunu geçmişinden uzaklaştırdığını nerden çıkarabilirsin, aynı yönetim, aynı meclis, aynı dönem kazanımlar bunlar.

Özellikle sevgili arkadaşlara belirtirim 1940 öncesi eğitim sistemi ve içeriklerine tarih anlatılarının içeriklerine göz atmaları gerekir, Türkiye eğitimde tarihini öğrenmek ve tarihiyle bağ oluşturmak açısından en verimli dönemini 1923 yılı ile 1940 yılı arasında yaşamıştır. Bizimde Tarihsel açıdan eğitimin içini doldurmak boş boş bilgilerle bezenmek yerine (çok şükür bilgi veriliyor biraz) daha iyi bir tarih eğitimi vermek sebebiyle 1923-1940 yılları arasındaki eğitim içeriğine yakın bir yaklaşım sergilememiz gerek, geçmişimizle bağlarımızın güçlenmesi için. İşte bunu dememiz gerekirken bir tek elifbadan hareketle bulunduğumuz çıkarımlar: geçmişle bağları koparmak, islamla bağları koparmak vs...
__________________
Türk Tarafından, Türk İçin, Türk'e Göre...
Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.11.2009, 09:21   #9
barikat58
Usta Yiğido
 
barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Üyelik Tarihi: 03.01.2007
Mesajlar: 15.450
Tecrübe Puanı: 1895 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

Sayın Urumçi dil değişikliği bir gecede olmuştur.Milletimizin böyle bir konuda bilgisi dahi olmamıştır.İstanbul sarayburnunda bir şenlik için toplanılmıştı M.Kemal Atatürk konuşma yapmak için kürsüye çıktığında "Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Arkadaşlar, bizim güzel ahenkli, zengin lisanımız (dilimiz) yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir. Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak mecburiyetindeyiz. Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle behemehal pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlaşacağız ki, Milletimizin yazısıyla kafasıyla bütün medeniyet aleminin yanında olduğunu gösterecektir. Vatandaşlar, yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete, kadına, erkeğe, köylüye, çobana, hamala, sandalcıya öğretiniz" diyor.Ve halkımızın bir şenlik için toplandığı sırada haberi oluyor böyle bir değişimden.Bu durumu yadırgayan istiklal marşının yazarı Mehmet Akif bile ömrünün sonunu sürgünde geçirmiştir.Osmanlıca konuşmak yasaklanmıştır suç kabul edilmiştir!Dayatma diretme ve yasaklarla halka kabul ettirilmiştir tıpkı şapka kanunu gibi.Şapka takmadığı için insanların asıldığınıda biliyoruz ki şuanda Atatürkün gençliğe hitabesi bile tercümeye muhtac durumda çoğu yeri anlaşılmıyor

Peki Osmanlı zamanında konuşulan dil arapça ise biz bugün niye osmanlıca diyoruz ? Osmanlıca dememizdeki sebep Osmanlının kendine özgü bir dili oldugunu göstermezmi ?
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.11.2009, 09:47   #10
seva
Usta Yiğido
 
seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Üyelik Tarihi: 04.02.2008
Yaş: 31
Mesajlar: 15.375
Tecrübe Puanı: 1870 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

Mustafa Kemal de bu konuyla 1905-1907 tarihleri arasında Suriye'deyken ilgilenmeye başladı.[5] 1922 yılında Atatürk Halide Edip Adıvar'la yine bu konu hakkında konuşmuş ve böylesi bir değişikliğin sert önlemler gerektireceğini söylemişti.[6]
Eylül 1922'de Hüseyin Cahit'in İstanbul basın yayın üyelerinin katıldığı bir toplantıda Atatürk'e sorduğu "neden Latin harflerini kabul etmiyoruz?" sorusuna, Atatürk "henüz zamanı değil" yanıtını vermişti. 1923'teki İzmir İktisat Kongresi'nde de aynı yolda bir öneri sunulmuş, ancak öneri kongre başkanı Kâzım Karabekir tarafından "İslam'ın bütünlüğüne zarar vereceği" gerekçesiyle reddedilmişti. Ancak tartışma basında geniş yer bulmuştu.[7]
28 Mayıs 1928'de TBMM, 1 Haziran'dan itibaren resmi daire ve kuruluşlarda uluslararası rakamların kullanılmasına yönelik bir yasa çıkarttı. Yasaya önemli bir tepki gelmedi. Yaklaşık olarak bu yasayla aynı zamanda da harf reformu için bir komisyon kuruldu.
Komisyonun tartıştığı konulardan biri eski yazıdaki kaf ve kef harflerinin yeni Türkçe alfabede q ve k harfleriyle karşılanması önerisiydi. Ancak bu öneri Atatürk tarafından reddedildi ve q harfi alfabeden çıkartıldı. Yeni alfabenin hayata geçirilmesi için 5 ila 15 senelik geçiş süreçleri öngören komisyonda bulunan Falih Rıfkı Atay'ın aktardığına göre Atatürk "bu ya üç ayda olur, ya da hiç olmaz" diyerek zaman kaybedilmemesini istedi. [8] Alfabe tamamlandıktan sonra 9 Ağustos 1928'de Atatürk alfabeyi Cumhuriyet Halk Partisi'nin Gülhane'deki galasına katılanlara tanıttı.[9] 11 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı hizmetlileri ve milletvekillerine, 15 Ağustos'ta da üniversite öğretim üyeleri ve edebiyatçılara yeni alfabe tanıtıldı. Ağustos ve Eylül aylarında da Atatürk farklı illerde yeni alfabeyi halka tanıttı. Bu sürecin sonunda komisyonun önerilerinde, kimi ekleri ana sözcüğe birleştirme amaçlı kullanılan tirenin atılması ve şapka işaretinin eklenmesi gibi düzeltmeler yapıldı.
8-25 Ekim tarihleri arasında resmi görevlilerin hepsi yeni harfleri kullanımla ilgili bir sınavdan geçirildi.


Osmanlıca kalkmasaydı biz şuan kendimize özgü dil kulanıyor olurduk...
__________________
Allahım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle,
Hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle.


[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesaj?n?z? De?i?tirme Yetkiniz Yok

BB Code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şuanda Ne Dinliyosunuz...? PusatBjk58 Forum oyunları 17875 16.06.2014 20:28
En zor sınav sizce hangisi? Neden? _DuMaN_58 Anketler 67 28.03.2010 08:11
Cevabı olmayan sorular RaZZcE Testler-Bilmeceler vs 39 11.12.2009 17:25
Sizce siz neden varsınız? HaZaN Menkıbeler & Dini Hikayeler 3 18.11.2009 00:27
Sizce siz neden Varsınız?Hiç düşündünüz mü? amandagelo Hertelden 2 04.11.2008 18:54


WEZ Format +2. ?uan Saat: 23:42.


Powered by: vBulletin. Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © - Bütün Haklar Sivaslilar.net'e aittir.